Premiéra v pátek 24. dubna bude krásným a nenuceným uctěním památky jednoho z nejvýznamnějších světových autorů fantasy literatury, který zesnul počátkem března.

Hodí se do velkého

„Celý ten podivný přirozenou nepřirozeností obdařený svět Maškarády se skvěle hodí k budově Šaldova divadla, kde se opera hraje již 132 let. Bude bavit svou hravostí, hororovou atmosférou plnou divadelních přetvářek, kouzel, kejklů, triků, řečí, strašlivých vtipů (chtěných i nechtěných), vražd a jejich odhalení, operním bubláním i činoherním třeštěním. Není zábavnějšího prostoru, než je Ankh-Morporkská Opera v Šaldově divadle," zve na premiéru činohry režisér Petr Palouš.

Terry Pratchett zemřel po dlouhém, statečném a otevřeném boji s Alzheimerovou chorobou. „Bohužel už musíme říci, že Pratchett byl nejpopulárnějším autorem fantasy literatury na světě, protože jeho dílo se definitivně uzavřelo. A je to dílo obdivuhodné," řekl dramaturg Martin Urban.

Terry Pratchett, Stephen Briggs: MAŠKARÁDA
Aneb Fantom Opery (Ankh-Morporkské).

Premiéra
Kdy: pátek 24. dubna od 19 hodin
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Druhá premiéra
sobota 2.května
Reprízy
čtvrtek 7. května
sobota 23. května
úterý 2. června

Zeměplocha

Pratchettovy novely, celý seriál čtyřiceti knih ze světa zcela smyšleného, z tak zvané Zeměplochy, milují stovky milionů lidí od deseti do devadesáti let po celé zeměkouli. I u nás vyšlo jeho dílo během posledních dvaceti let prakticky celé.

Českou republiku Pratchett několikrát navštívil a Praha se mu stala jednou z inspirací pro podobu města Ankh-Morpork. Některým z jeho knih se dostalo divadelních adaptací. Čtenářům nestačilo jen číst, chtěli je vidět.

Soudné sestry

„V Malém divadle v roce 2004 uvedla činohra inscenaci Pratchettových Soudných sester. Hrála se dlouho a s velkým úspěchem," vzpomíná Martin Urban.

Její hlavní hrdinky, čarodějky Magráta Česneková, Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová si získaly srdce nejen čtenářů, ale také divadelního publika.

A tak je autor vložil do pokračování, které se jmenuje Maškaráda. Tedy nikoliv všechny tři. Magrátu Česnekovou odstranil tím, že ji v jiné knize provdal. Zbylé dvě čarodějky jsou nuceny hledat třetí, protože čarodějky musí být tři. To je přece úplně každému jasné.

Umírání metafora

V Maškarádě během hledání své nové neznámé kolegyně, o níž však dopředu vědí, co se s ní stane, protože jsou to zkrátka čarodějky, doputují do Ankh-Morporkské Opery, obrovské divadelní budovy, v jejíchž prostorách se pohybují maskované postavy a provozují své rejdy.

Kde umírání na jevišti občas bývá víc než pouhá metafora. Kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových tenat padouchy v děsivě odporných večerních róbách a kde řádí Duch, fantom, krátce řečeno Fantom Opery.

„Pratchett se tu nechal volně inspirovat slavným stejnojmenným dobrodružně mysteriozním románem Gastona Lerouxe, který byl mnohokrát zfilmován a Lloyd Webber jej zpracoval do proslulého muzikálu. Fantom, patřičně přetvořený, se tu stává postavou Zeměplochy," dodal režisér.