Fryčovo knihkupectví pamatuje i na malé diváky a jednou za čtrnáct dní jim v neděli nabízí loutková představení, což je mezi tuzemskými knihkupectvími dosti neobvyklé.

Kulturní akce má na starosti v knihkupectví Martin Fryč. Sál, kde se akce konají, je malý, vstupné symbolické. Přesto se křtů nových knížek, pohádek a besed se zajímavými osobnostmi nevzdává.

Jaké kulturní akce pořádáte ve vašem knihkupectví?
Snažíme se, aby liberečtí spisovatelé, umělci i nakladatelé věděli, že u nás mají prostor pro kontakt se svými čtenáři. Mohou tu představit svou novou knihu či umělce. Listopad je teď hodně regionální a různorodý. Jedna z plánovaných akcí se týká beletrie, jedna společenských věd. Snažíme se být neutrálním prostředím pro umělce, i když máme samozřejmě s tátou nějaké své sympatie. Například nemáme rádi komunistickou ideologii.

Jak dlouho už to děláte?
Přesně si nevzpomenu, ale mám pocit, že první autorská čtení proběhla kolem roku 1994.

Máte z nich radost?
Jsme rádi, že se tu potkávají zajímaví umělci. Ti slavnější, i ti začínající. Ze slavnějších tu nedávno byl Michal Viewegh. Stejnou radost mi ale udělala i literární skupina Přirozrní teď 6. listopadu.

A co návštěvníci. Chodí?
Podzim je docela šťastný. Měli jsme v létě akce, kdy přišlo 10 až 12 lidí, ale atmosférou byly i tak pěkné. Jinak je samozřejmě lepší, když jich přijde víc. Je hezké, když na začínajícího autora přijde 50 lidí. Rozhodně nejsme ten typ klasické popkultury, který si na sebe dokáže sám vydělat.

Co ještě můžete obyvatelům Liberce nabídnout?
Pořádáme také pohádky pro děti. Divadel, která hrají pro děti, je v Liberci mnoho. Nesnažíme se a ani nechceme jim konkurovat. Chceme naopak objevovat nové soubory. Teď začátkem měsíce tu proběhla premiéra loutkové pohádky s písničkami souboru Matýsek z Nového Boru. Součástí představení je u nás i dětský koutek, kde se děti mohou na chvíli zabavit a pak zase sledovat hru. Chceme být blíž rodině.

Na co se mohou teď v listopadu lidé těšit?
V neděli 15. listopadu zahraje Divadlo z půdy Franty Pešána od 16.00 hodin pohádku Dlouhou cestou za nevěstou. Ve čtvrtek 19. listopadu od 18.00 hodin pak křest knihy vánočních příběhů z Jizerských hor Anděl v kulichu.