Když v roce 1973 vznikalo folkrockové trio Marsyas ve složení Zuzana Michnová, Petr Kalandra a Oskar Petr, nikdo netušil, že se během příštích let stanou legendami české hudební scény.

Byli mladí, talentovaní, plni hudebních a textových nápadů. Jejich trojhlas byl ovlivněný angloamerickým folkrockem a blues, přinášeli do českých normalizačních vod vlastní tvorbu plnou svobody, krásy a naděje.

Během čtyřiceti let muzikanti vystřídali několik kapel, Petr Kalandra odešel v roce 1995 do muzikantského nebe a další hudebníci se k této legendě připojili.

V roce 2010 se Zuzana Michnová rozhodla, že se spojí opět s Oskarem Petrem, Jirkou Charyparem a vrátí se na koncertní pódia, za doprovodu skupiny Petr Kalandra Memory Band a se zpěvákem Mírou Kuželkou, který již mnoho let udržuje umělecký odkaz Petra Kalandry.

„V Marsyas, respektive Blues Sessionu hraji od roku 1992-3. Do kapely jsem vlastně nastoupil na doporučení kamaráda Pavla Skály, jako záskok za zlomenou ruku Petra Kalandry, se kterým jsem pak hrál až do jeho smrti v roce 1995. Od té doby s různými přestávkami vlastně dodnes. Od podzimu 2010 hrajeme v současné aktuální sestavě se Zuzanou, Oskarem a Mírou Kuželkou, velkým Kalandrovým obdivovatelem a interpretem a kapelou Kalandra Memory Band. A ono už to funguje třetí rok," říká s nadšením kytarista Jiří Charypar, který v sedmdesátých letech pravidelně navštěvoval koncerty původních Marsyas.

Oslavují ve velkém

Skupina oslavuje čtyřicáté narozeniny jak se patří. Vydala dvojcédéčko V mýdlových bublinách, Vojtěch Lindauer napsal o Marsyas vzpomínkovou knihu s názvem Dávám tak ber, Oskar Petr vydal CD Jsme starý jako děti a Jitka Němcová dokončila film o Zuzaně Michnové Jsem slavná tak akorát.

„Myslím, že průběžně slavíme až dost. Připravujeme také koncertní DVD Marsyas Live, kde se na koncertě v La Fabrice v červnu 2012 na pódiu setkali skoro všichni bývalí i současní členové Marsyas včetně hostů jako Michael Kocáb a Michal Pavlíček," doplnil kytarista.

Na turné ke čtyřicátinám udělají Marsyas zastávku v pátek 11. října ve 20 hodin v jabloneckém Eurocentru.

Film i hosté

„Ještě minulý měsíc jsme neznali přesnou sestavu muzikantů, jaká k nám přijede. V tuto chvíli už ale mohu potvrdit, že v Jablonci uslyšíme vedle Zuzany Michnové a Oskara Petra také kytaristu Jiřího Charypara a Petr Kalandra Memory Band. Jako host vystoupí Pepa Lábus," upřesnil dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. Koncert připomene osobnost předčasně zesnulého Petra Kalandry. Na jednom koncertu tak zazní průřez tvorbou všech tří zakládajících protagonistů.

Před hudebním vystoupením mají fanoušci možnost zhlédnout snímek o Zuzaně Michnové Jsem slavná tak akorát od režisérky Jitky Němcové. Kino Junior ho bude promítat od 17.30. „Zuzana Michnová i režisérka filmu Jitka Němcová slíbily, že film nejen uvedou, ale že si také na návštěvníky udělají čas po promítání," slibuje Jan Ocilka.

Historie po triu Marsyas

Původní akustické trio natočilo pouze jedinou desku Marsyas (1976). Na konci sedmdesátých let, krátce po odchodu k Jazz Q, emigroval Oskar Petr a velitelkou nově vzniklé kapely se na dlouhá léta stala Zuzana Michnová. S Kalandrou a novými skvělými muzikanty (Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček) natočili několik nezapomenutelných alb. Především „Kousek přízně" (1982).

Na konci osmdesátých let odešel do ASPM Petr Kalandra a skupina vystupovala v devadesátých letech až do Kalandrovy smrti (1995) především pod názvem Blues session.

Proběhlo ještě několik reinkarnací Marsyasu, kdy především ta z let 2002 2005 stojí za zmínku, protože se do ní vrátili: Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček a Jirka Charypar. Na další znovuzrození se muselo čekat dlouhých 5 let.

V roce 2010 se Zuzana Michnová rozhodla, že se spojí opět

s Oskarem Petrem, Jirkou Charyparem a vrátí se na koncertní pódia, za doprovodu skupiny

Petr Kalandra Memory Band a se zpěvákem Mírou Kuželkou, který již mnoho let udržuje umělecký odkaz Petra Kalandry. Tehdy začalo tzv. nekonečné turné, které trvá dodnes.

MARSYAS: 40 let (1973 2013)

koncert

Kdy: pátek 11. října

od 20 hodin

Kde: Eurocentrum,

Jablonec nad Nisou

Promítání filmu Zuzana Michnová: Jsem slavná tak akorát

od 17.30 v Kině Junior