Sue Glover patří mezi nejznámější skotské dramatičky, ale na rozdíl od bojovných feministek volí hrdinky, které své muže opravdu milují, trpí tím, že nejsou stejně milovány a nehodlají se s tím smířit.

Inspirací hry Slaměná židle byly dopisy Lady Rachel Erskine z Grange, které tato šlechtična psala ze svého vyhnanství na skotských ostrovech, kde žila v letech 1732-1745.

Tam ji nechal deportovat její manžel za to, že odmítla dožít sama v ústraní a svými protesty ohrožovala jeho postavení Lorda Soudce.
Dějištěm hry je ostrov Hirta, drsná výspa v severním moři, kde větry a vysoké vlny příboje bičují skalní útesy, na nichž žijí kolonie mořských ptáků.

Roste tu jen tráva, žádný strom a keř, dřevo je vzácností, obydlí jsou z kamene, židle ze slámy. Přežijí jen ti, kdo se nebojí lézt po strmých útesech a vybírat vejce z ptačích hnízd.

Do této nehostinné krajiny přijíždějí novomanželé – pastor se svou ženou.
Jejich příchod otevírá staré rány nešťastné a tajemné Lady Rachel. Inscenaci nastudovala režisérka Lída Engelová, postavu nezlomné Lady Rachel hraje Markéta Tallerová, její služebnou Ea Lecchiová. Pastora Anease představuje David Punčochář a jeho ženu Isabelu Šárka Bilíková. (mi)