Jak jdou dohromady slova kultura a Frýdlant?V posledních době dochází k čím dál větší diferenciaci kultury. Každý člověk má jiné priority. Má jiný vkus, co se týče filmu, hudby i divadla. Velkou konkurencí je samozřejmě i televize. Například v úterý a ve čtvrtek na kulturní akce nikdo nechodí. V televizi běží nejmenovaný seriál a zároveň promítáme v městském kině, kde je 270 sedadel. Na představení chodí tak kolem 30 diváků. Filmy, které jsou v distribuci, jsou šílené. Možná by bylo zajímavé dostat do kina nezávislejší tvorbu. Chtěli bychom se také více věnovat akcím pro děti. Televizní generaci už nepředěláme, ale pokud se děti už od mládí naučí mít rádi kulturu, je naděje, že v budoucnosti s tím nepřestanou.

Hraje ve Frýdlantu divadlo? Divadelní představení pořádáme tak jednou do měsíce v městském kině. Zvykli jsme si sem zvát i známější tváře. V prosinci nás navštíví Halina Pawlovská, v lednu pak Jiří Schmitzer. Naším stálým hostem je Miroslav Donutil. Jinak hrají většinou místní soubory.

Nechybí vám menší sál? Chybí. Když přijde do kina na komornější divadelní představení padesát diváků, zaplní pětinu hlediště. Nemá to tu správnou atmosféru. Malý sál by byl skvělý. Líbilo by se mi , kdyby byla jeho součástí i třeba divadelní kavárna. Potřebovali bychom nadšence, který by chtěl takovou věc rozjet. Už teď máme kavárnu při kině, ale zatím moc nefunguje. Menší sál by byl lepší. I pro některé koncerty.

Jak je to s koncerty dnes? Když to dovoluje počasí, pořádáme v letní sezóně kulturní čtvrtky na nádvoří radnice. Hrají tu kapely z Frýdlantu a okolí i z daleka. Vstup je zdarma. Návštěvnost bývá vysoká.

Co chystáte na příští rok? Už vloni se zapojil Frýdlant do celostátní akce Festival Dvořákovy hudby. V létě by měla na festivale kromě jiných kapel vystoupit také oblíbená skupina Jablkoň. Ta vystoupí buď na nádvoří radnice nebo na zámku.

Probíhají na zámku nějaké kulturní akce? Každý poslední čtvrtek v měsíci se tam konají populárně naučné pořady o vážné hudbě. Ten v listopadu byl věnovaný ruskému romantismu. V září tu bývá každoročně setkání folkových hudebníků.

Jak je to s místními výtvarníky? Mají možnost vystavovat svá díla? Máme malou výstavní síň, která je určena právě jim. Věnujeme se hlavně začínajícím autorům, ale občas zde mají svou výstavu i slavnější autoři.

Úžasnou výstavou bude na konci roku expozice starých pohlednic z Frýdlantska. Ta se právě koncem prosince stane majetkem Frýdlantského muzea. Příští rok bychom chtěli s výstavou navštívit Gorlitz. Kromě starých pohlednic zde bude k vidění i dnešní Frýdlantsko pohledem fotografů.

Všiml jsem si, že ve Frýdlantě chybí knihkupectví… Je to tak. Kdysi tu bývalo, ale teď je pryč. Mezi lidmi se množí hlasy, že by byli rádi, kdyby se vrátilo. Myslím si, že by si ho Frýdlant zasloužil, i když dnes si každý může koupit knihu přes internet. I já to tak dělám, ale pořád je to jiný pocit, než ten, když si můžete na knížku sáhnout.

Co mi však dělá radost, je knihovna, kterou město provozuje. Má své čtenáře. Je vidět, že lidé ve Frýdlantu chtějí číst. Rádi bychom našli větší prostory, protože nabídka knih se stále rozrůstá. Knihy, které nabízíme čtenářům, vybírají jednak pracovnice knihovny, jednak nám pomáhá Krajská vědecká knihovna v Liberci. Nechybí tu ani čítárna, knihovna odebírá spoustu časopisů. Pro ty, kteří nemají přístup k internetu, je k dispozici internetová kavárna s připojením k internetu zdarma.

Co je teď vaším velkým plánem? Chtěli bychom získat grant z Česko – německého fondu budoucnosti na získání peněz k vydání knihy Kalendář historických událostí na Frýdlantsku. Kniha bude popisovat všechny význačné okamžiky v historii Frýdlantského výběžku. Bude lahůdkou pro všechny milovníky dějin i pro místní obyvatele. Snad se podaří grant získat a kniha se objeví na pultech knihkupectví.