VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raper Lipo: Zvedněte svůj hlas, je to naše právo...

Liberec /ROZHOVOR, VIDEO/ – Lipo, člen hip-hopové formace BPM (Básníci před mikrofonem), vydal vlastní politicky angažovaný track s ironickým názvem Pozdravy z Liberce.

6.10.2010 3
SDÍLEJ:

JONÁŠ ČERVINKA ALIAS LIPO, člen oceňované liberecké kapely BPM.Foto: Deník/Roman Dobeš

Lipo využil popularity, kterou BPM přinesla předchozí práce, na jaře tohoto roku korunovaná cenou Anděl, a zvednul svůj hlas, aby vyjádřil svůj názor na poměry v jeho rodném Liberci.

Evidentně se trefil do předvolební atmosféry a pocitů mnoha Liberečanů. Za několik dní si jeho píseň na serveru youtube.com poslechlo více než 13 tisíc lidí. Lipo není členem žádné strany a ani se nejedná o kampaň vyprovokovanou opozicí. Je to hlas jednoho člověka, který cítil potřebu vyjádřit svůj názor. Jediný hlas, který je ale velice důležitý. Máme ho všichni.

BPM vstoupili do letošního roku s cenou Anděl. Jaké to pro vás bylo, jak se to projevilo na životě kapely? Na tvém vlastním životě?
To, že jsme byli oceněni, se nějak výrazně na našich životech doopravdy neprojevilo. Vnímám to spíš jako určitou profesionální pochvalu naší práce, která potěší a možná tě i utvrdí v tom, že to, co děláš, nějak rezonuje a má smysl.

Pavel Harant alias Paulie Garand a duo Ryes & Kenny Rough, tvoji kolegové s BPM, křtili nedávno v libereckém klubu Faux Pas své nové desky. Jaké jsou? Sám na jednom albu hostuješ?
Myslím, že dost vybočují z toho, co jsme dosud dělali jako BPM. Názorově mě lehce míjí, ale oba na tom hodně makali a navíc mají i velkou porci talentu. Jsou tam kvalitní věci. Držím palec, ať se deskám daří.

Slyšel jsem, že BPM dostalo nabídku koncertu při slavnostním otevření libereckého obchodního centra Fórum, ale odmítli jste. Proč? Nakonec vás zaskakoval Olympic?
Možná tu nabídku dostalo víc libereckých kapel. My si budujeme určitý umělecký kredit svými názory a svojí produkcí a ty se s tímto typem vystoupení neslučují. Jde ale vždy o konkrétní situaci. Jen vzkazuji radnici: Rovnice čím víc obchodů, tím lepší město prostě neplatí (smích). Ne teď vážně. Jsem z téhle strategie roztrpčený.

Chápu to dobře, že po úspěchu BPM jste se každý pustili ještě do svých vlastních projektů?
Kluci měli tyhle ambice. Já bych měl taky a mám i svůj vlastní materiál, ale jsem přesvědčený, že BPM je projekt, který musíme nejen zachovat, ale naopak posunout dál. Přece jen jsme se jako kapela dostali celkem daleko a byla by škoda v tom nepokračovat. Proto radši, než abych naplňoval sólový ambice, dám přednost desce BPM.

Mluvíme tu spolu, protože si koncem minulého týdne vypustil na internet nový song, kolem kterého se rozpoutaly celkem velké diskuse a který do včerejšího rána vidělo dvanáct tisíc lidí. Píseň je opravdu hodně angažovaná a pro mnohé bude i kontroverzní. Můžeš to popsat?
Píseň se jmenuje „Pozdravy z Liberce“ a je silně kritickou sondou do politicko-společenské praxe mého rodného města. Nejlepší bude si ji poslechnout. Stačí na www.youtube.com napsat dovyhledávače: LIPO – Pozdravy z Liberce a každý si udělá obrázek sám. Upozorňuji, ta píseň nemá ambice být politickou studií. Od toho jsou tu jiní. Od svého počátku měla být a také věřím, že je úderná.

Proč jsi se rozhodl k takové angažovanosti? Rapuješ o díře na Perštýně, synerovské špíně, zkorumpované radnici, apatických lidech procházející paláce konzumu?
Takhle, když to vyjmenuješ, to zní možná pro mnohé prvoplánově a účelově, ale myslím, že ten text jako celek má své jasné opodstatnění. Navíc ty věci jednoduše bijí do očí. Popudů, proč jsem se ale rozhodl s tou písní vyrukovat, je mnoho. Bylo by to spíš na esej než na pár vět v rozhovoru. Myslím, že v Čechách funguje přehnaně velká úcta k domnělým autoritám. Občanská neposlušnost je u nás vnímána pořád spíše jako něco nepatřičného. Pořád věříme v ty chytré, ty odborníky, co nám zdravě vládnou. To je ale velká iluze, kterou musíme překonat. Občané, a to hlavně ti mladí, by měli více participovat na chodu města a tlačit správce svého města k odpovědnosti. To že kritizuji výsledky místního vládnutí a hospodaření z levicových pozic, je otázka mého světonázoru a je zcela legitimní, ač tu existuje určité stigma levice obzvlášť mezi mladými lidmi. To je takový český paradox. Nikoho k volbě určité strany rozhodně nevyzývám. Volám však po změně, která je podle mého soudu nutná – to ano.

Vím, že studuješ estetiku na UK v Praze. Většině se bude možná zdát, že to není běžný obraz rapujícího básníka, nebo ano?
Ten obraz nenaplňuji, ale zároveň ho snad svým příkladem bořím. Rap je především velká šance jak přitažlivě mluvit o podstatných věcech života a já té šance chci využít, než možná jednou zestárnu a zpohodlním. Když navíc víš, jaký obor studuji, pak je snadné si domyslet, jak těžce nesu současnou podobu města. To že si někdo vydá časopis, který svým názvem automaticky diskvalifikuje časopis opoziční a občanům v něm vysvětlí, že s tou architekturou, a nejen s ní, tu jsou vlastně všechno v nejlepším pořádku, to už jen dokresluje místní poměry.

Chceš svojí vlastní muziku a hlavně texty nějak systematicky využívat ke společenské kritice nebo je to jen jednotlivá věc? Ostatně rap tuhle funkci ve svých počátcích vždycky měl?
Vždycky jsem spíš věřil v tu intimní polohu a hodnotu písně, ale i já jsem součástí společnosti a má nespokojenost se stavem věcí byla tak vysoká, že jsem se rozhodl promluvit. Vybudovali jsme si jako hudebníci určitou pozici a chci jí využít i tímhle způsobem pozitivně využít. Ne manipulovat, ale ukázat že tady je přítomen i tenhle kritický hlas. I ta vládnoucí garnitura to potřebuje jako sůl slyšet a obzvlášť od mladých. Vím, že spoustě lidí a to i z mého okolí bude tenhle track zcela cizí, ale to už je úděl každé angažované věci.

Co si od tohoto tracku slibuješ? Nemáš obavy z negativních reakcí?
Slibuji si především diskusi. A negativní reakce jistě budou, což je přirozené. Je to přece jen dost žhavé téma.

Co si myslíš o současném českém rapu, hip-hopu?
Myslím, že mu chybí přesah a silné zajímavé osobnosti s názorem. Unést tíhu téhle výzvy, výzvy být silnou osobností je složité, to chápu. Každý, kdo má v životě i umění určité ambice, s tím bojuje, ale mně se zdá, že v hip hopu se na tuhle potřebu už rezignovalo. Stále jsem se nevzdal představy, že hudba může být víc než zábava. V tom zůstávám idealistou.

Jak vnímáš skutečnost, že známé hudební kapely propůjčují své písně, nebo dokonce vystupují na akcích s evidentním politickým významem? Mimochodem v pondělí 4. 10. se ulicemi Liberce ozývaly písně kapely Kryštof, která podporovala virtuální kampaň liberecké ODS.
Myslím, že ta motivace má různé kořeny. Do duše takovému Martinovi Maxovi nevidím, a proto nevím, jestli KSČM podporuje, protože je uvědomělý marxista, nebo jestli potřeboval peníze na složenky (smích). Je každého věc, co udělá a v co věří. Problémem je, že touhle spojnicí interpret ztrácí určitou míru nezávislosti. Pokud ale Richard Krajčo v téhle situaci tak silně věří, že ODS potřebuje pomoci, pak mu to určitě neberu.

V čem nebo kde vidíš šanci na změnu? Co myslíš, že je nejpodstatnější nutnou změnou, jejíž následkem by byla uvědomělá společnost, která by od politiků a veřejných osobností vyžadovala odpovědnost a byla by v případě potřeby schopná k této odpovědnosti donutit?
Aktivní občanskou společnost a principy přímé demokracie v praxi, nejen v ústech politiků v období před volbami. Je potřeba se zbavit napříč celou generací pocitu, že ten, kdo protestuje nebo jinými prostředky tlačí k odpovědnosti politickou garnituru, je automaticky nějaká zátěž systému. To evidentně nefunguje. I z příkladu ohlasu téhle agitační písně totiž vidíš, jaké v Liberci panují poměry. Mladý člověk použije prostředky, které má, rozhodne se pojmenovat stávající situaci a je z toho najednou haló. Už dávno se věci měly hýbat. Měli bychom přestat spát. I tím pohodlně umožňujeme politikům, aby město porcovali, jak se jim to zrovna hodí a oni pak ještě dokonce měli tu možnost říkat, že v průzkumech jim vychází, jak jsou lidi v Liberci spokojený.

Zastupuješ generaci lidí, kteří už buďto nemají vůbec žádnou zkušenost s minulým totalitním režimem, nebo úplně minimální. Mohl bys tuhle generaci nějak charakterizovat?
Já v tom vidím určitou výhodu. Když jsem sledoval dokument autorů Remundy a Klusáka o akci „radar na českém území“, tak jsem viděl, jak i mnoho intelektuálů, kterých si osobně vážím, jsou prostě negativně zatíženi svojí zkušeností s reálným socialismem a vnímají svět i dvacet let po revoluci stále velice zjednodušeně, bipolárně. My bychom z této relativní „nezatíženosti“ měli vytěžit pozitivní zkušenost. Nezatíženost ale neznamená nereflektovat naší historii a udělat za ní tlustou čáru. To by byla samozřejmě falešná strategie. Erazim Kohák, který mě učil filozofii, v jedné knize napsal, že demokracie v jeho pojetí si žádá vyspělých jedinců. On to samozřejmě ale nemyslel elitářsky, spíše to má etický akcent.

Každý na tomhle úkolu pracujeme po svém. Někdo chodí do skautu, já píšu básně, texty a snažím se kriticky zorientovat v tomhle světě tím, že se vzdělávám. Je třeba prosazovat alternativu proti hegemonu. Snadno jsme totiž naskočili na ty negativní věci, které kapitalismus přináší, a ani si to neuvědomujeme. Nejsme často prostě schopní reflexe negativních strategií, které sebou kapitalismus nese. Myslím, že se tenhle nešvar nevyhnul starší, ani té mojí generaci. Na druhou stranu jsme mohli v poslední době zaznamenat různé iniciativy mladých lidí na území, které se týká politiky, a to je pozitivní.

Co je podle tebe nejhorší vlastností, kterou si současní politikové nesou jako důsledek minulosti?
Chybí silné politické osobnosti s kreditem, bez všudypřítomného cynismu, které mají touhu se stále vzdělávat. Současný, a především hrozně rychlý svět si to prostě žádá. Tradiční nešvary jako korupce známe a nebudu tu o nich ani mluvit. Spíš bych vypíchnul jeden rys, kterého jsem si všimnul. Češi zvláštním způsobem inklinují k autoritám, které si následně idealizují. Karel Schwarzenberg a jeho současný kult je toho myslím zářným příkladem. Nic proti šarmu tohoto politika. Jestliže se ale mladí přivinou spíše ke Karlu Schwarzenbergovi, místo aby zakládali vlastní iniciativy a protestovali, pak si myslím, že je něco špatně. Kult tohoto politika svědčí o více věcech.

Jestli je to pohodlnost, rys naší národní povahy, nebo pouze špatné vysvědčení pro ostatní politiky, to by bylo na delší úvahu. Přitom už tu je generace politiků fakticky nezatížená životem v minulém režimu. Ty osobnosti ale postrádám na obou pólech politiky. Spíš se děsím narůstajícího agresivního populismu toho typu, který známe ze západních zemí. Je patrné, že i u nás se začíná čím dál tím víc objevovat ať už nalevo, nebo napravo politického spektra. Animovaný spot místní ODS je sám o sobě možná směšný, v konfrontaci s výsledky jejich vládnutí a hospodaření dostává už jiný rozměr, alespoň však nevyzývá k nulové toleranci proti feťákům, jako to vídám na Billboardech v Praze.

Díky a přeji ti hodně úspěchů.
Díky za rozhovor.

Autor: Roman Dobeš

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Oslavy výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve volebním štábu ANO 2011 v Liberci na snímku z 21. října. Na snímku zleva Jiří Bláha, David Pražák, Jana Pastuchová a Ivan Jáč.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Život je dnes jiný, ale smrt zůstala stále stejná, říká majitel pohřební služby

Jablonec n. N. /ROZHOVOR, FOTO/ - Jsou etapy lidského života, které se nedají oddálit, i kdybychom chtěli. Narození a smrt. Oba milníky našeho života doprovázejí slzy. Jedny ze štěstí, druhé ze smutku.

Jak se volilo ve všech městech a obcích na Liberecku

Liberecko - Horní Řasnice, Jindřichovice pod Smrkem, Kunratice, Soběslavice, Sychrov a Žďárek. To jsou obce na Liberecku, kde nevyhrálo ANO.

Liberec ukončil sérii Slavie a z Edenu veze výhru 2:1!

Praha - Fotbalisté libereckého Slovanu už sebrali dva body Spartě a teď tři Slavii. Jsou ve hře o evropské poháry.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení