VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raper Lipo: Zvedněte svůj hlas, je to naše právo...

Liberec /ROZHOVOR, VIDEO/ – Lipo, člen hip-hopové formace BPM (Básníci před mikrofonem), vydal vlastní politicky angažovaný track s ironickým názvem Pozdravy z Liberce.

6.10.2010 3
SDÍLEJ:

JONÁŠ ČERVINKA ALIAS LIPO, člen oceňované liberecké kapely BPM.Foto: Deník/Roman Dobeš

Lipo využil popularity, kterou BPM přinesla předchozí práce, na jaře tohoto roku korunovaná cenou Anděl, a zvednul svůj hlas, aby vyjádřil svůj názor na poměry v jeho rodném Liberci.

Evidentně se trefil do předvolební atmosféry a pocitů mnoha Liberečanů. Za několik dní si jeho píseň na serveru youtube.com poslechlo více než 13 tisíc lidí. Lipo není členem žádné strany a ani se nejedná o kampaň vyprovokovanou opozicí. Je to hlas jednoho člověka, který cítil potřebu vyjádřit svůj názor. Jediný hlas, který je ale velice důležitý. Máme ho všichni.

BPM vstoupili do letošního roku s cenou Anděl. Jaké to pro vás bylo, jak se to projevilo na životě kapely? Na tvém vlastním životě?
To, že jsme byli oceněni, se nějak výrazně na našich životech doopravdy neprojevilo. Vnímám to spíš jako určitou profesionální pochvalu naší práce, která potěší a možná tě i utvrdí v tom, že to, co děláš, nějak rezonuje a má smysl.

Pavel Harant alias Paulie Garand a duo Ryes & Kenny Rough, tvoji kolegové s BPM, křtili nedávno v libereckém klubu Faux Pas své nové desky. Jaké jsou? Sám na jednom albu hostuješ?
Myslím, že dost vybočují z toho, co jsme dosud dělali jako BPM. Názorově mě lehce míjí, ale oba na tom hodně makali a navíc mají i velkou porci talentu. Jsou tam kvalitní věci. Držím palec, ať se deskám daří.

Slyšel jsem, že BPM dostalo nabídku koncertu při slavnostním otevření libereckého obchodního centra Fórum, ale odmítli jste. Proč? Nakonec vás zaskakoval Olympic?
Možná tu nabídku dostalo víc libereckých kapel. My si budujeme určitý umělecký kredit svými názory a svojí produkcí a ty se s tímto typem vystoupení neslučují. Jde ale vždy o konkrétní situaci. Jen vzkazuji radnici: Rovnice čím víc obchodů, tím lepší město prostě neplatí (smích). Ne teď vážně. Jsem z téhle strategie roztrpčený.

Chápu to dobře, že po úspěchu BPM jste se každý pustili ještě do svých vlastních projektů?
Kluci měli tyhle ambice. Já bych měl taky a mám i svůj vlastní materiál, ale jsem přesvědčený, že BPM je projekt, který musíme nejen zachovat, ale naopak posunout dál. Přece jen jsme se jako kapela dostali celkem daleko a byla by škoda v tom nepokračovat. Proto radši, než abych naplňoval sólový ambice, dám přednost desce BPM.

Mluvíme tu spolu, protože si koncem minulého týdne vypustil na internet nový song, kolem kterého se rozpoutaly celkem velké diskuse a který do včerejšího rána vidělo dvanáct tisíc lidí. Píseň je opravdu hodně angažovaná a pro mnohé bude i kontroverzní. Můžeš to popsat?
Píseň se jmenuje „Pozdravy z Liberce“ a je silně kritickou sondou do politicko-společenské praxe mého rodného města. Nejlepší bude si ji poslechnout. Stačí na www.youtube.com napsat dovyhledávače: LIPO – Pozdravy z Liberce a každý si udělá obrázek sám. Upozorňuji, ta píseň nemá ambice být politickou studií. Od toho jsou tu jiní. Od svého počátku měla být a také věřím, že je úderná.

Proč jsi se rozhodl k takové angažovanosti? Rapuješ o díře na Perštýně, synerovské špíně, zkorumpované radnici, apatických lidech procházející paláce konzumu?
Takhle, když to vyjmenuješ, to zní možná pro mnohé prvoplánově a účelově, ale myslím, že ten text jako celek má své jasné opodstatnění. Navíc ty věci jednoduše bijí do očí. Popudů, proč jsem se ale rozhodl s tou písní vyrukovat, je mnoho. Bylo by to spíš na esej než na pár vět v rozhovoru. Myslím, že v Čechách funguje přehnaně velká úcta k domnělým autoritám. Občanská neposlušnost je u nás vnímána pořád spíše jako něco nepatřičného. Pořád věříme v ty chytré, ty odborníky, co nám zdravě vládnou. To je ale velká iluze, kterou musíme překonat. Občané, a to hlavně ti mladí, by měli více participovat na chodu města a tlačit správce svého města k odpovědnosti. To že kritizuji výsledky místního vládnutí a hospodaření z levicových pozic, je otázka mého světonázoru a je zcela legitimní, ač tu existuje určité stigma levice obzvlášť mezi mladými lidmi. To je takový český paradox. Nikoho k volbě určité strany rozhodně nevyzývám. Volám však po změně, která je podle mého soudu nutná – to ano.

Vím, že studuješ estetiku na UK v Praze. Většině se bude možná zdát, že to není běžný obraz rapujícího básníka, nebo ano?
Ten obraz nenaplňuji, ale zároveň ho snad svým příkladem bořím. Rap je především velká šance jak přitažlivě mluvit o podstatných věcech života a já té šance chci využít, než možná jednou zestárnu a zpohodlním. Když navíc víš, jaký obor studuji, pak je snadné si domyslet, jak těžce nesu současnou podobu města. To že si někdo vydá časopis, který svým názvem automaticky diskvalifikuje časopis opoziční a občanům v něm vysvětlí, že s tou architekturou, a nejen s ní, tu jsou vlastně všechno v nejlepším pořádku, to už jen dokresluje místní poměry.

Chceš svojí vlastní muziku a hlavně texty nějak systematicky využívat ke společenské kritice nebo je to jen jednotlivá věc? Ostatně rap tuhle funkci ve svých počátcích vždycky měl?
Vždycky jsem spíš věřil v tu intimní polohu a hodnotu písně, ale i já jsem součástí společnosti a má nespokojenost se stavem věcí byla tak vysoká, že jsem se rozhodl promluvit. Vybudovali jsme si jako hudebníci určitou pozici a chci jí využít i tímhle způsobem pozitivně využít. Ne manipulovat, ale ukázat že tady je přítomen i tenhle kritický hlas. I ta vládnoucí garnitura to potřebuje jako sůl slyšet a obzvlášť od mladých. Vím, že spoustě lidí a to i z mého okolí bude tenhle track zcela cizí, ale to už je úděl každé angažované věci.

Co si od tohoto tracku slibuješ? Nemáš obavy z negativních reakcí?
Slibuji si především diskusi. A negativní reakce jistě budou, což je přirozené. Je to přece jen dost žhavé téma.

Co si myslíš o současném českém rapu, hip-hopu?
Myslím, že mu chybí přesah a silné zajímavé osobnosti s názorem. Unést tíhu téhle výzvy, výzvy být silnou osobností je složité, to chápu. Každý, kdo má v životě i umění určité ambice, s tím bojuje, ale mně se zdá, že v hip hopu se na tuhle potřebu už rezignovalo. Stále jsem se nevzdal představy, že hudba může být víc než zábava. V tom zůstávám idealistou.

Jak vnímáš skutečnost, že známé hudební kapely propůjčují své písně, nebo dokonce vystupují na akcích s evidentním politickým významem? Mimochodem v pondělí 4. 10. se ulicemi Liberce ozývaly písně kapely Kryštof, která podporovala virtuální kampaň liberecké ODS.
Myslím, že ta motivace má různé kořeny. Do duše takovému Martinovi Maxovi nevidím, a proto nevím, jestli KSČM podporuje, protože je uvědomělý marxista, nebo jestli potřeboval peníze na složenky (smích). Je každého věc, co udělá a v co věří. Problémem je, že touhle spojnicí interpret ztrácí určitou míru nezávislosti. Pokud ale Richard Krajčo v téhle situaci tak silně věří, že ODS potřebuje pomoci, pak mu to určitě neberu.

V čem nebo kde vidíš šanci na změnu? Co myslíš, že je nejpodstatnější nutnou změnou, jejíž následkem by byla uvědomělá společnost, která by od politiků a veřejných osobností vyžadovala odpovědnost a byla by v případě potřeby schopná k této odpovědnosti donutit?
Aktivní občanskou společnost a principy přímé demokracie v praxi, nejen v ústech politiků v období před volbami. Je potřeba se zbavit napříč celou generací pocitu, že ten, kdo protestuje nebo jinými prostředky tlačí k odpovědnosti politickou garnituru, je automaticky nějaká zátěž systému. To evidentně nefunguje. I z příkladu ohlasu téhle agitační písně totiž vidíš, jaké v Liberci panují poměry. Mladý člověk použije prostředky, které má, rozhodne se pojmenovat stávající situaci a je z toho najednou haló. Už dávno se věci měly hýbat. Měli bychom přestat spát. I tím pohodlně umožňujeme politikům, aby město porcovali, jak se jim to zrovna hodí a oni pak ještě dokonce měli tu možnost říkat, že v průzkumech jim vychází, jak jsou lidi v Liberci spokojený.

Zastupuješ generaci lidí, kteří už buďto nemají vůbec žádnou zkušenost s minulým totalitním režimem, nebo úplně minimální. Mohl bys tuhle generaci nějak charakterizovat?
Já v tom vidím určitou výhodu. Když jsem sledoval dokument autorů Remundy a Klusáka o akci „radar na českém území“, tak jsem viděl, jak i mnoho intelektuálů, kterých si osobně vážím, jsou prostě negativně zatíženi svojí zkušeností s reálným socialismem a vnímají svět i dvacet let po revoluci stále velice zjednodušeně, bipolárně. My bychom z této relativní „nezatíženosti“ měli vytěžit pozitivní zkušenost. Nezatíženost ale neznamená nereflektovat naší historii a udělat za ní tlustou čáru. To by byla samozřejmě falešná strategie. Erazim Kohák, který mě učil filozofii, v jedné knize napsal, že demokracie v jeho pojetí si žádá vyspělých jedinců. On to samozřejmě ale nemyslel elitářsky, spíše to má etický akcent.

Každý na tomhle úkolu pracujeme po svém. Někdo chodí do skautu, já píšu básně, texty a snažím se kriticky zorientovat v tomhle světě tím, že se vzdělávám. Je třeba prosazovat alternativu proti hegemonu. Snadno jsme totiž naskočili na ty negativní věci, které kapitalismus přináší, a ani si to neuvědomujeme. Nejsme často prostě schopní reflexe negativních strategií, které sebou kapitalismus nese. Myslím, že se tenhle nešvar nevyhnul starší, ani té mojí generaci. Na druhou stranu jsme mohli v poslední době zaznamenat různé iniciativy mladých lidí na území, které se týká politiky, a to je pozitivní.

Co je podle tebe nejhorší vlastností, kterou si současní politikové nesou jako důsledek minulosti?
Chybí silné politické osobnosti s kreditem, bez všudypřítomného cynismu, které mají touhu se stále vzdělávat. Současný, a především hrozně rychlý svět si to prostě žádá. Tradiční nešvary jako korupce známe a nebudu tu o nich ani mluvit. Spíš bych vypíchnul jeden rys, kterého jsem si všimnul. Češi zvláštním způsobem inklinují k autoritám, které si následně idealizují. Karel Schwarzenberg a jeho současný kult je toho myslím zářným příkladem. Nic proti šarmu tohoto politika. Jestliže se ale mladí přivinou spíše ke Karlu Schwarzenbergovi, místo aby zakládali vlastní iniciativy a protestovali, pak si myslím, že je něco špatně. Kult tohoto politika svědčí o více věcech.

Jestli je to pohodlnost, rys naší národní povahy, nebo pouze špatné vysvědčení pro ostatní politiky, to by bylo na delší úvahu. Přitom už tu je generace politiků fakticky nezatížená životem v minulém režimu. Ty osobnosti ale postrádám na obou pólech politiky. Spíš se děsím narůstajícího agresivního populismu toho typu, který známe ze západních zemí. Je patrné, že i u nás se začíná čím dál tím víc objevovat ať už nalevo, nebo napravo politického spektra. Animovaný spot místní ODS je sám o sobě možná směšný, v konfrontaci s výsledky jejich vládnutí a hospodaření dostává už jiný rozměr, alespoň však nevyzývá k nulové toleranci proti feťákům, jako to vídám na Billboardech v Praze.

Díky a přeji ti hodně úspěchů.
Díky za rozhovor.

Autor: Roman Dobeš

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 (novoplast liberec s.r.o.), Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě ŘEZÁNÍ ČISTÍCÍCH HADRŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se telefonicky u p. Janatové na tel. 602 138 575 nebo p. Němcové, tel. 725 081 481.. Pracoviště: Ragtex s.r.o., 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Marcela Janatová, +420 602 138 575.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Ing. yuriy kuziv, Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velikonoční prodejní trhy v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Velikonoční výrobky zaplavily multimediální sál Krajské úřadu Libereckého kraje

Aktivní první pomoc.

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí

AKTUALIZOVÁNO

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Sdílená kola poprvé v Liberci. Jsou upravená kvůli kopcům

Liberec – V krajském městě začali testovat systém sdílených kol. Pilotní provoz potrvá do září.

ANKETA: Hledá se Kniha roku Libereckého kraje. Můžete hlasovat v Ceně čtenářů

Liberecký kraj –  Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete hlasovat v kategorii Cena čtenářů.

ON-LINE: Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT