„Některé dny jsme měli i tři koncerty. A už jen odestát to bylo náročné. Děti jsou už ale opravdoví profesionální umělci, takže jsme to zvládli,“ vypráví sbormistryně Silvie Pálková. Bolavé nohy totiž zpěvákům bohatě vynahradil aplaus, který po každém svém vystoupení sklidili. „Odezva v Koreji je opravdu mimořádná. Pravidelně jsme zažívali ovace ve stoje a museli jsme přidávat,“ vzpomíná sbormistryně s tím, že se dokonce stávalo, že je nechtěli pustit z pódia.

„Jako přídavek jsme měli připravenou korejskou popovou písničku, a když ani ta nestačila, tak jsme zařadili Černé oči jděte spát, při které odcházíme z pódia. Jinak bychom snad ani neodešli,“ svěřila se s úsměvem Pálková. „Bylo vidět, jak jsou šťastní. Po koncertech se s námi vždycky chtěli fotit. Byli na nás strašně hodní,“ doplnila slova své sbormistryně 13letá Luisa Fürstová.

Co se týče repertoáru, nabídl liberecký sbor asijskému publiku průřez od velkých českých klasiků, jako je Smetana, Dvořák nebo Martinů, i skladby Petra Ebena nebo zakladatele Severáčku Milana Uherka. Chybět nemohly ani české lidovky, které děti odzpívaly v krojích. „Měli jsme připravených také pět korejských písní,“ dodala Pálková. Největší úspěchy ale slavili s českou hudbou. „Ohromně mě potěšila odezva v kostele, který byl plný do posledního místa. Asijské publikum umí ocenit duchovní hudbu,“ dodala.

ZPÍVALI MRAKODRAPU

Kromě kostela, který byl v jednom z pater mrakodrapu, vystoupil sbor například i v nemocnici pro veterány korejské války, na střední škole, v koncertních halách, a protože děti zpívají pro radost a kdekoli, „vystřihly“ si několik písní i po večeři v rodinné restauraci nebo při prohlídce muzea keramiky.

Kromě vystoupení stihli účastníci zájezdu navštívit řadu zajímavých míst. „Byli jsme třeba v demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou. To se nám hodně líbilo. A taky bylo skvělé, že jsme každý den mohli ochutnat nějaké nové jídlo,“ zavzpomínala Luisa. Ani po návratu z náročného turné si ale Severáček neoddechne. Kromě tradičního vánočního koncertu, který se konal tento víkend, je čeká ještě vystoupení v Rudolfinu, kde poprvé budou zpívat s Českou filharmonií.