V úterý vpodvečer Liběna Rochová slavnostně otevřela svou stálou expozici v novoborském Ajeto Art Glass Museu, která prezentuje zejména skleněné šperky z kolekce Homage to Glass 2008.

Projekt Home to Glass – Prolínání oděvu a skleněného šperku – je společným dílem světoznámé návrhářky a skláře Petra Novotného. Oba návštěvníkům akce přímo ve sklářské dílně ukázali, jak takový skleněný šperk vzniká.

Zhmotněné vize šperko–objektu

Liběna Rochová měla svůj koncept šperko-objektu, který se rozhodla realizovat právě s Petrem Novotným. Spolupracovat začali v září loňského roku a výsledkem jsou už tři hotové sety.

„Sklo je mi blízké. Ještě před rokem 1989 jsem navrhovala pro Jablonex, což ale byly drobné věci. Před pěti lety jsem připravila návrhy pro kalendář jablonecké Preciosy. Ale chtěla jsem dělat skleněné objekty. Oslovila jsem Petra Novotného a on začal realizovat mé vize,“ říká Liběna Rochová. „Mohla bych tisíckrát vymýšlet, ale nebylo by to nic platné, kdybych neměla člověka, který mé představy zhmotňuje,“ dodává.

Představy Liběny Rochové, sklářské umění Petra Novotného a možnosti, které sklo přináší, tak daly vzniknout ojedinělým skleněným šperkům. Ve spojení s inspirativními modely je česká módní návrhářka představila na módní přehlídce Designbloku 2008 a v New Yorku. Videoprojekci z obou akcí promítla také v Novém Boru.

Ne všechno se povede napoprvé

Skleněné šperky se zpravidla vytvářejí v prostorách klidného ateliéru. Tato ucelená kolekce skleněných šperko-objektů, na českém designovém trhu zcela jistě ojedinělá, ale byla vytvořena netradičně v prostorách sklářské dílny.

„Ne všechny skleněné objekty se napoprvé povedou. Udělal jsem jich asi šedesát až sedmdesát. Někdy se musí vytvořit znovu, protože třeba nesedí na krk a podobně,“ popisuje úskalí této nevšední sklářské práce Petr Novotný.

Sklářská huť Ajeto si nevede špatně, a tak po práci mají tady skláři, jak s úsměvem říká, prostor na hraní a „zažívají při tom veselí bez stresu“. Hodina provozu huti přijde na dva tisíce korun, musí se samozřejmě zaplatit práce lidí – proto je sklo drahé, vysvětluje novoborský sklář.

Cena? Kolem deseti tisíc korun

Ve spojení s invencí Liběny Rochové tak i cena jednotlivých skleněných šperků, originálů, se pohybuje kolem deseti tisíc korun. „Jde o limitované série,“ vysvětluje renomovaná designérka.

Existuje nějaká hranice velikosti šperko–objektu? K tomu Petr Novotný říká: „Jeho velikost pochopitelně limituje velikost pece. A šperk nemůže být těžký, mívá jedno dvě kila.“