Ve Frýdlantu si opět dávají dostaveníčko jazzmani. Od soboty do soboty se zde bude konat už neuvěřitelný 35. ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného. Stejně jako v předchozích letech se lektoři a jejich žáci představí veřejnosti, pro kterou si připravili několik koncertů. V úterý 14. srpna se bude hrát na nádvoří frýdlantské radnice seniorům a ve středu 15. srpna se uskuteční na zámeckém
nádvoří lektorský koncert.

„V krásném, inspirací sálajícím prostředí, vystoupí smetánka naší jazzové scény i zahraniční hosté. Ve čtvrtek a v pátek vystoupí v sále restaurace Beseda pod vedením lektorů kapely frekventantů a dva big bandy, jejichž leadery budou Neil Wetzel a Gary Rissmiller. Ve stadiu příprav jsou ale i další akce,“ zvou pořadatelé. Podle jednoho z organizátorů jazzové dílny Aleše Bendy se letos do Frýdlantu sjede 200 „žáků“, které bude „vyučovat“ dvacítka lektorů.

Mezi nimi budou například Američan Gary Rismiller, který hraje na bicí nástroje už déle než 30 let. Studoval u Joe Morella a později hrál s takovými velikány jako Phil Woods, Dave Liebman, Eric Kloss, Tom Harrell, Randy Brecker, Don Patterson, Urbie Green, George Young, Bobby Troupe, Janet Lawson, Gary King, ad. Vyučovat zde bude také Neil Wetzel, který je vedoucím hudebního oddělení Moravian College ve městě Bethlehem, nebo pianista, skladatel, lektor workshopů, dirigent jazzových pěveckých sborů a pedagog Skip Wilkins.

Letní jazzová dílna se ve Frýdlantě konala poprvé v roce 1983 a zásluhu na tom, že zde zdomácněla, má místní flétnista a zpěvák Radek Jech. Základní metodiku a ducha týdenního interpretačního semináře ale frýdlantským dílnám vtiskla především osobnost dr. Evžena Hedvábného, známého též jako Karel Velebný.