Léta opomíjený malíř dostal prostor v Oblastní galerii
Liberec - Významného česko – německého malíře Wilhelma Riedela, který pochází ze známé sklářské rodiny Riedelů v Jizerských horách, nyní představuje liberecká Oblastní galerie.
Oleje tohoto krajináře, který byl v minulosti pro svůj německý původ léta opomíjen, najdou návštěvníci v hlavním výstavním sále, tedy v celém přízemí galerie.
S výstavou pomohla Národní galerie
Jako českého Němce si Wilhelma Riedela nevšímali v minulosti ani němečtí historici umění. „Wilhelm Riedel, rodák z Antonínova v Jizerských horách a příslušník slavné sklářské rodiny, je známý jako výborný krajinář. Jeho tvorba byla ovlivněna četnými studijními cestami do Itálie a především do Francie, kde poznal tehdy moderní realistickou krajinomalbu. Oblastní galerie připravila tuto organizačně náročnou výstavu ve spolupráci s pražskou Národní galerií,“ prozradil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.
Malířův otec Franz Anton Riedel vlastnil sklárny v Antonínově a na Nové Louce a postavil novou sklárnu na barevné sklo na Jizerce. Wilhelm Riedel, který žil v letech 1832–1876, patřil ke čtyřem dětem Franze Antona Riedela z jeho druhého manželství, a po smrti otce pobíral pravidelnou roční rentu, která mu umožnila studovat malířství i cestovat po Evropě. Studoval totiž nejen v Praze, ale i v německém Düsseldorfu.
Už od poloviny šedesátých let maloval krajinu v okolí Barbizonu, na pobřeží Bretaně a na Normandských ostrovech. Jeho realistický výtvarný styl se proměnil právě při pobytu ve Francii, kde se svými obrazy včlenil mezi francouzskou realisticko – plenérovou avantgardu.
„Riedelovo dílo se řadí k vrcholům české realistické krajinomalby 19. století, a pokud by nebylo přerušeno jeho předčasným odchodem, možná by dosáhlo i světového věhlasu,“ dodal Jan Randáček. Monografickou výstavu si mohou lidé v galerii prohlédnout až do konce března.