Zpěvačka známé vokální skupiny Yellow Sisters a projektu Mateřská.com, Lena Yellow, se představuje se svým sólovým projektem. V listopadu vyšlo album „Positivity", ke kterému se váže nadcházející Positivity Tour. V Liberci vystoupí Lena Yellow v pátek 27. února od 20.30 v klubu Atelier.

Většina posluchačů vás bude nejspíše znát ze skupiny Yellow Sisters nebo projektu Mateřská.com. Teď jste přišla se svým sólovým projektem. Budou fungovat všechny souběžně?

Je to tak. Všechny tyto projekty fungují souběžně. S Yellow Sisters letos oslavíme už 10. narozeniny. Vedle společné tvorby se ale každá realizujeme i samostatně. S Mateřskou jsme teď natočily videoklip k písni „Den blbec" a s mým sólovým projektem se chystáme na turné.

Co vás vedlo k natočení sólového alba?

Už v roce 2000 při mém au-pairování v Anglii jsem začala psát svoje písně. Některé jsem potom zrealizovala s pianistou Karlem Heřmanem a kapelou Yellow Family, kterou jsem v roce 2003 založila. Přizvala jsem ke spolupráci úžasné hudebníky (většina z nich ze skupiny Vertigo Quintet) a tři roky jsme vystupovali a nahráli CD. Potom přišla éra Yellow Sisters a tvorba a cappella. Dál jsem ale tvořila i písně pro kapelu. V roce 2010 si některé z nich poslechl skladatel a pianista Tomáš Sýkora, nově je zaranžoval a dal tak nový impulz k jejich realizaci.

Jak jste se s Tomášem dali dohromady?

S Tomášem Sýkorou jsme se poprvé setkali na silvestrovském večírku v hotelu Paříž, kde jsme spolu hráli. Seznámil nás můj spolužák z Ježkárny Marian Friedl. Zjistili jsme, že máme podobný hudební vkus a směřování. Po nějaké době přišel Tomáš s nápadem natočit desku a založit kapelu. Vytvořili jsme repertoár, oslovili hudebníky Adama Kollera, Tomáše Fuchse a Miloše Klápštěho a před rokem a půl jsme začali natáčet desku.

„Zpěv vnímám jako své poslání. Provází mě celým životem. To, co je mé duši nejbližší, je vícehlas ten prostupuje vším. Harmonii, kterou zažívám v hudbě, hledám i ve svém životě. Když ji mohu s ostatními sdílet, tak jsem šťastná." Lena Yellow

Jaká je deska Positivity a kdo na ní spolupracoval?

Deska je mixem soulu, popu a jazzu. Ke spolupráci jsme také oslovili černošské zpěváky z Berklee College of Music, kteří nám nazpívali vokály. Dále nám zahostoval australský zpěvák Yannick Tevi a domácí Annamária Cecília Almeida. Některé písně zaranžoval Tomáš Sýkora pro dechovou sekci a smyčcový kvartet. Vše jsme nahrávali ve studiu Biotech u Ecsona Waldese. S výsledkem jsme velmi spokojeni.

Co od desky očekáváte a jaký je na ni ohlas?

Naše deska je pro mě shrnutím určité etapy mého života. Písně jsou hodně osobní a ke každé se váže nějaký příběh. Bereme to jako dobrý start, něco, od čeho se můžeme odrazit a čím se můžeme prezentovat. Ohlasy jsou vesměs pozitivní :). Vše si děláme sami, pouze s fyzickou distribucí nám pomáhá Supraphon. K financování jsme zvolili veřejnou sbírku na portálu Hithit.

Pojedete k albu turné?

Chystáme se na POSITIVITY TOUR. První koncerty začínají v únoru a budou pokračovat na jaře a v létě.

Jaké jsou vaše hudební vzory, koho si ráda poslechnete?

Hudebních vzorů mám mnoho. Na desce jsme vzdali hold kapele Incognito a písničkářce Carole King a zaranžovali jejich 2 skladby. Miluji soulovou hudbu, pop i jazz a vícehlasy. Vedle již dvou zmíněných mě kdysi hodně ovlivnila skupina Galliano a tvorba vydavatelství Motown Records. Ze zpěvaček mám ráda například Sade, Annie Lennox, Arethu Franklin. Ze zpěváků Johna Mayera. V poslední době mě zaujala skupina London Grammar.

Skládáte v češtině nebo v angličtině, jak je to s Positivity?

Positivity má jen jednu českou skladbu, zbytek je v angličtině. Funguji tedy v obou jazycích. Když jsme s Tomášem dávali dohromady repertoár na desku, tak jsem byla naladěná více pro-česky. Tomáš byl tehdy více pro angličtinu. Vybírali jsme z již hotových věcí a já jsem nakonec byla ráda, že i ty mé anglické kusy půjdou do světa. Českých písní mám v šuplíku více a určitě je budeme také realizovat.

Živíte se pouze hudbou?

Posledních deset let se živím pouze hudbou. Celý život jsem na volné noze, na výkyvy a nejistotu jsem zvyklá. Odměnou je pro mě svoboda a radost, že mohu dělat to, co mě naplňuje.

Jaký bude váš rok 2015? A další plány do budoucna?

Rok 2015 bude jednoznačně pozitivní :). Těším se na koncerty s kapelou a myslím, že přijdou i nějaké nové příležitosti. Rádi bychom se zaměřili více na zahraničí, oslovili zahraniční producenty k remixům a začali tvořit další písně.