VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LADISLAV ŠPAČEK: Návštěvy se nezouvají, trepky jsou nehygienické

Rozhovor s Ladislavem Špačkem, který bude mít ve čtvrtek 28. dubna v Centru Babylon na akci Cavalier klub přednášku na téma Společenské vystupování a etiketa.

20.4.2016
SDÍLEJ:

MR. ETIKETA. Ladislav Špaček v Česku platí za odborníka přes společenské chování a etiketu. Vydává knihy a točí televizní pořad.Foto: ladislavspacek.cz

Co řekl o outfitu Miloše Zemana a jak se oblékl Václav Havel v Brazílii, že ho poslal jeho poradce převléknout, se dočtete v rozhovoru s Mr. Etiketou.

Prezidentský šatník

Vzpomenete si na nějakou vtipnou historku týkající se etikety z dob, kdy jste dělal poradce Václava Havla?

Na moc vtipných historek z hradu si nevzpomínám. Neděla se tam zásadní faux pas. Mohu vám vyprávět historku, kterou jsem napsal do své knihy Deset let s Václavem Havlem. Drtivá většina ji nečetla. Byli jsme v Brazílii na Amazonce v Manaus a bylo neuvěřitelné vedro. Ve stínu bylo 45 stupňů a stoprocentní vlhkost. Čekal jsem na svého prezidenta před šatnou v jeho apartmá. Když vyšel ven, tak měl na sobě košili a šortky, ze kterých mu koukaly chlupaté nohy. Zasmál jsem se: „Co to je tohleto?" a on odvětil: „Vždyť je hrozné horko." Zeptal jsem se ho, jak to s tím souvisí. „Od kolika stupňů přestáváte být prezident? Jako, že od třiceti stupňů už nejste? Takže šup šup zpátky, převlíct!". To je samozřejmě ukázka toho, jak musí fungovat člověk, který má odpovědnost být nablízku významnému ústavnímu činiteli. Kolikrát se dnes stane, že hlava státu má košili s krátkým rukávem.

Jak je na tom s oblékáním současný prezident Miloš Zeman?

U Zemana ani nemluvím, kdyby alespoň nosil košili s krátkým rukávem. Ten se nechává fotografovat v tričku a odporných šortkách. Nikdo z nás si ani nepředstavoval, že by to mohlo dojít do takových konců.

Prohřešky v pánské módě• mokasíny k obleku
• košile s krátkým rukávem pod sakem
• povolená kravata a rozepnutý knoflíček u košile (Ani ve tři ráno na plese!)
• krátké ponožky, ponožky s unavenými gumičkami, které sklouzávají z lýtka
• šedý oblek nebo hnědé boty po 19. hodině
• krátká kravata
• nezastrčená košile
• nedodržování hygieny

Podle Ladislava Špačka jich je nespočet!

Václav Havel hodně dbal na dobré vychování a oblékání, že?

Pocházel z jedné z nejlepších pražských měšťanských rodin. Maminka dbala na dobré vychování. Učila je všemu. Václav Havel si uměl perfektně zavázat kravatu na několik způsobů. Nosil perfektní obleky. Ovšem měl jednu vadu, kterou na něj mohu už po letech prozradit.

Nejde o ty krátké kalhoty?

Ne, to je jen legenda. To není pravda. On by nechodil v obleku s krátkými kalhotami. Tehdy je měl krátké proto, že byl v říjnu ve vězení. Na konci prosince ho zvolili prezidentem. Následovala vojenská přehlídka, takže šel domů, oblékl si černý oblek, který na sobě neměl několik let, protože ho nepotřeboval. Najednou zjistil, že mu kalhoty spadly a sako mu je velké. Kdyby se ještě nosily kšandy (šle), tak by to bylo zachráněno. Jenže muži je odložili s vestami. Vykasal si je co nejvíce nad pas po prsa, aby si je nemusel držet a vydal se na přehlídku. Kalhoty nesestoupily dolů, jak očekával, ale zůstaly zaseknuté na hrudník, tudíž vznikla legenda o krátkých kalhotách.

Jaká byla ta jeho vada?

Nosil mokasíny k obleku. Nikdo ho to nedokázal odnaučit.

Mně se třeba v poslední době moc líbí kratší kalhoty na tělo s barevnými ponožkami. Co na tento trend říkáte?

Jsem rád, že muži jsou konečně kreativnější. Nevím, jak je to u vás v Liberci, ale v pražských ulicích je naprosto typické, že chlapi chodí v nudném šedivém, hnědém a černém oblečení. Smutek a žal kráčí kolem vás. Když přijedete do Vídně, tak se vám najednou rozjasní ulice barvami, střihy, fantazií. Ti muži si s tím umí pohrát. Nosí barevná saka a kalhoty. Outfit doplní askoty, šátky či klobouky.

Barevné ponožky tzv. happy nebo funky socks se mi moc líbí. Zrovna je mám na sobě. Pánbůh zaplať za trošku odvážnější muže, kteří mají rebelskou povahu a jdou do barevného tónu. Do Národního divadla si je nevezmu, ale na návštěvu, večírek, mejdan, do malého divadla, baru či hospody jsou ideální.

Prohřešky mužů

Vyjmenujte pár největších prohřešků v odívání českých mužů. Vedou pořád ponožky v sandálech?

Ponožky v sandálech jsou spíše letní kuriozita. Je to streatová móda. Máme v ní daleko větší toleranci. V klasické módě, kde záleží, jak je muž oblečen, protože jedná s klientem nebo je to společenská akce, tady vidíme spoustu nepřístojností: mokasíny k obleku, košile s krátkým rukávem pod sakem, povolená kravata, rozepnutý knoflíček u košile, ani ve tři ráno na plese, krátké ponožky, ponožky s unavenými gumičkami, které sklouzávají z lýtka, šedý oblek nebo hnědé boty po 19. hodině. Těch prohřešků je celá řada a mohl bych pokračovat do nekonečna. Dnes už je takový výběr literatury, že muž ví, kam sáhnout, aby se nechal poučit, pokud mu to poučení nedala rodina, což by bylo ideální.

A jaké pánské prohřešky ženy iritují nejvíce?

Na prvním místě bych zmínil hygienu. Spousta mužů ještě nezjistila, že existují deodoranty a že košili si bereme každý den čistou. S podobným problémem se můžeme setkat i u žen. Píší mi kolegyně z kanceláře: „Co máme dělat s naší kolegyní, když odpuzuje klienty?"

U mužů je to ale častější, stále se drží takové to úsloví „Chlap musí smrdět.". Používání deodorantu je prý zženštilost a parfémy už vůbec nepřipadají v úvahu. Dnes už muž nemusí být hladce oholen, jako tomu bývalo před patnácti, dvaceti lety. Vyjít před třiceti lety s takovým tím strništěm na krku, které je dnes velmi módní, dával by tím najevo, že právě vylezl z vězení. Vězni také byli ostříhaní dohola.

Jak by tedy měli muži pečovat o svoje vousy?

U strniště by mělo být jasné, že ho mám proto, že chci být šik, ne že jsem se nestihl oholit. Vous může být třídenní, ale musí být upravený. Musí mu odpovídat celkové vzezření sestřih vlasů i oděv. Tvář by měla zapadat do celku, který vytváří svým oblečení.

Co dál ještě ženám vadí na mužích?

Myslím si, že ta chlupatá lýtka. Vadí jim, když se v létě muži producírují v nátělnících a nastoupí takhle do tramvaje, což v Praze klidně spatříte, když jsou velká horka. Psaly mi ženy, že muži klidně nastupují do tramvaje a jsou nazí do pasu. Takhle se může muž obnažit na plovárně, nebo když je sám doma. Jinak je to absolutní skandál a nerozhoduje, jestli je to pražská tramvaj nebo venkovská hospoda. Muži jsou zlenivělí a bezohlední ke svému okolí. A také dávají najevo své pohrdání.

Dámská faux pas

Je něco, co muži ženám neodpustí?

Muži mají většinou menší míru vkusu a kreativity, pokud jde o oblékání. Ženy je mnohonásobně předstihují. Proto mají muži svůj oděv tak přísně standardizován. Přesně říkáme, že večer musí mít jen černý oblek, na který knoflík si zapnout sako nebo kolik centimetrů manžety košile má vykukovat ze saka. Pro ženy neplatí vůbec nic. Mají neomezenou kreativitu. Záleží na jejich osobním vkusu, jak co mají dlouhé, co si zapnou nebo jaké barevné kombinace zvolí. Muži by do toho ženám neměli vstupovat.

Co jim mají někdy za zlé? Také bychom něco našli Když tělnaté dámy se narvou do přiléhavých roláků a odezíráme kaskádu špeků. Žena dělá, že jí to nevadí. Ona si možná myslí, že je sexy. Zvláště muži to vnímají jako odpudivé. Potom neupravené vlasy, třeba mastné nebo neučesané.

Takže žena by měla být upravená za každé situace?

Muž je od přírody jednozávitový lovec. Potřebuje mít v ženě objekt svého zájmu, neřkuli objekt dobývání. Muž si neustále vyhlíží partnerku pro reprodukci. V okamžiku, kdy ho žena odpuzuje, je muž zklamán v tom svém očekávání. Ne, že by to dával najevo nebo nad tím přemýšlel. Je to čistě intuitivní povědomé… podprahové vnímání. Něco, co nám dal fylogenetický vývoj za několik milionů let. Ženy v mužích zase hledají ochránce nebo gentlemana.

Oděv a úspěch člověka

Do jaké míry oděv ovlivňuje úspěch člověka?

Velmi. Protože oděv je to, čím vyvoláváme první dojem. Nikdy nemáme druhou šanci napravit první dojem. Outfit vytváří mínění o člověku. S tím nic nenaděláme. Tisíc let platí, že šaty dělají člověka. Už v pravěku bylo zřejmé, kdo má horší a lepší kožešinu. Vytváří to první předpoklad, jak se lidem zalíbit a být sympatický nebo být odpudivý.

Němci mají přísloví: „Když jsi přišel, hodnotil jsem tě podle toho, jak jsi vypadal. Když jsi odcházel, hodnotil jsem tě podle toho, jak ses choval." Takže my ten první špatný dojem můžeme napravit. Zjistíme, že ten chlap v těch plandavých kalhotách a pomačkané košili je mimořádně chytrý a inteligentní společník, ale něco tam nehraje. Je tam disharmonie. Když je tak dobrý společník, proč nemůže být slušně oblečený?

Nastupující generace

Co říkáte na chování nastupující generace?

Vidím, jak vliv rodiny se zřetelně projevuje i na nastupující generaci. Na dětech hned poznáte, jaké je jejich rodinné zázemí. Vidíte, že nedodržují pravidla hygieny. Chodí oblečeny ošuntěle, neumí držet příbor. Tak si řeknete: „Aha, v této rodině asi nejsou předpoklady, aby z chlapce vyrostl řádný gentleman." Musíme to ale oddělit od věku, kdy už ten chlapec umí číst a umí si půjčit knihu a mohl by si o etiketě a společenském chování něco přečíst. Pokud opustí rodinný příbytek, tak pak už je to jeho odpovědnost. Pracuji hodně v manažerských vrstvách a vidím, jak si ti muži uvědomují, že se etiketa stává nezbytným předpokladem pro jejich úspěch.

A co se oblékání mladých?

Mnoho mladých mužů se stává vzorem pro ostatní. Přemýšlejí nad tím, co si oblečou. Ony už samozřejmě jsou weby nebo časopisy, které dokáží poradit. Teď vyšla Fashion Bible for Men. Je tam spoustu návodů a dělají to mladí lidé. Fotil jsem s nimi a byli to kluci do 30 let. Byli špičkově oblečeni. Ve vrstvách, které mají motivaci, se to rapidně lepší. Ale jsou i ti, kteří ji nemají, třeba opravář elektrického zařízení, který leze po sloupech, třeba ani kravatu nemá. Nechtějme ji po něm. Bylo by jen fajn, kdyby šel do divadla a neměl na sobě svetr, osprchoval se a vyčistil si boty. Nemůžeme mít nadstandardní požadavky. Jen chceme, aby byl člověk přiměřeně oblečený svému stavu. Bohužel někteří muži napříč společností to ignorují.

Cavalier klubČtvrtek 28. dubna od 17.30
Centrum Babylon Liberec
Vstupenky na https://www.smsticket.cz/vstupenky/6518-cavalier-klub
Program:
17.30 Muž roku Jakub Kraus: Jak jsem se stal Mužem roku
18.30 Ladislav Špaček: Etiketa a společenské vystupování v businessu
21.30 Slosování vstupenek o hodnotné ceny, afterparty

Bylo tomu tak vždycky?

Když se podíváte na fotografii v historické publikace Velké mostecké stávky horníků v roce 1930, tak uvidíte zaplavené mostecké náměstí horníky. Všichni ti muži mají na sobě černé obleky, bílé košile, kravaty a klobouky. Nebudu lkát po starých časech. S tím už nic neuděláme. Ale abychom v mikině absolvovali všechny společenské události, to už je příliš. Na pohřbu Bořka Šípka jsem byl svědkem takto oblečených jedinců.

Co by se Češi ještě v etiketě měli naučit? Napadá mě zrušit zouvání při návštěvách.

Přezouvání na návštěvách je velký zlozvyk, který se u nás traduje. Za první republiky to neexistovalo. Guth Jarkovský, který nastolil zásadní pravidla chování ve společnosti, píše, že ke stolu neusedáme v trepkách. Samozřejmě legendy patří do historie a on legenda je, ale zrovna v tom- hle bych ho poslechl.

Muž v obleku a ponožkách je neskonale trapný. Žena, která přijde v kostýmku na návštěvu ke svému šéfovi a bude u něj v punčochách, se rozhodně nebude cítit dobře… Často je to nehygienické a mnohdy je lepší, aby lidé zůstali obutí.

Tuto situaci neřeší ani odrbané trepky. Před aktuální návštěvou je mělo na sobě osmdesát dalších návštěv. Ne, ne, ne, správně bychom my jako hostitelé měli také mít na sobě boty, abychom dali najevo, že se zouvat nemusí.

Autor: Hana Langrová

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech EXPEDICE - PRODEJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - obalová konta (objednání, pohyby, kontakt se zákazníkem nebo dodavatelem obalu), - práce v SAP, - příprava dodacích listů, dokumentů pro zákazníka, příprava štítků, - spolupráce při řešení kvalitativních problémů, - další úkoly dle pokynů vedoucího logistiky, , Požadavky:, - praxe na obdobné pozici výhodou, - základní znalost ISO/TS 16949, - znalost BOZP, PO, EMS, - uživatelská znalost MS Office (Excel, Word) , - znalost SAP výhodou, , Nabízíme:, - práce na HPP na dobu určitou pro významného dodavatele v Automotive, - místo pracoviště: Hrádek nad Nisou, - nástupní plat odpovídající dané pracovní pozici, - 5 týdnů dovolené, - 13. plat, - jazykové a odborné kurzy, - příspěvky na stravu, - pružná pracovní doba, - práce v mezinárodní společnosti, , V případě Vašeho zájmu o účast ve výběrovém řízení prosím pošlete svůj životopis na adresu: Klara.hlavackova@tristone.com. Pracoviště: Tristone flowtech czech republic s.r.o., Oldřichovská, č.p. 698, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Klára Hlaváčková, +420 773 748 787.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktická sestra 19 670 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) PRAKTICKÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19670 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Husova 357/10, 460 01 Liberec 1 , Odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb., zdravotní způsobilost, bezúhonnost , Výhody: 5 týdnů dovolené, závodní stravování s výběrem 7 druhů jídel, zvýhodněné telefonní tarify, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, Hlásit se e-mailem nebo osobně každé pondělí od 8.00 do 10.00 hod. na personálním odd.. Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s., Husova, č.p. 357, 460 01 Liberec 1. Informace: Martina Válková, +420 485 312 186.

Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - VÝROBA PRŮMYSLOVÝCH CHLADÍCÍCH A KLIMATIZAČNÍCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit osobně každé pondělí a středu od 8.00 do 12.00 hod. na adrese Hodkovická 52/52, Liberec 6.. Pracoviště: Atlantis marshal, a.s.-005 (denso manufacturing), Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Petr Koucký, +420 777 260 306.

Služby - Služby Pedikérka, manikérka 14 900 Kč

Manikéři a pedikéři MANIKÉR/KA A PEDIKÉR/KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: OD Globus, Sousedská 600, 460 01 Liberec XI-Růžodol., Plynulá vietnamština výhodou, znalost péče o přírodní nehty, modelování umělých nehtů, depilace a ošetřování pokožky rukou, pedikúry výhodou. Dále požadujeme pečlivost, zodpovědnost a kreativitu., Zaměstnanecké výhody: možnost stravování a jiné benefity., Nejlépe zaslat životopis na uvedený e-mail, popř. se hlásit osobně či telefonicky každý pátek od 15.00 do 17.00 hod.. Pracoviště: Toan pham van-002 od globus, Sousedská, č.p. 600, 460 01 Liberec 1. Informace: Thao Ngo, +420 773 779 228.


Vězení. Ilustrační snímek

Recidivistka dostala chuť na čokoládu. A chtěla odejít bez placení

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Není složité knihu napsat, složité je ji prodat, říká autor Roman Karpaš

Liberec– Romana Karpaše netřeba představovat. Jeho Kniha o Liberci byla po dlouhé době první ucelené dílo o dějinách Liberce, nad jehož rozsahem a zpracováním se tají dech. „Sám jsem nečekal, že z toho vznikne taková bichle,“ směje se její autor.

„Vymývání hlav je realita. Spoléhejme na zdravý rozum,“ říká politik Jan Mečl

Liberec – Krajský předseda ČSSD Jan MEčl zbrojí na komunální volby. V létě představí program. 

Základní školu v Žibřidicích opouštějí učitelé i část dětí

Žibřidice, Křižany – Nechtějí novou ředitelku, ze školy odcházejí.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT