O Vánocích se dívají na pohádky nejen děti, ale i dospělí, kteří si rádi zavzpomínají na svá dětská léta. Vzpomínky z bezstarostného období navodí i výstava v Galerii Liberec, která v čase vánočním myslí na ty nejmenší. Připravila nejen pro ně výstavu s názvem Dětský svět, která přinese postavičky z nejznámějších večerníčků a pohádek Rákosníčka, krtečka, Manku, Rumcajse i jejich malého neposedu Cipíska a další kreslené tváře. Součástí výstavy jsou i plakáty a grafiky Josefa Lady.

Výstava startuje slavnostní vernisáží dnes 12. prosince od 18 hodin.

„Vystavované věci pocházejí z našeho depozitáře. Shromažďovali jsme je tak šest až sedm let. Jsou to dobové tisky nebo grafické listy. Zajímavostí jsou dva obrazy, které namaloval Michal Romberg v padesátých letech se svolením Josefa Lady. Jsou malované technikou olej kvaš," přiblížil výstavu ředitel galerie Milan Michalko.

Josef Lada dokázal svým obrázkům doslova vdechnout život. Autor se nikdy netajil edukativní složkou svých děl. Veškerá jeho tvorba pro děti měla předávat věrné informace o české povaze a tradici. Chtěl vychovávat a vzdělávat, což se mu také dařilo. Forma, kterou zvolil, ani dnes nepůsobí direktivně a pedantsky.

Ba naopak! Právě ona absolutní shoda jeho obrázků se životy obyčejných lidí zajistila Josefu Ladovi jméno mezi českou malířskou špičkou.

„Dětský svět nabízí postavičky z večerníčků a pohádek. Děti se mohou těšit například na Žofku a Macha s Šebestovou od Adolfa Borna, Rumcajsovu rodinu od Radka Pilaře, Rákosníčka od Zdeňka Smetany nebo Lískulku od Vlasty Baránkové. Všechno jsou to fáze z animovaných filmů, když je dříve tvořili ještě postaru," doplnil Milan Michalko.

Součástí výstavy jsou i tvořivé workshopy a dílničky, během nichž se mohou děti zapojit do soutěže. Před Vánoci galerie vyhlásí vítěze výtvarné soutěže. Výhrou je vánoční nadílka v hodnotě 1000 Kč.

Výstava potrvá do 19. ledna. Návštěvníci si mohou zakoupit vstupenku pouze na výstavu za 5 Kč. Vstupné na dílničku i výstavu je 40 Kč.