Leckdo také podotýkal, že kulturní nabídka Liberce a Jablonce nad Nisou je bohatá a z Vratislavic je blízko na obě strany. Do třetice leckoho napadalo, že se úřad vratislavického městského obvodu pravděpodobně finančně vyčerpal samotnou stavbou a na příští provoz mu zbude málo peněz. Jedním z prvních, kdo možnosti nového centra hodnotili optimisticky, byl liberecký náměstek Jiří Šolc. Věří totiž především v potenciál místního sídliště.

Pohled na samotný program centra, je prvním důkazem pro případné nedůvěřivce. Příjemná je i grafická podoba pozvánek na jednotlivé akce a v neposlední řadě i kvalitní webová prezentace. Nejlepším způsobem jak se zbavit skepse je potom osobní návštěva kulturního centra, stejně jsem to udělala i já. Už samotné přijetí pracovníků centra bylo milé a srdečné.

Poprvé jsem přišla na ochotníky z Hrádku nad Nisou. Jejich Zdravý nemocný přítomné ohromně pobavil i díky tomu, že původní Molierův text zkrátili, přiblížili dnešní mluvě a dodali vtipné narážky na současnost. Hráli výtečně. V publiku vysoce převažovali místní občané. Od mnohých z nich jsem se dozvěděla, že nebyli zvyklí chodit za kulturou. Vedení centra chce amatérské soubory zvát i nadále, takže jsem si pomyslela, že tato inspirace podnítí vratislavické k vytvoření vlastního amatérského souboru.

Zázemí ke zkoušení v centru je. Vzápětí jsem se dozvěděla, že ochotnický spolek ve Vratislavicích skutečně mají v plánu vytvořit. Vůdčí osobností by se měl stát profesionální herec Petr Jeništa, který je vratislavickým rodákem. Od září 2011 by prý rádi začali nacvičovat pohádku. Ale zpět k mým návštěvám kulturního zařízení.

Podruhé jsem se vydala do vratislavického centra na přednášku o Toskánsku. Bylo naprosto vyprodáno a lidé stáli, kde se dalo. A opět to byli především místní. Ani já, ani oni nelitovali. Mladá přednášející totiž studovala ve Florencii, dosud v Itálii tráví podstatnou část roku, zajímá se o umění, historii, přírodu i mentalitu lidí, takže mluvila nanejvýš zajímavě a zasvěceně. Vše dokumentovala krásnými fotografiemi. Součástí přednášky byla i vernisáž fotografií z Toskánska, občerstvení a ochutnávka toskánského vína.

Při své třetí návštěvě, kdy jsem do centra šla jako domů, jsem mluvila s ředitelkou tohoto zařízení paní Ing. Petrou Loubkovou a pracovnicí informačního centra Lucií Sklenářovou. I ony jsou optimistkami ohledně budoucnosti kulturního centra. Myslí si, že skladba pořadů je zajímavá, každý zde najde něco. Jsou tu představení a různé interaktivní aktivity pro děti, taneční kurzy, střední generaci mohou nalákat například psychologické přednášky, cestopisné přednášky jsou pro každého.

Taneční odpoledne přitahují spíš starší generaci. Láká i cvičení jógy v malém sále a cvičení zumby ve velkém. Na zumbu byla zpočátku volná místa, teď je vyprodáno už týden dopředu, takže ji budou muset zařazovat do programu dvakrát týdně. K tomu se vyjádřila jedna z návštěvnic centra: „Nejsme ve Vratislavicích nekultury. Já ráda tancuji. Zpočátku nás na tanečky chodilo pár, včera byl vyprodaný sál.“

Ředitelka centra si myslí, že na kultuře se nedá moc vydělat, ale chce dávat vratislavickým co možná nejlepší nabídku, která obohatí kvalitu jejich života. A co podle ní zatím nejvíc táhne? „Nejvíc vyprodané bývá všechno, co je pro děti. Na ostatní programy se už ale lidé také učí chodit.

Chceme ještě dobudovat zázemí ve velkém sále, především doplnit v něm promítací techniku, abychom do něj mohli přenést cestopisné přednášky, zlepšit osvětlení, zakrýt spodní část jeviště … to už se ale dodělá. Hlavně tu chceme být pro místní občany. Snažíme se jim vyhovět v tom, co si přejí a jsme nesmírně vděčni za každý jejich nápad a podnět.“

Centrum Vratislavice 101010 se během několika měsíců stačilo vyprofilovat a najít své příznivce. Lidé si zvykají sem chodit. Stejně jako oni si myslím, že stojí za to navštívit Kulturní centrum 101010 Vratislavice. Zajímavou příležitostí může být Den otevřených dveří v Památníku Ferdinanda Porsche, který je součástí centra.

Tato akce se uskuteční 5. února 2011 jako připomínka 60. výročí úmrtí tohoto vratislavického rodáka. Vstup je zdarma, otevřeno je od osmi hodin ráno a na celý den je připraven zajímavý program, například od 14 do 16 hodin soutěž pro rodinné týmy „Po stopách Ferdinanda Porsche“. V kulturním centru jsou vítáni nejen občané Vratislavic.

(ak)