OTÁZKY K OHLÉDNUTÍ

1. Co vás v roce 2013 v kultuře uspokojilo, pobavilo, nadchlo, pohltilo…?

2. Co vás v roce 2013 v kultuře naštvalo, znechutilo či mrzí?

3. Co byste doporučili z toho, co vás pobavilo? Kniha, film, CD, výstava, koncert, interpret, webové stránky, projekt … ?

4. Co si od roku 2014 slibujete?

Alena Pešková, LiberecAlena Pešková, šéfová baletu Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Umění vyzdvihne jen zvládnuté řemeslo

1. Evropsky mě nadchlo v Semperoper, Drážďany, Nordic lights s „naší" baletní hvězdou Jiřím Bubeníčkem. V České republice Havlova Audience adaptovaná jako pohybové divadlo v podání Spitfire company. A v Liberci inscenace opery Síla osudu. A abych si „přihřála polívčičku", naše tanečně hororové Café Reichenberg, které hrajeme opět v lednu v Malém divadle, a taneční divadlo Gustav Klimt také myslím stojí za zhlédnutí.

2. Určitě něco takového bylo, ale já vědomě podobné záležitosti nezanechávám na svém „harddisku".

3. Doporučuji knihu Woody Allen: Průvodce některými méně známými baletními librety. Přemýšlím, že Woodymu napíši. Ráda bych totiž některé zpracovala, protože variace Dimitrije, který na střeše mrakodrapu ostentativně popíjí nosní kapky, mě dost láká. (Smích.)

4. Nevím. Osobně i profesně, fyzicky i metafyzicky nějak cítím, že se potřebuji vrátit k základům, jednoduchosti a řemeslu. Jelikož souhlasím s Goethem , že k pravému umění se můžeme vyzdvihnout jen přes dokonale zvládnuté řemeslo. Na umělce si dnes hraje kdekdo, ale dobře zvládnuté řemeslo se vidí málo. Tak si od něho (roku 2014) slibuji, že mi najde čas a prostor „vrátit se vpřed".

Alena Pešková, šéfová baletu Divadla F. X. Šaldy Liberec

Jarek Hylebrant, Nový BorJarek Hylebrant, herec Nový Bor.

Věřím na výsledky z předešlého roku

1. Jsem nadšený a doslova pohlcený pocitem, že stále existují lidé, kteří přemýšlí pozitivně a mají touhu, schopnosti a ambice, aby vytvořili něco výjimečného a kvalitního. Na jaře roku 2013 jsme natočili s režisérem Ladislavem Plecitým film Poslední odměna, který je jeho absolventským filmem. Z toho jsem nadšený tolik, že mně to dodalo energii na další rok. A celkově jsem rád, že si lidé stále pamatují cestu do divadel a kin a dalších kulturních stánků.

2. Naštvala mě „výkonná moc". Jak si myslí, že může všechno. Ale naštěstí pýcha předchází pád.

3. Nutně musím zůstat „doma" a vybaví se mi vůbec jako první. Nejlepší představení, které jsem letos viděl byl thriller Deštivé dny Divadla Ungelt. Jinak moc držím palce všem lidem, kteří se o něco snaží, aby společnost učinili bohatší o zážitek a kulturní hodnotu. Je to pekelná dřina, ale když se to podaří, stojí to za to. Je třeba vydržet všechny neúspěchy, protože úspěch čeká, jen nevíme kdy.

4. Věřím ve výsledek práce, kterou jsme udělali v roce 2013. Doufám, že vše dopadne dobře. Ale hlavně, rád bych, aby byl rok 2014 minimálně tak dobrý, jako minulý a pokud bude ještě lepší, nebudu se zlobit. Důležité je štěstí a zdraví, to ostatní už přijde samo ve správný čas.

Jarek Hylebrant, herec Nový Bor

Barbora Kubátová, LiberecBarbora Kubátová, herečka Naivního divadla Liberec a Divadla F. X. Kalby Liberec.

Ať je vše lepší než loni. A hlavně tvořme!

1. Nadchla, pobavila, uspokojila, pohltila mě moje sestra, viděla jsem ji ve spoustě nových představení a v takových hereckých podobách jako ještě nikdy. Dovolila bych si říct, že je to nejlepší herečka v naší rodině (Smích.) Po matce samozřejmě. A babičce.

2. Ani nevím. Častokrát mě něco naštve, ale většinou krátkodobě. Naposledy jsem se rozčilovala, když jsem viděla film přenesený do písmene na jeviště. Herci byli skvělí, scéna vlastně taky, jen jsem se ptala proč. Proč? Do pračky si taky nedáváme ohřát jídlo.

3. V hudbě mě jednoznačně pohltilo album francouzského kapely Daft Punk Random Access Memories. Kdo neslyšel, nežil. Taky bych doporučila navštívit Divadlo Na zábradlí s novým vedením. A byla bych hloupá, kdybych nezmínila Naivní divadlo a F. X. Kalby, kde s láskou trávím nejvíc času.

4. S novým rokem si většinou člověk přeje, aby vylepšil to, co se mu v tom předešlém nepovedlo. To bych si přála jak pro sebe, tak všeobecně i pro kulturu v roce 2014. Tvořme!

Barbora Kubátová, herečka Naivního divadla a Divadla F. X. Kalby Liberec

Martin Polách, LiberecMartin Polách, herec Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Nejvíc si užívám pohádky se synem

1. Nadchlo mě Kateřinské sousedské divadlo a jejich hra Komedie o hvězdě. Bylo to příjemné, lidové, lidské, vřelé… I když jsme měli Vánoce na blátě, tohle navodilo tu správnou vánoční atmosféru.

2. Plakát na Rusalku.

3. Vracím se se svým pětiletým synem ke klasickým českým pohádkám. Čteme si je a také ně koukáme v televizi. Například Němcová, Erben i staré večerníčky jako Kubula a Kubikula, Krkonošské pohádky, Rákosníček, Malá mořská víla nebo Jája a Pája. Moc toho za rok nestihnu, nebyl jsem třeba na žádné výstavě… Jsem rád, když mám volno a můžu být doma se synem a hrát si s ním.

4. Jen to nejlepší. Nebude mít na konci třináctku. Bude tam čtrnáctka a všem se nám bude dobře dařit. Budeme zdraví, budeme mít dobrou práci a budeme spolu šťastní.

Martin Polách, herec Divadla F. X. Šaldy Liberec

Martin Doubravský, LiberecMartin Doubravský, šéf opery  Divadla F. X. Šaldy, Liberec.

Toulky uměleckými krajinami mě těší

1. Velmi inspirativní a potěšující pro mne bylo setkání se starostou města Skuteč, Pavlem Novotným, který ve svém městě pořádá hudební festival. Shledání s tímto moudrým mužem, pro kterého je kulturnost přirozenou samozřejmostí, ve mně zanechalo hlubokou stopu, jež mě nadchla, pohltila a velmi uspokojila.

2. Prázdninové události kolem odvolání ředitele Národního divadla. Ministr kultury Jan Balvín tak z Jana Buriana nezaslouženě vytvořil mučedníka, a ochromil tím tak možný náhled, názor a jakoukoliv racionální diskusi na další směřování naší největší divadelní scény.

3. Jsem nadmíru potěšen vznikem kanálu ČT art, který i přes své porodní bolesti přináší krásné umělecké zážitky, ať to jsou přenosy divadelních a operních představení, tak vysoce kvalitní filmy v původním znění s titulky.

4. Byť jsem osobně člověk žijící přítomným okamžikem, nemohu popřít, že na toulky po ještě neznámých uměleckých krajinách se i docela těším.

Martin Doubravský, šéf opery Divadla F. X. Šaldy, Liberec

Barbora Mottlová, LiberecBarbora Mottlová, herečka Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Nový rok otvírá dveře pro cokoliv

1. Moc se mi líbilo například představení Ucpanej systém v Dejvickém divadle. To je pecka! Nebo novinka Divadla F. X. Kalby Logo. Myslím, že kolegové opět zaperlili!

2. Musím se přiznat, že nic. Moc volného času nemám, a tak si hodně vybírám, čemu ho věnuju. Chodím ráda na doporučené představení, filmy… Takže jsem se nezklamala.

3. Čtu teď knihu Hovory s Bohem od Neale Donalda Walsche. Není to zrovna kniha pro každého, ale pro mě je moc zajímavá a bystrá. Myslím, že by se líbila hlavně i kdejakému ateistovi nebo „hříšníkovi".

4. Začíná nový rok a s ním i nově otevřené dveře a začátek pro cokoliv. Věřím, že vzniknou i další a další krásné projekty nejen v kultuře. Já osobně se nemůžu dočkat pražského koncertu mého miláčka Michaela Bubleho, který je už 24. ledna!

Barbora Mottlová, herečka Divadla F. X. Šaldy Liberec

Pavel Žur, Jablonec nad NisouPavel Žur, ředitel Městského divadla Jablonec nad Nisou.

V novém roce si přeji pozitivní nápady

1. Nadchlo mě koncertní vystoupení přední české mezosopranistky Magdaleny Kožené a z divadelních her jednoznačně Národní divadlo s divadelní hrou Mikve.

2. Mrzí mě nekompetentnost některých politiků v oblasti kultury a jejich zásahy do samotné kultury, např. slučování Státní opery a Národního divadla a vytváření megakulturních institucí z důvodu finančních úspor, přestože sloučením těchto institucí se chod prodražil.

3. Zaujaly mě komedie U konce světa a Lásky čas.

4. Bude to rok, který přinese spoustu pozitivních nápadů, které budou posilou jak v osobním, tak v pracovním životě.

Pavel Žur, ředitel Městského divadla Jablonec n. N.

Stanislav Doubrava, LiberecStanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla.

Ledacos ovlivníme, proto si přeji zdraví

1. Jsem ovlivněn svou profesí, proto mne na prvním místě těšily úspěchy Naivního divadla. Nejen tři nové premiéry, které obohatily celou českou loutkářskou tvorbu, ale také výborný ohlas červnového mezinárodního festivalu Mateřinka doma i v zahraničí, ceny z mezinárodních festivalových klání pro Budulínka i tchajwanský bleskový výlet Tří přadlen. Nadchlo mne naše umístění v anketě o Ceny Alfreda Radoka, šesté místo pro Naivní mezi všemi českými divadly je historický úspěch loutkového divadla za více než dvacetiletou existenci udílení těchto cen. Festival DIVADLO i Kremnické Gagy aplaudovaly parodii Loutky hledají talent, domácího autora Vítka Peřiny. Potěšil mě přístup Libereckého kraje, který pomohl oběma městským divadlům dokrýt zkrácený rozpočet. V Liberci mne nadchla rekonstruovaná podoba nové Oblastní galerie Lázně. Na podobný kulturní stánek by mohli být pyšní kdekoliv v Evropě.

2. Asi největším „kouskem" bylo odvolání Jana Buriana z postu ředitele Národního divadla, kam byl vybrán v řádném konkursním řízení, a následné tanečky až do jeho opětovného jmenování. Je to jeden z konkrétních důkazů současné „odpovědné politiky". A také předvolební sliby a povolební realita pro oblast kultury, zřetelná ve schváleném státním rozpočtu. V našem městě mě mrzí, že nefunguje vyváženější poměr mezi sportem a kulturou. Proč v Liberci neexistuje kulturní cena udělovaná radnicí? Přestože jsou sport a kultura nutnou a potřebnou součástí kvalitního života lidí ve městě, kultura je vnímaná jako něco, co víc spotřebovává než dává, a to prostě není pravda. Konzumní ataky, proudící z médií, navíc jejímu postavení ve společnosti hodně nahrávají.

3. Kniha Florian Illies: 1913 Léto jednoho století, Jeana Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů. Film: Pátrání po Sugar Manovi, Koncert: Leonard Cohen v O2 aréně, Výstavy: Karel Malich v Jízdárně Pražského hradu a Mladí lvi v kleci v Oblastní galerii Liberec

4. Slibuji si, že nová tvorba Naivního divadla předčí i ty nejlepší předchozí roky, že na podzim oslavíme 65 let od vzniku Naivního divadla, že uspějeme s Budulínkem v New Yorku nebo v Krásné Lípě, že se podmínky pro divadlo pro děti ve městě Liberec už více nezhorší, že moji blízcí, já i moji kolegové budou zdraví. Ledacos z toho určitě dokážeme ovlivnit.

Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla

Jste kulturní osobnost z oblastní hudby, výtvarného umění či literatury z Libereckého kraje nebo nějakou znáte? Dejte nám tip na emailovou adresu: Hana.Langrova@denik.cz