VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura 2012: Co vás bavilo i ne a co doporučíte?

Liberecký kraj /ANKETA, KULTURA 2012/ Zeptali jsme se představitelů liberecké kulturní scény, co je v kultuře v předchozím roce bavilo, co naopak ne a co by doporučili ostatním.

9.1.2013 1
SDÍLEJ:

Největší hudební události roku 2012.Foto: grafika Deník

1. Co vás v roce 2012 v kultuře uspokojilo, pobavilo, nadchlo, pohltilo…?

2. Co vás v roce 2012 v kultuře naštvalo, znechutilo či mrzí?

3. Co byste doporučili z toho, co vás pobavilo? Kniha, film, CD, výstava, koncert, interpret, webové stránky, projekt … ?

4. Co si od roku 2013 slibujete?

IVAN ROUS, LIBERECIvan Rous, vedoucí PR oddělení Severočeské muzeum Liberec

Nebuďme neustále naštvaní. Je tu krásně!

1. Růst spolkové činnosti ve smyslu, jak ho vnímali naši předci. Některé spolky se staly vedle institucí zárukou kvality.

2. Mrzí mě stále to samé. Nedostatek mecenášů kultury. V blízkém zahraničí Německu, ale už i v Polsku je situace jiná. Bohatí podnikatelé podporují dlouhodobě regionální kulturní aktivity.

3. Nadchl mě projekt Liberec-Reichenberg.net, kam jsem začal také s nadšením přispívat. Doporučil bych sledovat práci kolegy archeologa Petra Brestovanského. A stejně tak se vyplatí sledovat regionální nakladatelství.

4. Méně katastrofických scénářů, méně naštvanosti „všech na všechno". Nemáme se tak zle, abychom museli popisovat svět jako místo, kde se nedá žít. Je tu krásně!

Ivan Rous, vedoucí PR oddělení Severočeské muzeum Liberec

MAREK JIRAN, LIBERECMarek Jiran, provozní Klubu Vlak Liberec

Zpomalme a omezme virtuální život

1. Jelikož jezdím už několik let do rumunského Banátu, kde už přes 150 let žijí naši krajané, moc mě potěšilo nadšení organizátorů hudebního festivalu, který se konal v jedné z českých vesnic a vystoupily na něm kromě jiných třeba Mňága a Žďorp nebo Divokej Bill. Muselo to dát hodně práce zrealizovat festival v místech, kde se nic podobného nikdy nekonalo a těžko by si to i někdo mohl vůbec představit. Navíc všichni interpreti vystupovali zadarmo a všichni si pochvalovali naprosto domácí a uvolněnou atmosféru.

2. Asi nejvíc mě naštvalo, že lidé přestali chodit na koncerty. Trvá to už delší dobu a bude hůř. Koncerty, které jsou vyprodané, už se dají spočítat na prstech jedné ruky. Přitom máme v Čechách docela dost dobrých kapel, které by si zasloužily více pozornosti. Bohužel se blíží doba, kdy si pořadatelé nebudou moci dovolit tyto méně komerční a většinou nevýdělečné akce pořádat a živá autorská muzika se až na výjimky začne vytrácet nebo budeme chodit jen na tancovačky revivalů, většinou dost špatných kvalit. Radši nemluvím o zábavových seskupeních nehrajících „muzikantů" s naprogramovanými klávesami.

3. Jelikož mám rád ostrovní kytarovou scénu, velmi mě potěšila nová deska Muse. Její moderní zvuk mě nadchnul. Měl jsem možnost je slyšet i naživo a byl to pro mě opravdu velký zážitek. Další kapela, která mě chytla, jsou londýnští Coldplay, hrající dokonalou směsici rock popu s trochou alternativy. A z českých kapel jsou to například The Prostitutes nebo velmi originální a emotivní kapela Zrní. Vřele také doporučuji stránku Hudební masakry, kde se dozvíte, čeho jsou rádoby umělci schopní, aby se zviditelnili a vydělali peníze většinou vykrádáním a kopírováním jiných muzikantů. Nebudete věřit, co se na naší hudební scéně může objevit za odpad.

4. Já si od nového roku radši nic neslibuji, ale přál bych si, aby se svět trochu zpomalil a tím bychom alespoň trochu omezili ten uspěchaný a virtuálně internetový život . Mezi prsty nám pak utíká spousta těch reálných a lepších zážitků. Možná, že by se pak lidé začali více potkávat a nejenom kulturní život by trochu ožil.

Marek Jiran, provozní Klubu Vlak, Liberec

BARBORA MOTTLOVÁ, LIBEREC, PRAHABarbora Mottlová, herečka Divadla F. X. Šaldy Liberec

Kultura se bohužel stále odsouvá do pozadí

1. Nadchnul mě koncert Vojty Dyka v Šalďáku. Obrovská atmosféra a nadupaná muzika. Vojta je neskutečně muzikálně nadaný. A v té naší partě si myslím, že se velmi povedl Šťovík, pečené brambory. Kolegové jsou famózní. Také pro mě byla velká pocta podílet se na vzpomínce Václava Havla v den prvního výročí jeho úmrtí na radnici. Dojalo mě to.

2. Mrzí mě to, že Liberec je především město sportu a kultura je stále odsouvaná do pozadí. Na financích divadla se to hodně podepíše a bohužel díky takovému omezení divadlo ztrácí půdu pod nohama…

3. Ráda bych lidi pozvala k nám do divadla. Mladé nebo staré, náročné i ty, kteří se chtějí odreagovat, mají si v našem repertoáru co vybrat. Jestli můžu být trochu sobecká, doporučila bych Penzion pro svobodné pány komedie, taškařice, která je u diváka hodně oblíbená a kde se hodně vyřádím. Vždycky si z představení odnesu ze zápalu nějakou bolístku.

4. Smýšlím dost pozitivně, až naivně, tak doufám, že budou stále vznikat dobré a úspěšné kousky. Nejen u nás v divadle. Každý člověk by měl být alespoň trochu kulturní a pěstovat si intelekt, takže bych si do nového roku přála, aby lidi měli za čím chodit a aby se domů vraceli s nadšením a s chutí zase brzy za kulturou vyrazit.

Barbora Mottlová, herečka Divadla F. X. Šaldy Liberec

MARTIN FRYČ, LIBERECMartin Fryč, knihkupec Liberec

Politici neumí nebo nechtějí podpořit kulturu

1. Knihy? Novinky Petry Hůlové, Miloše Urbana, Petra Šabacha… Hezký byl i rozruch kolem erotonovinky Padesát odstínů šedi. Divadlo? Zkrocení zlé ženy v Divadle F. X. Šaldy, mistrovská interpretace. Taneční projekt Impulses z dílny Andreje Mikulky. Měsíčník Plav. Týdeník Respekt. Web Liberec:Reichenberg.

2. To, že často politici neumí najít společnou řeč s kulturou, neumí nebo nechtějí ji podpořit. Tři zdánlivě od sebe vzdálené příklady: DPH na knihy, dění mezi Ministerstvem kultury a Národním divadlem, podoba Soukenného náměstí v Liberci.

3. Doporučil bych vše, co jsem zmínil v první otázce.. A také doporučuji (znovu) objevovat a navštěvovat liberecké galerie, čajovny, některé kavárny, například Bez konceptu.. Čtenářské koutky v knihkupectví. Místa, kde se krásně uvolníte.

4. Hodně hezkých papírových knížek! Také doufám, že se nám v knihkupectví s přispěním mnoha spolupracovníků podaří dál vymýšlet a realizovat zajímavé akce pro děti i dospělé, že přijede hodně zajímavých hostů, že bude pokračovat mladá kultura ve večerech Open mic a podobně.

Martin Fryč, knihkupec Liberec

ALENA PEŠKOVÁ, LIBERECAlena Pešková, šéfka baletu Divadla F. X. Šaldy

Vadí mi jen naštvaní a znechucení lidé

1. Tak to vím naprosto přesně. Bylo to představení Slapstick sonata uvedené v rámci Letní Letné Cirkem La Putyka. Možnosti žánru „nového cirkusu" mě čím dál více přitahují. Samozřejmě vše je na hranici samoúčelnosti, ale když se ta hranice nepřekročí a vše je podloženo tématem, příběhem, sdělením… Je to paráda… Pohyblivé a „samopohyblivé" kulisy, akrobacie, tanec, hudba z jeviště, loutkové divadlo, osvětlení. Hrozně ráda bych jednou chtěla využít tyhle záležitosti v rámci dějového baletu.

2. Tak to snad jen naštvaní, znechucení a omrzelí lidé. Všichni máme přeci volbu. Televize se dá hodit z okna, knížka zavřít, v divadle pískat, obraz rozřezat.

3. Nic aktuálního mě bohužel nenapadá. Pro sebe jsem se znovu zamilovala do Novalisova Modrého květu a Hessovy Hry se skleněnými perlami. Tyto knihy opravdu doporučuji. Ačkoliv vždy při čtení uvažuji o možném zpracování pro balet či taneční divadlo, na tohle bych si zatím opravdu netroufla.

4. Lásku, štěstí, zdraví, krásu, úspěch… Ale to vše nabízím vracet zpět do éteru i s úroky… A jako bonus přidám vděk a pokoru. Jsem dobrá banka.

Alena Pešková, šéfka baletu Divadla F. X. Šaldy Liberec

JAN RANDÁČEK, LIBERECJan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec

Lidé, kteří rozhodují, si neváží kultury

1. Zůstanu hlavně u výstav. Z cizích to byly dvě výstavy v Galerii hlavního města Prahy Městem posedlí a výstava Lubomíra Typlta Tikající muž. V Liberci se mi líbila třeba výstava Jiřího Nepasického v Galerii U Rytíře. Z našich výstav musím zmínit Květu Pacovskou a Miloše Šejna s úžasnou performací Franka van de Vena na vernisáži. Mimo výtvarné umění mi udělalo radost vystoupení Solomon Bob ve Smržovce.

2. Mrzí mě, jakou malou váhu a význam má kultura ve společnosti a u lidí, kteří rozhodují. Už dvacet let opravujeme silnice, železnice… a výdaje na kulturu jsou stále někde na konci. Kultura kvůli tomu začíná být chápána jako nadstandard pro pár blouznivců.

3. Zmínil jsem hudební festival Eurion ve Smržovce. Tak ten určitě. Už v minulosti tam bylo pár dobrých koncertů a snad budou i další. Pro všechny, které zajímá historie, památky a kultura regionu, časopis Fontes Nissae.

4. Galerie oslaví 60 let od založení a současně to pro nás bude poslední rok v Liebiegově paláci. Věřím v důstojné rozloučení a doufám, že se nám podaří zvládnout stěhování, výběrová řízení, přípravy nových expozic a výstav v lázních.

Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie v Liberci

MARTIN PŮTA, HRÁDEK NAD NISOUMartin Půta, hejtman Libereckého kraje

Chci si udělat více času na kulturu

1. Po dlouhé době jsem se v závěru roku dostal do libereckého divadla. Spolu s manželkou a dcerami jsem obdivoval balet Louskáček a výkony protagonistů. Takto moderně pojaté představení nás nadchlo. Pohltily mě také nákupy hudby prostřednictvím internetu, i když jsem si nikdy nemyslel, že do toho půjdu. Posledním úlovkem je kapela Muse. A do třetice zážitek z jubilejního třicátého provedení Rybovy vánoční mše v našem hrádeckém kostele o Vánocích, kde jako sólisté vystoupili pěvec Národního divadla Luděk Vele a jeho dcera.

2. Stále mě mrzí, že z celostátního rozpočtu se nedostává na provoz regionálních divadel. Pokud by měla zaniknout, byla by to velká ztráta pro celou českou kulturu.

3. Doporučuji návštěvu filmového představení Pí a jeho život.

4. Doufám, že si v roce 2013 udělám více času na návštěvu kina, koncertu nebo divadelního představení. Aspoň si to přeji.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

EKI SLUKOVÁ, HRÁDEK NAD NISOUEki Sluková, zpěvačka Hrádek nad Nisou

Jsem pozitivní. To negativní vypouštím

1. V roce 2012 mě nejvíce zaujal koncert zpěvačky Jennifer Lopez v pražské O2 areně a na závěr roku dj vystoupení amerického zpěváka a zakladatele skupiny Black Eyed Peas Will.i.ama v pražském Coco baru.

2. Negativní postřehy vypouštím a nijak je neřeším. Beru vše pozitivně.

3. Je toho spoustu jak už jsem zmínila výše uvedený koncert Jennifer Lopez všem bych její show pro příště doporučila. Nejlepším filmem roku 2012 je pro mě Bondovka Skyfall.

4. Aby byl šťastný a úspěšný pro všechny.

Ekaterini Sluková, zpěvačka, Hrádek nad Nisou

VÍT PEŘINA, LIBERECVít Peřina, dramaturg Naivního divadla Liberec

Divadla ve městě sportu přežívají

1. Potěšilo mě, že se i přes takřka likvidační podfinancování rozpočtu libereckých divadel a dalších příspěvkových organizací podařilo divadlům v našem městě sportu přežít další sezónu, a navíc s prokazatelnými uměleckými a provozními výsledky. Za Naivní divadlo si dovolím zmínit, že Babu a papoušek patřila k vítězům bienále Skupova Plzeň a Budulínek byl označen za nejlepší českou loutkovou inscenaci sezóny.

2. Netěší mě nekompetentnost politiků, na které při rozdělování postů zbyla oblast kultury. Týká se to všech, od těch komunálních až po ministry. Negativním vrcholem pro mě byla až groteskní eskapáda paní ministryně kultury a jejího náměstka kolem zářijového odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

3. Toho je spousta. Nadchly mě například absurdní filmy„řecké nové vlny" Špičák, Alpy, L, které jsem měl možnost zhlédnout letos v Karlových Varech. A s ročním zpožděním jsem na jaře konečně viděl inscenaci brněnské Reduty Korespondence V+W. Už samotná třísvazková literární předloha patří k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední roky četl. A následná divadelní adaptace režiséra Jana Mikuláška.

4. Jsem povahou spíše skeptik, který se rád nechává příjemně překvapit. Od roku 2013 si neslibuji vůbec nic. Uvidím.

Vít Peřina, dramaturg Naivního divadla Liberec

MARTIN BAUER ml., JABLONEC NAD NISOUMartin Bauer, Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou

Lidé podporují kulturu i v nelehké době

1. Comeback Pražského výběru. Obecně ochota lidí kulturu podporovat, navštěvovat koncerty, výstavy… i v nelehké době.

2. Ne jen v kultuře, ale obecně, mi vadí pomluvy, závist, maloměstské uvažování.

3. Jsou to většinou starší díla, ale já jsem se k nim dostal až v roce 2012, na kulturu jsem měl bohužel obecně málo času, kromě naší Rampy. Kniha: Jiří Kulhánek Vyhlídka na věčnost; film: Strom života, CD Vltava Komedianti se vracejí domů, koncert: Pražský výběr Pardubice, Dana Fuchs (USA) Klub Na Rampě, www stránky: d-fens.webblog.cz.

4. U nás udržení vysoké laťky kulturních programů a akcí, kterou jsme na Rampě nastavili.

Martin Bauer mladší, Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou

Autor: Hana Langrová

9.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK-MANIPULANT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - příjem a výdej materiálu, - fyzické naskladnění a vyskladnění zakázek, - práce s manipulační technikou, Kvalifikace:, - znalost práce s manipulační technikou, - základní znalost práce na PC, - znalost práce se čtečkami výhodou, Požadujeme:, - oprávnění a praxe v řízení VZV podmínkou, - znalost metody FIFO výhodou, - spolehlivost, zodpovědnost a ochotu učit se novým věcem, Nabízíme:, - zázemí stabilní nadnárodní společnosti, - práci v příjemném kolektivu, - možnost dalšího vzdělávání, - zaměstnanecké výhody, Pro další informace jsme Vám rádi k dispozici., U veškerých dokumentů zaslaných naší společnosti uvádějte souhlas s uchováváním osobních údajů v databázi naší společnosti.. Pracoviště: Ksm castings cz a.s., Oldřichovská, č.p. 726, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Nikola Bondarová, +420 488 105 203,730 574 042.

Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) FRÉZAŘ CNC strojů HAAS. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen v oboru., PRAXE NA OBDOBNÉ POZICI PODMÍNKOU., ZNALOST PROGRAMOVÁNÍ - OS FANUC, práce na PC., Samostatnost, orientace ve výkresové dokumentaci., Plat 100-130 Kč/hod + osobní ohodnocení., Životopis podmínkou.. Pracoviště: Steels liberec, s.r.o., Vilová, č.p. 364, 460 10 Liberec 10. Informace: Leoš Smrček, +420 485 150 040.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 25 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce EKONOM. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , • VŠ ekonomického směru – výhodou, není podmínkou, • práce na PC – velmi dobrá znalost MS Office, • samostatnost, pracovitost a zodpovědnost, • analytické myšlení, Popis činnosti: , • analytická podpora vedení nemocnice, • vnitropodnikový controling , Nabízíme:, • příjemné a moderní pracovní prostředí, • možnost získat zkušenosti s ekonomickým řízením velké společnosti (s obratem přes 3 miliardy), • 5 týdnů dovolené, • zaměstnanecké benefity (závodní stravování s výběrem 7 druhů jídel, příspěvek na telefonní tarify, 5.000,-Kč roční příspěvek na penzijní nebo životní pojištění). Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s., Husova, č.p. 357, 460 01 Liberec 1. Informace: Martina Válková, +420 485 312 186.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech EXPEDICE - PRODEJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - obalová konta (objednání, pohyby, kontakt se zákazníkem nebo dodavatelem obalu), - práce v SAP, - příprava dodacích listů, dokumentů pro zákazníka, příprava štítků, - spolupráce při řešení kvalitativních problémů, - další úkoly dle pokynů vedoucího logistiky, , Požadavky:, - praxe na obdobné pozici výhodou, - základní znalost ISO/TS 16949, - znalost BOZP, PO, EMS, - uživatelská znalost MS Office (Excel, Word) , - znalost SAP výhodou, , Nabízíme:, - práce na HPP na dobu určitou pro významného dodavatele v Automotive, - místo pracoviště: Hrádek nad Nisou, - nástupní plat odpovídající dané pracovní pozici, - 5 týdnů dovolené, - 13. plat, - jazykové a odborné kurzy, - příspěvky na stravu, - pružná pracovní doba, - práce v mezinárodní společnosti, , V případě Vašeho zájmu o účast ve výběrovém řízení prosím pošlete svůj životopis na adresu: Klara.hlavackova@tristone.com. Pracoviště: Tristone flowtech czech republic s.r.o., Oldřichovská, č.p. 698, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Klára Hlaváčková, +420 773 748 787.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silný vítr zasáhl i Liberecký kraj. Stromy na trati i zastavená lanovka

Vítání občánků.

Jak jsme žili v Československu: Lázeňské město Osečná

Nový trenér Slovanu Zsolt Hornyák: Na cestě je hotový útočník

Liberec /ROZHOVOR/ - Posily loví i ve druhé lize.

Úřady vyzývají: Nezalévejte zahrady, nemyjte auta

Liberecký kraj – Zákaz odběru vody z řek a potoků už platí pro téměř celé Českolipsko.

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nisa se stala oblíbeným cílem vodáků. Její koryto vyčistily děti z Hrádku

Liberecký kraj – Deset raftů s hrádeckými školáky se minulý čtvrtek vydalo po řece Nise. Nešlo ale o žádné vodní hrátky. Důvod byl zcela prozaický.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT