Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce poprvé ozáří tři zbrusu nové lustry. Slavnostně se rozsvítí v pátek 1. června ve 22 hodin v rámci akce Noc kostelů za účasti litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta.

Nové lustry jsou dalším krokem v dlouhodobé rekonstrukci vzácné architektonické barokní památky po devastujícím požáru v roce 1967.
Osvětlení kostela navrhla a zhotovila sklářská společnost Preciosa-Lustry, a.s. s výrobou v Kamenickém Šenově. Centrální lustr kostelu věnovala podniková Nadace Preciosa díky iniciativě jejího ředitele Ivo Schötty.

„Vzhledem k architektonickému stylu kostela sv. Archanděla Michaela a také k charakteru postupující rekonstrukce jsme pro všechny tři lustry zvolili tereziánský styl s tradičním ověšením," říká vedoucí prodejce Martina Štefanová.

Dva menší lustry, které osvětlení kostela doplní, věnovalo kostelu samo město Smržovka, jež se na dlouhodobé rekonstrukci výraznou měrou podílí.

„Je to radost pozorovat, jak se kostel pomalu ale jistě dává dohromady. Pokaždé, když něco nového přibude, vidím, že má smysl, že se na tom město podílí. Památka takového významu si zaslouží péči bez ohledu na to, kolik tu máme praktikujících křesťanů. Prostě jen z pouhé úcty k ní, k mimořádné práci jejích architektů a stavitelů," vysvětluje důvody podpory kostela starosta Smržovky Marek Hotovec.

Celý program Noci kostelů ve smržovském kostele začíná v pátek 1. června ve 20 hodin a bude trvat až do půlnoci.

Program

NOC KOSTELŮ na Smržovce

Kdy: pátek 1. června od 20 do 24 hodin

Kde: Kostel sv. Archanděla Michaela, Smržovka

Program:
19.50 Nechte zvon znít…
20.05 Přivítání návštěvníků
20.15 Klarinetové kvarteto
ZUŠ Jablonec nad Nisou
20.30 Pozdrav P. Ivana Peschky
20.40 Klarinetové kvarteto 
ZUŠ Jablonec nad Nisou
21.15 Jablonecká píšťalka
22. Slavnostní rozsvícení tří nových lustrů za účasti Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického
22.30 Kytarový recitál Petra Kopejsky
Časy jsou pouze orientační.

Kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Kostel sv. Archanděla Michaela z roku 1781 je nejstarší smržovskou stavební památkou. Na Jablonecku je považován za významnou stavební památku, je součástí Ústředního seznamu kulturních památek ČR a v roce 2004 byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury České republiky. V dubnu 1967 v kostele vypukl požár, jehož důsledky se dodnes nepodařilo odstranit.