Hru nastudoval činoherní soubor pod vedením režiséra Petra Palouše. Premiéru zhlédnou diváci v historické budově divadla dnes, v pátek 29. ledna od 19.00 hodin. Druhou premiéru pak předvedou herci o den později, v sobotu 30. ledna tamtéž.

„Na tuto hru jsme s režisérem Petrem Paloušem mysleli už v 70. letech, kdy jsme ji chtěli uvést v tehdejším Divadle Ve stanu. Jenomže, než stačilo k tomu dojít, divadlo nám komunisté rozprášili,“ prozradil dramaturg Martin Urban. „Pak jsme si na hru vzpomněli tady v Liberci. Nějaký čas jsme váhali, jestli ji připravíme ve velkém Šaldově divadle nebo v Malém divadle. Nakonec zvítězil velký prostor,“ dodal.

Liberecké divadlo na rozdíl od vinohradského hraje původní text alžbětinského anonyma. Vinohrady totiž před lety uvedly hru v úpravě Jana Císaře a pod jiným názvem – Jak zamordovali Ardena.

„Text sice neznámý autor nazval tragédií, ale to jenom proto, že na sklonku 16. století neznali pojem černá komedie,“ podotkl Martin Urban.
Hra vychází ze skutečného kriminálního případu. Hlavní postava, Arden z Feevershamu, je ženatý, svou ženu miluje, ale ona jeho nikoliv. Má milence a s ním se domluví na tom, že se jejího muže zbaví.

K úspěchu jejich počínání připravuje cestu i to, že milý Arden má rozhodně více nepřátel než přátel. Důvod? Je bohatý. Jenomže vše nejde tak lehce, jak si milenci naplánovali. „Pokusy o odstranění manžela probíhají drsnými způsoby, které odpovídají drsnému 16. století. Celá akce se stále více a více zaplétá a nepovedených pokusů o úkladnou vraždu přibývá,“ dodal dramaturg.

Z herců se mohou diváci těšit na Václava Helšuse jako Ardena z Feevershamu, Barboru Mottlovou jako jeho nevěrnou ženu, Tomáše Impseila coby jejího milence, Martina Stránského a Jakuba Albrechta coby dvojici neschopných vrahů…
To vše v doprovodu živě hraných kramářských písní v podání Karolíny Baranové coby Smrti.