Nejúspěšnější z těchto knih byla přeložena i do češtiny a nese název Místo činu lednička – když se z jídla stane problém. Na besedu s její překladatelkou, Evou Hudcovou, zve ve čtvrtek 19. února knihovna ve Vratislavicích nad Nisou. Beseda zde začíná v 17.00 hodin, vstup na akci je bezplatný.

„Žijeme ve světě stresu a spěchu, kde se často obracíme k jídlu jako k uklidňujícímu prostředku. Toužíme po čokoládě nebo po chipsech a čím déle si je odpíráme, tím větší na ně máme chuť. Pak porušíme dietu a nastává známý koloběh výčitek a nastolení ještě tvrdšího dietního režimu. Proti této přísnosti stojí kniha doktorky Göckel. Nic striktně nenařizuje a čtenářky ji srovnávají s podanou pomocnou rukou,“ vysvětlila překladatelka Eva Hudcová.

Knížka vysvětluje příčiny přejídání

Kniha se soustředí na objasnění principů fungování lidského metabolismu, různých vnějších vlivů jako je například stres, zima, nedostatek spánku a příliš mnoho chemie ve stravě.

Vysvětluje, co spouští přejídání, jak s tím účinně bojovat, proč nehladovět. „Beseda v knihovně se bude zabývat dvěma tématy – když hladoví tělo a když hladoví duše. Velmi často totiž zajídáme jídlem to, co se nám v našem životě nelíbí. Bojíme se svých emocí, proto doslova polykáme se spoustou jídla svůj vztek na nejbližší okolí, pocity strachu, bezmocnosti nebo opuštěnosti,“ uvedla Eva Hudcová.

Mnohdy kořeny přejídání leží v dětství, jeho spouštěcím motorem bývá přílišný perfekcionismus, kritika rodičů a nepřijetí vlastní osobnosti. „Tyto pocity pramení z výroků naší rodiny, našich školních kamarádů nebo médií, která na nás neustále útočí obrazy krásných, mladých, štíhlých a úspěšných lidí,“ vysvětlila překladatelka. Beseda bude zaměřená na praktické a jasné rady při hubnutí.

Lidé by se neměli pořád starat o váhu

Návštěvníci se ve vratislavické knihovně dozvědí pět pravidel, jak jíst, aby se přitom cítili dobře. „Vysvětlíme, jak se hodnotí jídelní návyky, jak zjistit kritické okamžiky, které spouštějí přejídání a jak zacházet se svými emocemi, sebekritikou a výčitkami,“ podotkla Eva Hudcová. „Dále osvětlíme, proč se většina lidí přejídá po páté hodině odpolední nebo pozdě večer, a jak tyto situaci řešit. Štíhlé tělo je odrazem spokojené osobnosti, proto návštěvníci dostanou i tipy na vylepšení nálady, stíhané zimní depresí,“ doplnila.

Návštěvníci se také na besedě dozvědí, jak si mají sestavit svůj vlastní seznam činností, které je pozvednou na těle i na duchu. Dostanou i několik rad, jak se přestat zabývat jen svojí váhou, protože tajemství šťastného života se nepočítá na snědené kalorie. „Jak řekla kdysi Virginia Woolfová – člověk nemůže dobře myslet, spát ani milovat, když se před tím pořádně nenají,“ uzavřela překladatelka.

(mi,hud)