Výstava, nazvaná To nejlepší z ilustrace 2008, zde bude k vidění až do 24. března. Poté se obrázky z dětských knížek přesunou na tři dny na liberecké Výstaviště, kde ozdobí letošní ročník Veletrhu dětské knihy. Výstavy připravila knihovna vlastně dvě najednou. Jednu část tvoří obrázky umělců, kteří soutěží v kategorii dětská ilustrace o cenu Zlatá stuha. Vloni si Zlatou stuhu odnesli z autorů například Renata Fučíková, Petr Nikl a Lucie Dvořáková.

„Zlatá stuha začíná mít renomé, počet přihlášených knih rok od roku stoupá. Je to ostatně jediná soutěž v republice, která se věnuje literatuře pro děti,“ zdůraznila výtvarnice Renata Fučíková. „Soutěž je určitým vodítkem pro rodiče a učitele, jakou knížku mají dětem nabízet,“ dodala.

Mezi autory, jejichž obrázky výstava představuje, je i pražský výtvarník Tomáš Řízek, který posledních pět let publikuje v zahraničí – v Německu, Holandsku, Turecku, Francii a asijských zemích. „Jsem rád, že zde vystavuji, je to pro mne určitá čest,“ řekl výtvarník na vernisáži. „Ilustrace plní v knížce pro děti řadu rolí. Rozvíjí jejich fantazii, představivost a dovypravují příběh, doplňují text. A pro nás, výtvarníky, ilustrovat dětskou knížku znamená vracet se do dětství. Rád si hraju, což mně ilustrování knížek umožňuje,“ podotkl.

Výstavy ilustrací pořádá knihovna zhruba od roku 2004 jako doplnění Veletrhu dětské knihy, který se letos uskuteční od 26. do 28. března. „Ilustrace je v literatuře pro děti hodně důležitá. Dokáže přilákat děti ke knížkám. Za poslední roky, co výstavu pořádáme, se trochu výtvarný styl změnil, z hravého a jednoduššího ke složitějšímu a umělečtějšímu. Blíží se ke tvorbě 60. let,“ doplnila odborná pracovnice knihovny Radka Vojáčková.