„Vysvětlujeme si to tím, že jsme aktivní a děláme různé akce. Takže lidé sem jdou třeba na přednášku, a tím pádem potom zavítají i do půjčovny. A také ceny knih stoupají, a lidé nemají tolik peněz na jejich koupi," řekla Konvalinková.

Podle ředitelky pořádá knihovna akce pro všechny věkové skupiny. V sobotu například do knihovny mohly přijít děti na animovanou komedii Madagaskar, velkým lákadlem pro milovníky historie bude úterní přednáška o Liberci. První dochovaná zmínka o městě se sice váže k roku 1352, na besedě se ale bude mluvit o tom, zda Liberec nemohl vzniknout už v 10. století. A na sobotu se chystá benefiční aukce knih osobností z kultury, kterou bude moderovat Jaroslav Dušek. Podle ředitelky knihovny mají také základní školy enormní zájem o dopolední vzdělávací lekce pro děti.

I přes rostoucí zájem čtenářů ale v liberecké knihovně jen obtížně obnovují a doplňují knihovní fond. „Podle knihovnického standardu by měla knihovna při nákupu knih vynaložit na jednoho obyvatele města 30 až 45 korun, loni jsme byli těsně pod třemi miliony korun," řekla Konvalinková. Pro stotisícové město by byla optimální částka mezi třemi až 4,5 milionu korun. Ani výhled pro letošní rok není podle ředitelky zatím příznivý, i když obnovu knihovního fondu považuje za prioritu. „Vše, co ušetříme, tak jde na knihy. Třeba loni jsme měli v prvním návrhu rozpočtu 1,7 milionu a částku se nám podařilo navýšit až během roku," zmínila ředitelka.

Problémy s obnovou knihovního fondu mají i ostatní knihovny v kraji. V průměru za všechny profesionální knihovny, které mají otevřeno alespoň 15 hodin týdně, na jednoho obyvatele vychází 21,49 koruny. Profesionálních knihoven je v kraji 33. „Ještě horší je situace v doplňování knihovních fondů obecních knihoven," upozornila krajská metodička pro knihovny Jaroslava Starcová. Z celkového počtu 174 knihoven jich předloni nulové náklady na doplňování knihovních fondů vykázalo 41. „Zatímco na Českolipsku, Jablonecku a Liberecku je to situace výjimečná, na Semilsku dlouhodobě nenakupuje 31 z 69 knihoven," dodala Starcová.

Nedostatek peněz na nákup knih se zatím daří kompenzovat jejich půjčováním z výměnných fondů, které vytvářejí knihovny v Liberci, Jablonci, České Lípě a Semilech. „Soubory knih jsou pravidelně obměňovány. Všechny knihovny tak během roku nové knihy dostávají ve značném množství," podotkla Starcová. V průměru připadá na jednu knihovnu ročně 140 knih.

Podle ředitelky liberecké knihovny se jim částečně daří obnovovat knihovní fond i díky darům. „Dostáváme jich poměrně hodně. Jedná se hlavně o starší tituly. Využíváme je pro doplnění titulů, které nám chybí v knihovním fondu nebo jako výměnu za opotřebované a poškozené exempláře," dodala. Knihovní fond v liberecké krajské knihovně obsahuje 1,365 milionu knih a dalších dokumentů, ve zbývajících 210 knihovnách v kraji jich mají dohromady asi 1,5 milionu. Loni liberecká knihovna začala nabízet i elektronické tituly beletrii, populárně-naučnou i odbornou literaturu. V nabídce jich má zatím kolem 3000 v angličtině.