Studenti liberecké univerzity o noční radovánky nepřijdou. Šest vysokoškolských klubů v Harcově sice dostalo od univerzity výpovědi, fungovat ale s největší pravděpodobností budou dál.

V současné době se nájemci podniků domlouvají s kvestorem univerzity na změnách v provozních smlouvách a jejich dodatcích.

Opíjení mladistvých

„Změnami bychom chtěli dosáhnout neopíjení nezletilých, ukončení nočních „nájezdů" z města a ničení majetku univerzity, studentů a spoluobčanů. Vedlejším produktem by mělo být zklidnění nočního ruchu v okolí kolejí," řekl kvestor Vladimír Stach.

Vedení univerzity uspořádalo v pondělí pro studenty veřejnou debatu, na které se chtělo dozvědět, jejich názor na problematiku klubů.

Anketa.

„Při debatě jsme se ne zcela dozvěděli, co jsme chtěli. Bohužel se debata více týkala nájemců než studentů. Spíše potvrzením předpokladu je skutečnost, že přítomný vzorek studentů považuje za problémové pouze dva kluby a že nevadí zákaz vstupu pro nezletilé," dodal kvestor.

Studenti se vyjádřili

Přítomní studenti si na Hyde Parku odhlasovali jako nejproblémovější dva kluby diskotéku S-club a rockový Klub Vlak, v něm také policie před prázdninami zadržela mladistvé pod vlivem alkoholu. I tato skutečnost přispěla k rozhodnutí vedení TUL rozdat klubům výpovědi. Rektor univerzity Zdeněk Kůs ale upozornil, že to rozhodně není jediný důvod, proč chtějí provoz klubů změnit.

Pondělní Hyde Park rektora se studenty Technické univerzity řešil problematiku nočního života. Diskutující zaplnili konferenční sál budovy M.

Zlomená zrcátka

„Kluby se zavírat nebudou, ke studentskému životu patří. Není ale možné, aby fungovaly jako doposud, kdy se hromadí stížnosti na hluk, ulomená zrcátka automobilů a další výtržnosti a nepořádek," uklidnil na úvod přítomné rektor Zdeněk Kůs.

Studenti hlasovali v anketách, přednesli vlastní připomínky a nápady, kromě rektora jim odpovídal i kvestor Vladimír Stach.


HARCOVSKÉ KLUBY:

Tyto kluby dostaly výpověď:

Dandy Club - Blok E

Had - Blok D

Kulečník U Hrocha - Blok F

Klub Vlak - Blok A

S-Club - budova výměníku naproti bloku C

Žito - pod menzou

Výpověď nedostal:

Zanzibar, Hospoda u Váchy - Protože není v budovách Technické univerzity.

Osazenstvo kolejí souhlasilo se zákazem vstupu nezletilým, kteří jsou největším problémem, protože se opíjejí a potom dělají výtržnosti. Podmínka jeden student plus jeden nestudent, která už je ve smlouvách nyní, ale nikdo ji příliš nedodržuje, se setkala s vlnou nevole. Někteří debatující ji napadli jako protiústavní.

„Nemůžete komukoliv zakázat vstup na veřejné místo," oponovali. Proti tomu se rektor ohradil. Právník ho prý ujistil, že to protiprávní není. „Se zákazem vstupu mladistvých souhlasím, ale nedovedu si představit, že by nestudenti nemohli přijít. Přece jenom během víkendu je to hlavní návštěva kolejních klubů a byla by nouze o tržbu, která by se mohla projevit vyššími cenami, řekl student druhého ročníku filologie Petr Janata.

Vedení univerzity chce nejprve vyzkoušet, zda zafunguje opatření zákazu vstupu nezletilým.

Student + nestudent

„V případě, že nebudou eliminovány nežádoucí jevy, budeme trvat i na dodržování podmínky jeden plus jeden, která může být změněna ve vztahu k absolventům," hrozil kvestor Vladimír Stach.

Několik absolventů totiž vyjádřilo zájem o navštěvování kolejních klubů. Na to rektor odpověděl, že by takovým absolventům vydal průkazy, aby se mohli chodit bavit i oni.

Rektor Zdeněk Kůs a Martin Bauer za Klub Vlak

Proti pravidlu, že jeden student si může přivést jednoho nestudentského hosta, protestují i liberečtí muzikanti, kteří nemají ve městě příliš možností si zahrát.

„Já jako muzikant pocházející z Liberce rozhodně nemohu souhlasit s omezováním provozu a s podmínkami vstupu do klubů na kolejích TUL. Z důvodu, že v posledních několika letech ochabla jakákoli hudebně-kulturní scéna v Liberci, nejsem schopen jakkoli pochopit rozhodnutí vedení univerzity. Pokud se ve městě, kde chybí podpora mladých umělců a kapel, jako jeden z mála slušně technicky vybavený klubů Vlak má podvolit zvůli vedení univerzity, nezbude mnoho dalších míst, kde by se mohla formovat nová generace libereckých muzikantů," rozčiluje se zpěvák The Scoffers Tomáš Pospíšil.

Konec živé produkce?

Radí vedení univerzity, aby postihla viníky nastalé situace. „Co mohu pochopit jako důvod k nějaké změně je, že po celém areálu kolejí je neskutečný „bordel". Není však možné tím perzekuovat vystupující v klubech či posluchače hudebních produkcí. Pokud voláte po nápravě, zkuste vymyslet jiné možnosti udržování pořádku. Varianta pořádkových služeb mi přijde jako velmi slušné řešení," dodává muzikant.

Někdo z přítomných také navrhl, aby byly kluby pouze pro studenty a o víkendu měly zavřeno, to by ale pro většinu bylo likvidační.

NÁZOR HANY LANGROVÉ

Snad budou harcovské kluby i pro nestudenty

Hudební scéna v Liberci za moc nestojí, ovšem harcovské kluby jsou úžasnou raritou, kterou v České republice nemá žádná vysoká škola. Kde jinde je na tak malém prostoru sedm klubů? Snad ani Praha není takhle pestrá na večerní radovánky. Žánrová a programová rozmanitost harcovských podniků nabízí noční vyžití snad úplně každému. V Liberci také naprosto chybí menší kluby, ve kterých by mohly hrát běžné české kapely a domácí začínající skupiny. Chápu, že by vysokoškolské podniky měly sloužit hlavně studentům, ale úplný zákaz vstupu „nestudentům" by byl velmi nepříjemný. Nedokážu si představit, že bych nemohla jít třeba na koncert své oblíbené kapely nebo na rockovou party. Alespoň, že univerzita bere v úvahu absolventy, kterým naštěstí jsem. Oceňuji, že vedení vysoké školy nejprve zkusí omezit návštěvníky z řad náctiletých, které vyhodnotilo jako největší problém, a doufám, že to pomůže. Pořídit ochranku, která bude v kritických hodinách obcházet univerzitní pozemky, také jistě není špatný nápad.

Některé z klubů ale nefungují ani přes prázdniny. „Klub přes prázdniny neprovozuji, neboť na kolejích žádní studenti nejsou. Had je už řadu let koncipován jen pro studenty a absolventy Technické univerzity! Podmínka jeden plus jeden se objevovala ve smlouvách již dříve, ale všem, kdo kluby znají, je jasné, že toto nařízení je nekontrolovatelné, tudíž z mého pohledu nic neřešící," vyjádřil se provozovatel nejstaršího Klubu Had Tomáš Dohňanský, který ho založil ještě jako student a provozuje ho téměř 24 let.

Nájemci souhlasí

Provozovatelé s návrhy nové smlouvy souhlasí. Nájemce S-Clubu se k problému nechtěl vyjadřovat s tím, že se s kvestorem dokáže domluvit. Provozovatel Kulečníku U Hrocha rovněž tak.

„Změníme provozní řád. Vstup bude možný od osmnácti let, budeme se finančně podílet na ochrance v pátek a v sobotu a v nejhorším jsme schopni dodržovat i pravidlo jeden plus jeden," řekl Martin Bauer starší za Klub Vlak.

„Obecně by se vždy měla řešit příčina a ne následky. V okamžiku, kdy se všichni tváří, že příčina není, tak to bude hodně těžké. Budeme se snažit něco hasit, ale nebudeme vědět, proč to pořád hoří. Možná to na chvíli něčemu pomůže, ale dlouhodobě je to, myslím, nekoncepční a určitě hodně drahé," doplnil k ochrance provozní Klubu Had.

Kdy nájemci smlouvy s univerzitou uzavřou zatím není jasné. „Jde o dvoustranný smluvní vztah, takže uzavření navržených dodatků závisí na nájemcích," dodal kvestor Vladimír Stach.