Tvůrci měli pravdu, když si naplánovali, že raději diváky pozdraví před promítáním, a nikoliv – jak bývá zvykem – až po něm. „Třeba bude někdo naštvaný, že v kině strávil zbytečně dvě hodiny, protože ve filmu se vlastně nic neděje. Jiní diváci, a to ti, které snímek zasáhne, podle našeho názoru potřebují po skončení filmu čas, aby to v nich doznělo. Proto s nimi budeme debatovat raději před promítáním,“ vysvětloval v pátek ve Varšavě herec Pavel Liška, který vytvořil ve snímku hlavní postavu Učitele.

Není to náhoda, že do Liberce přijel představit Venkovského učitele spolu s druhým režisérem Karlem Bezděkem a hercem Miloslavem Vokatým právě Pavel Liška. Liška se v Liberci narodil a žil tu až do maturity na textilním učilišti.

„Prožil jsem v Liberci nejdůležitější období svého života, dětství a dospívání. Měl jsem tu první cigáro i první holky. Taky jsme tu dělali v roce 1989. Jen v tomto městě mám kamarády, kteří nemají s kumštem nic společného, třeba spolužáky ze základky. A samozřejmě rodiče,“ řekl herec.

Jak dodal, Venkovský učitel je film o hledání východiska z nějakého tunelu, ale taky o odpuštění a o tom, že každý někoho potřebuje. „Dřív jsem hrával člověka, který je na cestě k dospívání. Mohl jsem těžit z vlastních zkušeností. Ve Venkovském učiteli jsem musel těžit ze zkušeností, které jsem neměl a nikdy nezažil,“ doplnil Pavel Liška.