VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když doktoři píšou, je to vždycky zajímavé

To říká Jiří Dědeček, písničkář, spisovatel, básník, který v pátek 17. 1. v Jazzclubu Teplice pokřtí knihu lékaře Yardy Pichlíka Indikace k ústavnímu léčení (Galén, 2013). Jiřímu pak loni na podzim vydal Supraphon audioknihu Pohádky o Malé tlusté víle (recenze níže)

13.1.2014
SDÍLEJ:

OSOBITÝ PÍSNIČKÁŘ a básník Jiří Dědeček, břitký satirik i duše poetická. Foto: Deník/ D. Taneček

Teplice, Litvínov - Štípne vás svou ironií, potěší rýmem. Překvapí, nadchne, snad i zaskočí. A ty písničky si v pátek v teplickém Jazzclubu zazpíváte s ním. „Zahraju i ty z Malé tlusté víly. Ale jsou to jen takové kratičké drobnosti," mávl rukou Jiří Dědeček. Ale stejně ho tam nepropásněte! Víc už v rozhovoru pro Deník.

V Jazzclubu Teplice v pátek 17. ledna pokřtíte první knížku místního lékaře a rockera Yardy Pichlíka „Indikace k ústavnímu léčení", povídky veskrze z předrevoluční doby. Na knížce jste spolupracoval, která povídka vás nejvíc pobavila? A jakou má knížka atmosféru? Je plná ironie, humoru, nadhledu?

Mluvit o spolupráci na knize by asi bylo odvážné, jen jsem si ji předem přečetl a řekl jsem Jardovi pár postřehů. No a pak jsem napsal něco jako doslov. Ještě nemám knihu fyzicky v ruce, ale vzpomínám si, že nejlépe na mě působily ty autentické a nepřibarvené povídky, tvrdé vzpomínky doktora za normalizace. Sex, pivo, nekonečná beznaděj. Ironie ano, ale humor nebo nadhled, nevím. Je to nemilosrdné vyprávění.

Mám rozepsáno

Bude to asi zajímavé čtení, když k ní psali předmluvu Vladimír Mišík i Olin Nejezchleba. A co vy sám, pracujete právě na knize?

Když doktoři píšou, je to vždycky zajímavé, i když to kolikrát ani žádnou předmluvu nemá.

Já mám neustále rozepsáno několik věcí, pomalu se konkretizují, hodně se teď věnuju překladu Serge Gainsbourga pro nakladatelství Maťa. Mělo by to vyjít příští rok.

Doporučíte zajímavou knížku, která se vám v poslední době dostala do rukou a radost by udělala i dalším lidem?

Ano, Chrám i tvrz od Pavla Eisnera. A Písničky bez muziky od Emanuela Frynty.

Máte v zahraniční literatuře nějaký čerstvý objev, který za případný budoucí překlad stojí?

Víte, já žádné objevy nehledám a s ničím za nakladateli nepřicházím. Obvykle jsou to oni, kdo si vybere autora a dílo, a já pak buď souhlasím a radostně plním objednávku za prachy, nebo řeknu ne. Mám spoustu vlastních nápadů a plánů. Kdybych měl jenom překládat, nic bych neudělal.

Ticho v Cirkuse?!

Kvůli zážitku z koncertu se dodnes za studenty ústecké univerzity stydím. Hrál jste asi před šesti lety na jejich akci v klubu Cirkus: Malá část publika se na baru hlučně povídala, i vám to tehdy bylo nepříjemné. Po takové zkušenosti, rozmyslíte si, kde a komu hrát?

Já si na to nepamatuju. Když se mi někde nelíbí, už tam samozřejmě nejedu, ale hlavně to pustím z hlavy. Takže se nestyďte, pro mě jako by to nikdy nebylo. Ostatně když se něco jmenuje Cirkus, nedá se čekat soustředěné ticho. Jestli jsem tam opravdu byl, musel jsem bejt blbej.

Mám rád vaše desky Řekněte to mýmu psovi, Kdyby smrtka měla mladý i Kouzlo noční samoty (písně z let 1979 1993). A potěšilo mě, když loni konečně vyšla CD reedice alba Zabili trafikantku u Supraphonu, záznam koncertu ze Semaforu z roku 1989. Musí člověk vyvinout velké úsilí, aby se firma ohlédla? Či jak se dožijete šedesátky, tak je to už jaksi automatické?

Přišlo to samo, v Supraphonu je mnoho báječných lidí, té reedice se ujala paní Naďa Dvorská a já jsem se už nemusel o nic starat, jen dávat souhlasy tu i tam a interview a radovat se. Myslím, že pak CD hezky korespondovalo s mým narozeninovým koncertem v Malostranské besedě, kde se nejen prodávalo, ale taky jsme tam z něho hráli s kapelou nebo s Karlem Holasem a Vaškem Veselým pár songů.

Dvě písničky z Trafikantky, tu titulní a Vysočany-Libeň, hrály už mnohem dřív dámy z rockové kapely Panika a byl to pěkný nářez. Napsal jste je právě pro ni, nebo holky využily vaše texty, které se jim hodily?

Mnohem dřív jsem je hrál já, dámy si ty písničky vzaly bez dovolení, z předposranosti vynechaly sloky, které by bolševik (tehdejší PKS a rozhlas a já nevím kdo) neschválil a okleštěné je pak prezentovaly veřejně. Já jsem to zjistil, až když mi přišel autorský výlisek desky. Ani mi tolik nevadilo, že se nezeptaly, ale že prznily text. Je to ale už dávno, už jsme si to všechno vyříkali.

Od Mišíka byly tvrdší

Bylo to odsud „rockově nejtvrdší" využití vašich textů?

Já nevím, mně to nijak mimořádně tvrdé nepřipadalo, některá Mišíkova zpracování mých textů (zvláště z dílny Jirky Veselého) byla mnohem tvrdší a zdařilejší.

Jak vás napadlo napsat pohádkový příběh, kde jste k němu bral inspiraci?

Měl jsem v rozmezí šesti let dvě dcery, Viktorku (1987) a Toničku (1993). Myslím, že není větší inspirace nad čtyřletou holčičku, která žvatlá, zvědavě komentuje svět a oplývá bezbřehou fantazií. Poslouchal jsem, jak hovoří se svými hračkami, taky jsem si hrál, vyprávěl a vymýšlel. A najednou tu byly ty absurdní příběhy a já je musel zapsat, abych je nezapomněl. Na jednu z pohádek si ale už nevzpomenu, jmenovala se O zeleném prasátku. Obě dcery tvrdí, že jsem ji nikdy nedopovídal, protože jsem usnul.

Existuje i jevištní podoba knížky?

Mně by se samozřejmě líbilo pohádky inscenovat, maličko jsme to i nakousli s Petrem Niklem, který je báječný performer a určitě by to uměl. Ale nevím, zda nám to čas dovolí. Pokud ano, já bych chtěl hrát Prasisko.

A koho by hrál Petr Nikl?

Petr by byl výborný Trpasl.

Petr Nikl nakreslil hračky vašich dcer dost osobitě. Bylo to jen na jeho fantazii, nebo jste to spolu či s dcerami i řešili?

Ne ne, to bylo čistě na jeho inspiraci, já jsem jen poprosil o nádech kýče a zachování podoby hlavních hrdinů. On si je tedy nafotil (jsou to všechno žijící osobnosti) a pak maloval ta zátiší s plyšáky.

Máte rád v pohádkách šťastné konce?

Mám velmi rád šťastné konce, dokonce bych řekl, že na nich trvám. Aspoň v pohádkách.

Byli jsme malé ryby

Zato v písničkách, v básních i v próze jste i ironický, vaše postřehy ze života (Lampasáci, Blues pro slušný lidi…) musely „nadzvedávat" minulý režim. Bylo těžké dělat tenkrát satiru?

Já jsem nepřemýšlel o tom, jestli je to těžké. Dělali jsme s Burianem srandu a ono to tak samo vycházelo. Myslím, že pro režim jsme byli jenom malé ryby.

V písni Nebylo by špatné (1985) zpíváte: „…já se ale bojím města Litvínova, jeho vpravdě pekelného okolí". Tak silný zážitek jste měl ze severu Čech!?

Ten citát se týká zcela konkrétního jevu. Když se vjíždělo od Mostu k Záluží a k Litvínovu, nemohl si člověk nevšimnout výrazné dopravní značky s jedním světlem, na které stálo „Svítí-li červené světlo, vypněte okamžitě motor a uhaste cigaretu!" Něco asi v tom smyslu. Šlo o to, že koncentrace čehosi výbušného v ovzduší už byla tak vysoká, že kdyby člověk toho vajgla netípnul, vyhodí od Lovosic po Drážďany všecko do vzduchu.

Jistě už jste se tam od té doby vrátil. Zlepšilo se to?

Myslím, že dneska se všechno nepochybně stokrát zlepšilo, ale nevím, jestli stokrát není málo.

------------------------------------

RECENZE

Radost od Jiřího: Malá tlustá víla

Ach, co si jen ta víla vytrpí s malým velkým potížistou Trpaslem„Pohádky o malé tlusté víle“

ČR Svět hraček z pokojíčku bez holčiček Viktorie a Antonie, ale s kocourem ožívá v pohádkách a písničkách Jiřího Dědečka v audioknize „Pohádky o malé tlusté víle" (Supraphon, podzim 2013).

Vymyslel a natočil ji písničkář, básník, spisovatel i překladatel Jiří Dědeček na motivy své pohádkové knihy.

„K ní jej inspirovaly jeho dvě malé dcery a zvláště jejich hračky. Ty mezi sebou vedou nejen zajímavé rozhovory, prožívají nečekané příběhy, ale mají i originální jména. Je tu Prasisko, Trpasl, Pardynka, Knedlík, Špinavý zajíc, Nastydlá rybička, Panáče a Tlustá víla," vysvětlil Vladan Drvota ze Supraphonu.

Kamarádem jmenovaných hraček, které po svém osobitě do knihy nakreslil výtvarník Petr Nikl, je živý kocour Šroubováček. To díky Niklově fantazii víme, jak která hračka vypadá.

Celá ta zábavná společnost způsobí i zázraky. Objeví tajemství zakletého Prasiska, co jim bylo nesympatické. Odkouzlí ho a vznikne princezna Chroché (tak mi říkala maminka, když jsem bylo malé, vzpomíná čuník). Malá tlustá víla fintou naučí říkat R protivného Trpasla. Ten pak zdraví: „Dobrý den, hroši. Já mám hrochy strašně rád."

Dětské hračky, a jak jinak, mají lidské vlastnosti. I kocourek Šroubováček. Jak přišel je jménu? Jeho děd byl domácí kutil.

Pohádky čte autor, každý příběh má i svou písničku, reagující na předchozí událost. Navíc je Dědeček mistr ironie a zkratky ve svém folkovém repertoáru (loni Supraphon bodoval; na CD vydal jeho skvělé, již nesehnatelné LP „Zabili trafikantku"), ale i zde. Je též Mistrem nonsensu (Nastydlá rybička dlí ve vaně na mydlitbách…), se slovy si pěkně hraje i prořízlou pusou Trpasla.

A tříletá víla, co se tu ne a ne rozhodnout, jak pojmenovat svou levou a jak svoji pravou nožičku? Ale ne, není obézní. Jen trochu tlustá. (dts)

Autor: Radek Strnad

13.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 90 Kč Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie PRODEJNÍ ASISTENT/KA pánské a dámské konfekce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Komunikativnost, příjemné vystupování., Práce je možná na plný nebo zkrácený úvazek nebo na DPP., Hlásit se předem telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Bc imperium s.r.o., Palachova, č.p. 1404, 460 01 Liberec 1. Informace: Renáta Poláková, +420 774 542 452. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se osobně na adrese Dr. Milady Horákové 305/37, 460 01 Liberec 1.. Pracoviště: Marital s.r.o.-002 (daiho schenk s.r.o.), Ampérova, č.p. 493, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů ŠIČ/ŠIČKA VAKŮ A POMOCNÉ PRÁCE (tj. VAZAČ, KONTROLA, LISAŘ, ŘEZAČ A TAVIČ TKANIN, LEPIČ, TISKAŘ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: Místo výkonu práce: Višňová 111, 464 01 Frýdlant v Čechách, Požadavky: dobrá fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost, Nabízené výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na rekreaci, příspěvek na penzijní připojištění, aj., Pracovní poměr na dobu určitou na 1 až 2 roky, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně denně od 7.00 do 14.00 hod., Kontaktní osoby:, Ivana Brandová - mzdová účetní, tel. 482 416 065, e-mail: brandova@juta.cz, Jaromír Mrklas - ředitel závodu, tel. 482 416 050, e-mail: mrklas@juta.cz. Pracoviště: Juta a.s.-002, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Ivana Brandová, +420 482 416 065. Výroba - Specialisté v oblasti průmyslové ekologie 30 000 Kč Specialisté v oblasti průmyslové ekologie SPECIALISTA ochrany životního prostředí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat?, • spolupracovat na udržování firemního EMS (řízení interních auditů, zpracování dokumentace),, • hodnotit rizika ohrožující životní prostředí, pracovat na jejich minimalizaci,, • spolupodílet se na organizaci programů na ochranu životního prostředí,, • školit a informovat zaměstnance o ochraně životního prostředí., Koho hledáme?, • Máte SŠ/VŠ technického směru,, • pracoval/a jste na obdobné pozici,, • domluvíte se nejen česky, ale i anglicky,, • znáte normu ISO 14 001 a vyznáte se v základní legislativě z oblasti ochrany životního prostředí a obalového hospodářství,, • jste samostatný/á a odolný/á vůči stresu?, Co vám nabízíme?, • roční bonus při splnění kritérií,, • příspěvek na penzijní připojištění nebo ŽP,, • odborné vzdělávání, jazykové kurzy v rámci pracovní doby,, • práci v silné mezinárodní společnosti,, • výběr až z 8 dotovaných jídel & doplňkový prodej v kantýně přímo v Densu,, • možnost chodit na rehabilitaci do zdravotního střediska společnosti v rámci pracovní doby,, • lístky na sportovní zápasy, příspěvek na brýle pro děti a další. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Lucie Šaffková, +420 774 570 911.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Liberci připomenou kostel pamětní tabulí ve 4 jazycích

Slavnostní křest nové sklářské pece Hedvika proběhlo 17. října na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.
5

FOTO: Studenti mají novou pec Hedviku

Waldorfská školka má bronz za zdravé stravování

Turnov – Bronzový certifikát v projektu Skutečně zdravá škola získala turnovská Waldorfská mateřinka.

Zastupitelé nevyslyšeli obyvatele Svojsíkovy, z hřiště bude stavební parcela

Liberec – Zachovejte nám veřejnou zeleň a hřiště. S takovým požadavkem se na liberecké zastupitele obrátili obyvatelé vilové čtvrti na pomezí centra města a Ruprechtic, žijící v okolí ulice Svojsíkova. Právě v ní se dnes nachází volný prostor lemovaný stromy, doplněný o herní prvky a plácek na kopání balonem.

- 123 minut se vrací na sever, po Chomutově roztančí Liberec

Liberec – Je to pěkných pár let, co sever Čech překvapovala nová česká kapela. To trio si říkalo Minus 123 Minut, premiéru měla v legendárním ústeckém klubu Doma, vedl ji neopakovatelně kytarista a zpěvák Zdeněk Bína. Vede ji dodnes.

V Harrachově sázeli modříny do zdejší „stovky“

Harrachov – Včera proběhla dobrovolnická brigáda na sázení modřínů, které budou tvořit další nulu harrachovské „modřínové stovky“, realizované na počest oslav 100. výročí republiky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT