Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karpatské hry Miloslava Nevrlého stále okouzlují čtenáře

Liberec - Nakladatelství Vestri vydalo už osmé vydání oblíbené knihy Karpatské hry spisovatele Miloslava Nevrlého. Dá se předpokládat, že bude zase časem vyprodané.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Obálka nového vydání Karpatských her Miloslava NevrléhoFoto: Deník / Lukuvka Luděk

Spisovatel Miloslav Nevrlý je i mezi spisovateli s regionální tématikou výjimečným zjevem. Nejoblíběnější knihou zůstává Kniha o Jizerských horách, ale také Karpatské hry.

Ty jsou možná ještě legendárnější, což je dané určitým cestovatelským spiklenectvím. Vždyť také nakladatelství Vestri vzniklo se záměrem vydávat především knihy Miloslava Nevrlého. Aby ne, jeho knihy jsou pravidelně rozprodané a naplňují tak kultovní status autora, jenž byl jeden z prvních, kdo uchopil region Jizerských a Lužických hor osobitým způsobem. Knihy se dobře čtou a Nevrlého vyprávění je „prochozené“ a podpořené mnohaletou zkušeností poutníka zdejšího příhraničního terénu.

RUMUNSKO, ZEMĚ ZAPOMENUTÝCH KRAJŮ

Kniha Karpatské hry má stále svůj romantický odér, a i když je to často už jen nostalgie, dokonce i dnes můžeme zažít v překotně se vyvíjejícím Rumunsku hory a údolí, kde se jakoby zastavil čas. Rumunský venkov ještě nezanikl. Leckde to už pravda není, ale i dnes může „cesta na východ“ přinést zážitky, o nichž píše Miloslav Nevrlý. Poprvé byl Nevrlý v Rumunsku v roce 1958. První výlet byl ještě s Československým svazem mládeže, kde autor místo opalování se u Černého moře raději zorganizoval výpravu do Dunajské delty, což je jeden z nejzajímavějších evropských biotopů vůbec.

Další výjezd byl do pohoří Bucegi, tehdy opuštěné, dnes jedno z nejznámějších rumunských pohoří. Později jezdil do Rumunska se sdružením SPERHO. Karpaty Nevrlému učarovaly a z knížky je to opravdu znát. Samota poutníka, přesné vystižení charakteru krajiny a rumunských hor. Kdo v Rumunsku byl, potvrdí, že co pohoří, to odlišná atmosféra. „V sedmdesátých letech ty cesty patřily k tomu nejlepšímu v mém životě, jezdili jsme tam se skautským oddílem několikrát do roka na několik týdnů“, vzpomíná v jednom z rozhovorů Nevrlý.

KARPATSKÉ HRY PO OSMÉ

Nevrlý zažil v Rumunsku mnoho inspirujích zážitků, ale i zatčení, kdy musel vesničanům v rychle pochycené ruumunštině dokazovat, že není diverzant. Většina zaujatých čtenářů Karpatských her zná rumunské hory ještě pod Nevrlého přízvisky: Kaliman jako „sirné hory, Fagaras jako „větrné hory“. Ta napadala autora přirozeně tak, jak ho hory samy oslovily. S trochou nadsázky patří Nevrlý do rodu amerických novodobých poutníků typu Gary Snydera, objevujících zapomenuté krajiny. Psaní samotných Karpatských her má zajímavou genezi. Nevrlý jezdil se skauty na muzejní chalupu na Jizerce, kde si dávali pod stromeček dárky.

Nevrlý ostatním dal popis rumunských hor, kde zrovna v létě byli, aby si to zapamatovali. Později na žádost známého rozšířil své psaní a první vydání, velice skromné, bylo na světě. To se psal rok 1981. Nevrlému se podařilo vydat cestopis, který rozhodně není jen faktografickým průvodcem, ale citlivou reflexí vnímání světa kolem. A tak se tu objevují malé radosti, objevování a také hry. Skutečné perly jako Hra na vonnou paměť, něco až archetypálního, kdy vůně probouzí paměť. „Vdechneš vůni, kterou jsi čtvrt století necítil, a rázem zazáří staré cesty, dávné dívky, zpráchnivělé sruby, říční břehy“. Jsou knihy, které vždy najdou své čtenáře, Karpatské hry k nim stále patří.

Autor: Luděk Lukuvka

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Budova Uranu v Liberci.

Uran čeká rozsáhlý průzkum. Ukáže, kolik rekonstrukce může stát

Pivo. Ilustrační foto.

Vratislavický pivovar bodovalv soutěži se Svatopavelským

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Liberec - Družstvo Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci sehrálo v Praze úvodní kolo 1. celostátní ligy smíšených družstev s TJ Astra ZM Praha A a TJ Sokol Křemže.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení