Představovat Karla Plíhala českému publiku je klasickým příkladem rčení o nošení dříví do lesa. Karel Plíhal je živou legendou české folkové scény. Patří mezi nejcitlivější a nejpoetičtější folkaře současnosti a jeho tvorba je velmi originální a těžko napodobitelná, navazuje na nejlepší tradice českého písničkářství.

Plíhal disponuje velkou slovní fantazií a v jeho textech-básních často nacházíme pohádkovou tematiku, jako jsou bajky, zvířata, personifikace, snové zápletky. Pro jeho koncerty je charakteristická bezstarostná, humorná atmosféra. Jeho publikum se ocitá ve společenství obyčejných věcí, popsaných neobyčejným způsobem.

Plíhal umí být stručný, to co chce říct, vtěsná do několika vteřin. Také po hudební stránce Plíhal patří k nadprůměrným folkovým umělcům. Svou hudbu stylizuje do podoby valčíků, říkanek, kramářských písní, balad, menuetů až k rocku, blues, ragtimu, latinsko-americkým rytmům a jazzu. Jako muzikant se stále vyvíjí - ač platí už od 80. let za velmi schopného multiinstrumentalistu, především co se hry na kytaru týče, stále roste a sám se netají tím, že v posledních letech cvičívá až šest hodin denně.

Ač je pro Plíhala příznačné neustálé hudební hledačství, v jedné věci se nemění. I po skoro čtvrtstoletí stráveném na koncertních pódiích působí stále až roztomile nesměle a roztržitě a přitom z něho vyzařuje obrovský klid a spousta „pozitivní energie“, která se automaticky přenáší na publikum. Karel Plíhal má cit pro míru, a co je důležité, rozhodně mu nechybí smysl pro (sebe)ironii, jeho tvorba je nadčasová a nadgeneračně srozumitelná a vlastně i nadžánrová.

V roce 2010 Karel Plíhal koncertuje se svým vystoupením s prozaickým názvem Karel Plíhal. Za letošní rok na této šňůře navštívil nebo ještě navštíví sedmdesát větších i menších měst České republiky. Koncertní turné se nese v duchu jeho nového připravovaného alba Vzduchoprázdniny, na které jeho fanoušci netrpělivě čekají.

Sám Karel Plíhal o připravovaném albu říká: „Nedá se říct, že bych chystal nové album… až prostě uzraje čas, tak zase něco natočím. Dopisuji písničky, ještě mi jich pár chybí, a až to přijde, tak je natočím. Nemám kam spěchat. Razím teorii, že radši jednou za pět let pořádnou desku než točit každý rok něco, jen aby to bylo. Taková deska by mě pak strašila do konce života.“

Plíhalovi příznivci se tak na jeho koncertech mohou těšit na novinky, které budou součástí připravovaného alba a které si Karel Plíhal na svých koncertech “testuje“.