Pod pódiem se shlukují fanynky. Mírně znepokojený security pracovník se je snaží rozehnat. „Jen je nechte," ozve se z pódia Božský Karel. Galakoncert se chýlí ke svému konci. Hodinový blok písní Českého slavíka v doprovodu Big Bandu Felixe Slováčka nabídl ve středu swingovější písně. Škoda, že utekl tak rychle, napadlo asi většinu osazenstva.

První hodina galakoncertu patřila rodině Slováčkových a dalšímu hostovi Leoně Machálkové.

Slováčkovic klan

Orchestr celý večer odstartoval peckou Glenna Millera In the Mood. Po několika instrumentálních skladbách se pěvecky přidal Felix Slováček mladší. Rodinná spolupráce vyvrcholila duetem sourozenců Anny a Felixe. Roztočili to s čtyři roky starou peckou Tonyho Bennetta a Lady Gaga The Lady is a Tramp. Výtečná podívaná a precizně odehrané!

Leona Machálková se pochlubila již dvacetiletou spoluprací s Karlem Gottem. „Jsem ráda, že jsem stále v přízni." Škoda jen, že zpěvačka zazpívala z pěti písní tři svoje hity, které omílá stále dokola. Těžko říci, zda chtěla vyhovět posluchačům nebo si nové písně šetřila pro vlastní koncert.

Společně s hlavní hvězdou si pak vypůjčila duet Evy Pilarové Je nebezpečné dotýkat se hvězd.

Karel Gott je známý svými velkolepými nástupy, kterým nechybí vtip. „Vy víte, že mám rád potlesk. A já jsem zase zjistil, že největší je při přídavku, tak vám teď jeden zazpívám," uvedl hit Má první láska se dnes vdává.

Loni v Home Credit Areně měl Gott pro sebe téměř tři hodiny, ve středu musel písně nahustit do hodinového bloku, šlo tedy o rychlý průlet jeho pět desetiletí dlouhou kariérou. Dostalo se například na Krev toulavou seriálu Cirkus Humberto, Stokrát chválím čas, Lady Karneval, Trezor nebo Zůstanu svůj.

Poptávka určuje nabídku!

Přestože výběr místa budil v některých Jablonečanech pochybnosti ohledně zvuku, téměř vyprodaný koncert se vydařil. Gott ve středu překřtil jabloneckou Městskou sportovní halu na další kulturní stánek.

Je zbytečné diskutovat o kulturnosti sálu. Je totiž srovnatelný s libereckou arénou. Bohužel interpret typu Karla Gotta se už masovým koncertům vyhnout nemůže, když chce uspokojit větší množství fanoušků. Poptávka určuje nabídku!

„Karel se mi několikrát zmínil, že v Jablonci hrál jen v divadle a to vždy hodně komorně. Napadlo nás tedy uspořádat větší koncert v hale. Stěžoval si, že tam nikdy nebyl. Zvukař, který se staral o zvuk, se mnou spolupracuje dvacet let a s Karlem deset, takže jsem se nebál. Poradil si i s akusticky horšími sály," vysvětlil pořadatel Petr Klér.

Zvuková zkouška se prý protáhla, protože ji mistr nechtěl opustit, dokud vše nebylo naprosto perfektní, proto byli diváci vpuštěni do haly o něco déle.

GLOSA HANY LANGROVÉ

Miláček žen Božský Kája

Redaktorka Hana LangrováNedávno jsem na Facebooku narazila na recesistickou stránku „Karel Gott mi rozložil manželství". Jde o další srandičku z dílny lidské tvořivosti, kterou je třeba brát s rezervou. Netvrdím ale, že mě nerozesmála… Některé příspěvky v ní jsou povedené, vlídně humorné, jiné nevkusné až urážející.

Po již třetím mém koncertu této živoucí legendy mi připadá zajímavé zamyslet se nad oblibou tohoto zpěváka v širším kontextu… Fanklub Karla Gotta totiž tvoří ženy a často i muži napříč generacemi.

Je například zajímavé, že jeho hity si sportovci, převážně fotbalisté a hokejisté, moc rádi pouští v autobuse po zápase nebo v hospodě v jukeboxu po tréninku.

Každý interpret nebo kapela mají svou základnu příznivců. Bývá pravidlem, že chlapecké kapely pod pódiem podporuje dav plný emocí, který občas řídne kvůli mdlobám. Nic nového. Tohle pravidlo se s muzikou pojí už od dob Beatles a možná ještě dřív.

Současný Český slavík kolem sebe ovšem vytvořil naprosto nevídaný fenomén fanouškovství.

Vysvětleme si ho na průběhu mistrova koncertu: Po příchodu hltá publikum každé jeho slovo. Při první písničce už se trousí první odvážlivci a nosí na pódium květiny, čokoládu a další dárky. Po druhé písni už jich je pět. A počet stoupá s každou skladbou. Karel Gott každé fanynce potřese rukou, od některých dostane i pusu. S některými prohodí pár slov. Když ho pán s cédéčkem požádá o podpis, umělec s vlídnou ironií ptá: „Není vás víc, že bych přerušil koncert?".

Zpěvák si za padesát let své kariéry vydobyl pověst dokonalého gentlemana, který se za každé situace chová kultivovaně a vlídně a váží si každého příznivce a opečovává si ho. Není divu, že i v jeho věku ho obdivuje řada žen dvakrát mladších. Šlape už totiž na paty elegánům typu Oldřicha Nového. Asi ne náhodou se zpěvák v Jablonci loučil slovy: „Zavřete oči, odcházím!"