VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubilejní Worldfest láká na Vltavu a Tara Fuki

Chotyně /ROZHOVOR, FESTIVAL, LINE UP/ - Festival world music scény, současného divadla a scénického tance Grabštejn Worldfest oslaví deset let. Jako hlavní kapely tentokrát pořadatelé pozvali veselou skupinu Vltava, duo Tara Fuki nebo upřímná pětici Zrní.

5.9.2012
SDÍLEJ:

KAPELA VLTAVA na festivalu Rock for Churchill 2012 ve Vroutku.Foto: Deník / Hana Langrová

Festival Grabštejn Worldfest slaví desáté narozeniny. Za deset let svého působení představil nespočet známých tuzemských kapel i zajímavých objevů nezávislé hudební a world music scény, desítky představení současného divadla, pantomimy, scénického tance a performance a vybudoval nezaměnitelný rukopis dramaturgického a koncepčního pojetí.Zrní

O historii a proměnách akce, o jubilejním desátém ročníku a jeho programu a dalších zajímavostech jsme si povídali s hlavními organizátory festivalu Jiřím Vydrou a Štěpánkou Kašparovou, kteří ho pořádají od roku 2003.

Letos slaví Grabštejn Worldfest jubilejní desáté narozeniny. Plánujete něco speciálního jako dárek?

Letošní desátý ročník je ve znamení plavby, a proto se i s diváky vydáme naší kamennou lodí na divokou i poetickou plavbu na vlnách alternativní hudby a divadla.

Stejně jako každý rok bude programem provázet a jednotlivá vystoupení uvádět náš festivalový „performer", navíc letos bude mít kolegu a úvody budou více teatrální, což bude vskutku speciální dárek.

Jaké byly úplné začátky festivalu? Vím, že ho pořádáte od roku 2003.

Grabštejn Worldfest se postupně z jednodenní akce rozrostl do podoby třídenního hudebně-divadelního festivalu, který si získal řadu věrných fanoušků.

První ročník byl experiment v mnoha ohledech, navázali jsme tehdy na pravidelné koncerty projektu Worldexperiment, jenž probíhal v Liberci. Při pohledu na fotky z té doby je až neuvěřitelné, v jakém stavu byl hrad tehdy a v jakém je teď. Festival může být pořádán díky našim partnerům a přátelům, kteří nám důvěřují a bez nichž by to zkrátka nešlo, za což děkujeme.

Tara Fuki.Změnila se od začátků idea festivalu? Přívlastek „Nejmenší světový festival na světě" získal již v začátcích?

„Nejmenší světový festival na světě" je dokonalým vystihnutím hned několika myšlenek, které festival obsahuje. Je to ojedinělá akce, kde se v docela komorních podmínkách prezentuje kultura mnohdy celého světa, ovšem nikdy festival neměl snahu stát se masovou záležitostí. Zároveň tato slovní hříčka definuje i určitou atmosféru, která všechny ročníky spojuje. Jednou za rok na Grabštejně vznikne poněkud zvláštní rodinné městečko, kde lidé pospolu žijí tři dny a vytváří tak určitou kulturní komunitu neboli speciální mikrosvět.

Jak zhruba vypadalo těch deset let festivalu? Je stále o alternativní scénu a world muziku zájem u posluchačů?

Zájem určitě setrvává, podobných festivalů není tolik. Každý ročník vypadal jinak, například předloni byl benefiční díky povodním. Pomohli jsme tehdy aspoň trochou do mlýna našim partnerům obci Chotyni a městu Hrádku nad Nisou. Každým rokem jsme se například přizpůsobovali stavebním postupům rekonstrukce hradu a tak dál.

Jak sestavujete program na jednotlivé ročníky? Podle čeho se rozhodujete, jaké kapely pozvete?

Grabštejn Worldfest má specifickou a nepřenositelnou dramaturgii i atmosféru. Nesnažíme se lákat na velké množství slavných jmen, ani není naši snahou být za každou cenu progresivní.

JAKUB NOHA BANDVytváříme spíš pestrou mozaiku od zajímavostí a experimentů až k známým umělcům a projektům, které musí dohromady vytvářet harmonický celek. Proto si festival našel věrné diváky, kteří sem jezdí pravidelně. Návštěvnost festivalu se v průběhu let víceméně ustálila a i vzhledem ke kapacitě hradu je návštěvnost přiměřená, ovšem samozřejmě každý další divák je vítán!

Doporučili byste posluchačům nějakou kapelu, která se vám líbí? Klidně i nějakou méně známou nebo začínající.

Za zmínku jistě stojí kapely, které ještě stále nejsou v hledáčku velkých festivalů, ale zasluhují velkou pozornost, protože svojí originalitou a autorským přístupem zastiňují mnohdy přeceňované stálice české hudební scény. Ať už se jedná o experimentální akustické trio L'ARRACHE-COEUR, nebo výraznou brněnskou kapelu SÍLA, jejichž vzlet na hudební kolbiště je ještě očekáván.

Výborná kapela ZRNÍ, která naopak už tento úspěch zažívá právě v současné době, je ukázkou, jak se autorská a upřímná tvorba dostává u nás do popředí zájmů širších vrstev posluchačů.

Do world music a alternativní scény mi příliš nezapadá Vltava. Souhlasím, že je originální, dá se říci odlišná, ale přesto, proč jste pozvali zrovna ji jako jednu z hlavních kapel?

Vltava je samozřejmě asi největší odchylkou v celkové dramaturgii festivalu. Na druhou stranu se každý rok na Worldfestu objevovala jména, která vycházela z lůna jiných žánrů, tak trochu z jiného světa. I takto bychom mohli popsat světovou hudbu, která se úzkostlivě nevymezuje vůči hudbě jiné. Diváci často uvítají jistotu známého jména, ovšem na festivalu Worldfest se význam slova „slavný" rozpouští v „zajímavém a objevném".

Máte i doprovodný program nebo u vás hraje hlavní roli hlavně muzika, tanec a divadlo?

Koncept celého festivalu je nastaven tak, aby opravdu celý hrad žil svým životem. Kromě koncertů na hlavní scéně, mohou diváci zavítat na divadelní vystoupení v interiérech hradu, ve sklepení hradu zhlédnout projekce animovaných filmů toho nejlepšího z ANI festu, popustit uzdu fantazie v tvořivých dílnách workshopech, či hudební" jam" na zahradě.

Jsou připravena další překvapení, která budou pro návštěvníky jistě příjemným osvěžením. Veškerý program naleznete na www.worldfest.cz, kde je možné vidět i historii předchozích ročníků.

PROGRAM GRABŠTEJN WORLDFEST

Pátek 7. září

19.00 Hrádek nad Nisou Horní náměstí / CIRCUS SACRA: DOMPTÉR

Hrad Grabštejn

19.00 L'ARRACHE-COEUR

19.30 OZVĚNY ANIFESTU

20.00 Squadra Sua: SOLDATES

21.00 SÍLA

22.00 Vojta Švejda: BLISS

22.00 MARTIN CHIK BAND

23.00 TARAFUKI

00.00 RASPUTIN BAND

Sobota 8. září

12.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

12.30 OZVĚNY ANIFESTU

13.00 SONGS FROM UTOPIA (CH)

14.00 BEZOBRATŘI

15.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

15.00 Divadlo Líšeň: FIGURKOV

15.30 JAKUB NOHA BAND

16.30 PRAGUEMATIQUE

16.30 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

17.00 ZRNÍ

18.00 PRAGUEMATIQUE

18.00 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

18.30 NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

19.30 Andrea Miltnerová: TRILOGIE POHYBU

20.30 FEKETE SERETLEK

21.30 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

22.00 VLTAVA

23.00 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

23.30 HADRY Z TĚLA

Neděle 9. září

11 .00 Markéta Dvořáková a René Vitvar: OBLÍKACÍ POHÁDKA

12 .00 CIRKUS CERMAQUE

13.00 HUSO REVIVALSSHOW

Autor: Hana Langrová

5.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - OBSLUHA BARU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: možnost i práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, hlásit se e-mailem nebo osobně v restauraci Lokanta na nám. Dr. E. Beneše 12, Liberec. Pracoviště: Kemal ekmekcioglu-002 lokanta, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 12, 460 01 Liberec 1. Informace: Sandra Poláková, +420 777 603 677.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese Na Rybníčku 876, Liberec. Pracoviště: Mab plus s.r.o.-003 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Vasyl Stoyka, +420 608 556 887.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ROZVOJOVÉ KONCEPCE na odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný od června 2018, příp. dle dohody. Plat: 12. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb., příplatek za vedení a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou., Předpoklady: vedoucím zaměstnancem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná a ovládá jednací jazyk. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, zkušenosti s řízením projektů, velmi dobré komunikační a organizační schopnosti; dobrá znalost práce s PC (Windows, Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B; samostatnost, flexibilita, kreativita, vysoké pracovní nasazení; schopnost analyticky a koncepčně myslet, zkušenosti s přípravou, realizací a zpracováním koncepčních materiálů rozvoje na úrovni statutárního města nebo kraje. Uvítáme: znalost problematiky fondů a operačních programů EU, národních programů podpory, praxi ve veřejné správě, zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek, znalost a zkušenost s finančním řízením ve veřejné správě, znalost rozpočtové skladby, znalost anglického nebo německého jazyka. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 11. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.


Ilustrační foto

U Rynoltic se srazila tři osobní auta. Zasahovat museli zdravotníci

Frýdlant má alej Republiky na začátku cesty na Hartu. Moc povedená akce. A na podzim, až dubům zčervená listí, to bude krása.
25

FOTO: Ve Frýdlantě vysadili alej Republiky

Hlasujte pro nejhezčí miminko 16. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 16. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

FOTO: Bitva začala! Městem pochodovali vojáci ze sedmileté války

Liberec – Na Nerudově náměstí se v pátek šikovali vojáci a na Keilově vrchu duněla děla. Odstartovala akce, která připomíná bitvu u Liberce, jež se odehrála v rámci sedmileté války v roce 1757.

OBRAZEM: Vojáci pochodovali centrem Liberce. Dnes je čeká krvavá řež

Liberec - Zajímavý program nabídne dobové tržiště, ukázky pořadového cvičení vojska a samozřejmě i to hlavní - pořádnou bitvu.

Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 2000 Kč na After party Miss Liberecký kraj!

Liberec – Exkluzivní After party proběhne v sobotu 28. dubna od 21.15 v Clarion Grand Hotelu Zlatý Lev. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT