VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubilejní Worldfest láká na Vltavu a Tara Fuki

Chotyně /ROZHOVOR, FESTIVAL, LINE UP/ - Festival world music scény, současného divadla a scénického tance Grabštejn Worldfest oslaví deset let. Jako hlavní kapely tentokrát pořadatelé pozvali veselou skupinu Vltava, duo Tara Fuki nebo upřímná pětici Zrní.

5.9.2012
SDÍLEJ:

KAPELA VLTAVA na festivalu Rock for Churchill 2012 ve Vroutku.Foto: Deník / Hana Langrová

Festival Grabštejn Worldfest slaví desáté narozeniny. Za deset let svého působení představil nespočet známých tuzemských kapel i zajímavých objevů nezávislé hudební a world music scény, desítky představení současného divadla, pantomimy, scénického tance a performance a vybudoval nezaměnitelný rukopis dramaturgického a koncepčního pojetí.Zrní

O historii a proměnách akce, o jubilejním desátém ročníku a jeho programu a dalších zajímavostech jsme si povídali s hlavními organizátory festivalu Jiřím Vydrou a Štěpánkou Kašparovou, kteří ho pořádají od roku 2003.

Letos slaví Grabštejn Worldfest jubilejní desáté narozeniny. Plánujete něco speciálního jako dárek?

Letošní desátý ročník je ve znamení plavby, a proto se i s diváky vydáme naší kamennou lodí na divokou i poetickou plavbu na vlnách alternativní hudby a divadla.

Stejně jako každý rok bude programem provázet a jednotlivá vystoupení uvádět náš festivalový „performer", navíc letos bude mít kolegu a úvody budou více teatrální, což bude vskutku speciální dárek.

Jaké byly úplné začátky festivalu? Vím, že ho pořádáte od roku 2003.

Grabštejn Worldfest se postupně z jednodenní akce rozrostl do podoby třídenního hudebně-divadelního festivalu, který si získal řadu věrných fanoušků.

První ročník byl experiment v mnoha ohledech, navázali jsme tehdy na pravidelné koncerty projektu Worldexperiment, jenž probíhal v Liberci. Při pohledu na fotky z té doby je až neuvěřitelné, v jakém stavu byl hrad tehdy a v jakém je teď. Festival může být pořádán díky našim partnerům a přátelům, kteří nám důvěřují a bez nichž by to zkrátka nešlo, za což děkujeme.

Tara Fuki.Změnila se od začátků idea festivalu? Přívlastek „Nejmenší světový festival na světě" získal již v začátcích?

„Nejmenší světový festival na světě" je dokonalým vystihnutím hned několika myšlenek, které festival obsahuje. Je to ojedinělá akce, kde se v docela komorních podmínkách prezentuje kultura mnohdy celého světa, ovšem nikdy festival neměl snahu stát se masovou záležitostí. Zároveň tato slovní hříčka definuje i určitou atmosféru, která všechny ročníky spojuje. Jednou za rok na Grabštejně vznikne poněkud zvláštní rodinné městečko, kde lidé pospolu žijí tři dny a vytváří tak určitou kulturní komunitu neboli speciální mikrosvět.

Jak zhruba vypadalo těch deset let festivalu? Je stále o alternativní scénu a world muziku zájem u posluchačů?

Zájem určitě setrvává, podobných festivalů není tolik. Každý ročník vypadal jinak, například předloni byl benefiční díky povodním. Pomohli jsme tehdy aspoň trochou do mlýna našim partnerům obci Chotyni a městu Hrádku nad Nisou. Každým rokem jsme se například přizpůsobovali stavebním postupům rekonstrukce hradu a tak dál.

Jak sestavujete program na jednotlivé ročníky? Podle čeho se rozhodujete, jaké kapely pozvete?

Grabštejn Worldfest má specifickou a nepřenositelnou dramaturgii i atmosféru. Nesnažíme se lákat na velké množství slavných jmen, ani není naši snahou být za každou cenu progresivní.

JAKUB NOHA BANDVytváříme spíš pestrou mozaiku od zajímavostí a experimentů až k známým umělcům a projektům, které musí dohromady vytvářet harmonický celek. Proto si festival našel věrné diváky, kteří sem jezdí pravidelně. Návštěvnost festivalu se v průběhu let víceméně ustálila a i vzhledem ke kapacitě hradu je návštěvnost přiměřená, ovšem samozřejmě každý další divák je vítán!

Doporučili byste posluchačům nějakou kapelu, která se vám líbí? Klidně i nějakou méně známou nebo začínající.

Za zmínku jistě stojí kapely, které ještě stále nejsou v hledáčku velkých festivalů, ale zasluhují velkou pozornost, protože svojí originalitou a autorským přístupem zastiňují mnohdy přeceňované stálice české hudební scény. Ať už se jedná o experimentální akustické trio L'ARRACHE-COEUR, nebo výraznou brněnskou kapelu SÍLA, jejichž vzlet na hudební kolbiště je ještě očekáván.

Výborná kapela ZRNÍ, která naopak už tento úspěch zažívá právě v současné době, je ukázkou, jak se autorská a upřímná tvorba dostává u nás do popředí zájmů širších vrstev posluchačů.

Do world music a alternativní scény mi příliš nezapadá Vltava. Souhlasím, že je originální, dá se říci odlišná, ale přesto, proč jste pozvali zrovna ji jako jednu z hlavních kapel?

Vltava je samozřejmě asi největší odchylkou v celkové dramaturgii festivalu. Na druhou stranu se každý rok na Worldfestu objevovala jména, která vycházela z lůna jiných žánrů, tak trochu z jiného světa. I takto bychom mohli popsat světovou hudbu, která se úzkostlivě nevymezuje vůči hudbě jiné. Diváci často uvítají jistotu známého jména, ovšem na festivalu Worldfest se význam slova „slavný" rozpouští v „zajímavém a objevném".

Máte i doprovodný program nebo u vás hraje hlavní roli hlavně muzika, tanec a divadlo?

Koncept celého festivalu je nastaven tak, aby opravdu celý hrad žil svým životem. Kromě koncertů na hlavní scéně, mohou diváci zavítat na divadelní vystoupení v interiérech hradu, ve sklepení hradu zhlédnout projekce animovaných filmů toho nejlepšího z ANI festu, popustit uzdu fantazie v tvořivých dílnách workshopech, či hudební" jam" na zahradě.

Jsou připravena další překvapení, která budou pro návštěvníky jistě příjemným osvěžením. Veškerý program naleznete na www.worldfest.cz, kde je možné vidět i historii předchozích ročníků.

PROGRAM GRABŠTEJN WORLDFEST

Pátek 7. září

19.00 Hrádek nad Nisou Horní náměstí / CIRCUS SACRA: DOMPTÉR

Hrad Grabštejn

19.00 L'ARRACHE-COEUR

19.30 OZVĚNY ANIFESTU

20.00 Squadra Sua: SOLDATES

21.00 SÍLA

22.00 Vojta Švejda: BLISS

22.00 MARTIN CHIK BAND

23.00 TARAFUKI

00.00 RASPUTIN BAND

Sobota 8. září

12.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

12.30 OZVĚNY ANIFESTU

13.00 SONGS FROM UTOPIA (CH)

14.00 BEZOBRATŘI

15.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

15.00 Divadlo Líšeň: FIGURKOV

15.30 JAKUB NOHA BAND

16.30 PRAGUEMATIQUE

16.30 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

17.00 ZRNÍ

18.00 PRAGUEMATIQUE

18.00 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

18.30 NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

19.30 Andrea Miltnerová: TRILOGIE POHYBU

20.30 FEKETE SERETLEK

21.30 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

22.00 VLTAVA

23.00 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

23.30 HADRY Z TĚLA

Neděle 9. září

11 .00 Markéta Dvořáková a René Vitvar: OBLÍKACÍ POHÁDKA

12 .00 CIRKUS CERMAQUE

13.00 HUSO REVIVALSSHOW

Autor: Hana Langrová

5.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: platný průkaz na VZV podmínkou, fyzická zdatnost, zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 393 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení DĚLNÍK V ELEKTROTECHNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16393 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Možnost i dvousměnného provozu., Hlásit se osobně na adrese nám. Sokolovské č.p. 259/19, Liberec od 8.00 do 16.30 hod., popř. e-mailem.. Pracoviště: Edymax se-008 (pekm kabeltechnik s.r.o.), Svárovská, č.p. 698, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Jiří Machart, +420 774 000 665.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 27 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení MECHANIK - OPRAVÁŘ pro balící stroje a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyhl. 50/78/ Sb., svářečský průkaz výhodou, praxe v nástrojárně vítána, fyzická zdatnost., Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit předem třelefonicky.. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 9 500 Kč

Účetní všeobecní Nižší účetní všeobecný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9500 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o práci určenou pro OZP, TZP v chráněné dílně. Konkrétně o pomocné práce v účtárně., Životopisy posílejte prosím na hajek@spiralaturnov.eu. Pracoviště: L i b e r e c, Na Bojišti, č.p. 759, 460 07 Liberec 7. Informace: Tomáš Hájek, +420 602 209 626.


Hasiči. Ilustrační foto.

Na nádraží v Černousích shořelo čtrnáct balíků sena. Událost vyšetřuje i policie

Policistům z Hrádku nad Nisou se podařilo rozluštit a následně také najít autora tzv. „tagu“.

Mladík se nepoučil, po dvou letech sprejoval zase. Hrozí mu rok vězení

Další srážka tramvaje s autem. Tramvaje mezi Libercem a Jabloncem nejezdí

Liberec, Jablonec n. Nisou /FOTO/ – Provoz na meziměstské tramvajové trati je přerušen.

Vesečtí rozhodují o podobě sídliště. Čas mají do konce července

Liberec – Jak by mělo vypadat sídliště Jeřmanická ve Vesci? K tomu se mohou během července vyjadřovat i tamní obyvatelé.

FOTO: Liberec je na ledě. Pojede hrát i do Švýcarska

Liberec – Liberečtí hokejisté, kteří se vydají v srpnu na prestižní turnaj Coupe de Bains do Švýcarska, se v pondělí prvně představili na ledě. 

Tramvaje nepojedou měsíc a půl, opravy začnou v sobotu

Liberec – Tramvajová výluka na trati Rybníček Fügnerova Lidové sady má svůj definitivní termín. Dělníci se do oprav trati pustí v sobotu 21. července.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT