Festival Grabštejn Worldfest slaví desáté narozeniny. Za deset let svého působení představil nespočet známých tuzemských kapel i zajímavých objevů nezávislé hudební a world music scény, desítky představení současného divadla, pantomimy, scénického tance a performance a vybudoval nezaměnitelný rukopis dramaturgického a koncepčního pojetí.Zrní

O historii a proměnách akce, o jubilejním desátém ročníku a jeho programu a dalších zajímavostech jsme si povídali s hlavními organizátory festivalu Jiřím Vydrou a Štěpánkou Kašparovou, kteří ho pořádají od roku 2003.

Letos slaví Grabštejn Worldfest jubilejní desáté narozeniny. Plánujete něco speciálního jako dárek?

Letošní desátý ročník je ve znamení plavby, a proto se i s diváky vydáme naší kamennou lodí na divokou i poetickou plavbu na vlnách alternativní hudby a divadla.

Stejně jako každý rok bude programem provázet a jednotlivá vystoupení uvádět náš festivalový „performer", navíc letos bude mít kolegu a úvody budou více teatrální, což bude vskutku speciální dárek.

Jaké byly úplné začátky festivalu? Vím, že ho pořádáte od roku 2003.

Grabštejn Worldfest se postupně z jednodenní akce rozrostl do podoby třídenního hudebně-divadelního festivalu, který si získal řadu věrných fanoušků.

První ročník byl experiment v mnoha ohledech, navázali jsme tehdy na pravidelné koncerty projektu Worldexperiment, jenž probíhal v Liberci. Při pohledu na fotky z té doby je až neuvěřitelné, v jakém stavu byl hrad tehdy a v jakém je teď. Festival může být pořádán díky našim partnerům a přátelům, kteří nám důvěřují a bez nichž by to zkrátka nešlo, za což děkujeme.

Tara Fuki.Změnila se od začátků idea festivalu? Přívlastek „Nejmenší světový festival na světě" získal již v začátcích?

„Nejmenší světový festival na světě" je dokonalým vystihnutím hned několika myšlenek, které festival obsahuje. Je to ojedinělá akce, kde se v docela komorních podmínkách prezentuje kultura mnohdy celého světa, ovšem nikdy festival neměl snahu stát se masovou záležitostí. Zároveň tato slovní hříčka definuje i určitou atmosféru, která všechny ročníky spojuje. Jednou za rok na Grabštejně vznikne poněkud zvláštní rodinné městečko, kde lidé pospolu žijí tři dny a vytváří tak určitou kulturní komunitu neboli speciální mikrosvět.

Jak zhruba vypadalo těch deset let festivalu? Je stále o alternativní scénu a world muziku zájem u posluchačů?

Zájem určitě setrvává, podobných festivalů není tolik. Každý ročník vypadal jinak, například předloni byl benefiční díky povodním. Pomohli jsme tehdy aspoň trochou do mlýna našim partnerům obci Chotyni a městu Hrádku nad Nisou. Každým rokem jsme se například přizpůsobovali stavebním postupům rekonstrukce hradu a tak dál.

Jak sestavujete program na jednotlivé ročníky? Podle čeho se rozhodujete, jaké kapely pozvete?

Grabštejn Worldfest má specifickou a nepřenositelnou dramaturgii i atmosféru. Nesnažíme se lákat na velké množství slavných jmen, ani není naši snahou být za každou cenu progresivní.

JAKUB NOHA BANDVytváříme spíš pestrou mozaiku od zajímavostí a experimentů až k známým umělcům a projektům, které musí dohromady vytvářet harmonický celek. Proto si festival našel věrné diváky, kteří sem jezdí pravidelně. Návštěvnost festivalu se v průběhu let víceméně ustálila a i vzhledem ke kapacitě hradu je návštěvnost přiměřená, ovšem samozřejmě každý další divák je vítán!

Doporučili byste posluchačům nějakou kapelu, která se vám líbí? Klidně i nějakou méně známou nebo začínající.

Za zmínku jistě stojí kapely, které ještě stále nejsou v hledáčku velkých festivalů, ale zasluhují velkou pozornost, protože svojí originalitou a autorským přístupem zastiňují mnohdy přeceňované stálice české hudební scény. Ať už se jedná o experimentální akustické trio L'ARRACHE-COEUR, nebo výraznou brněnskou kapelu SÍLA, jejichž vzlet na hudební kolbiště je ještě očekáván.

Výborná kapela ZRNÍ, která naopak už tento úspěch zažívá právě v současné době, je ukázkou, jak se autorská a upřímná tvorba dostává u nás do popředí zájmů širších vrstev posluchačů.

Do world music a alternativní scény mi příliš nezapadá Vltava. Souhlasím, že je originální, dá se říci odlišná, ale přesto, proč jste pozvali zrovna ji jako jednu z hlavních kapel?

Vltava je samozřejmě asi největší odchylkou v celkové dramaturgii festivalu. Na druhou stranu se každý rok na Worldfestu objevovala jména, která vycházela z lůna jiných žánrů, tak trochu z jiného světa. I takto bychom mohli popsat světovou hudbu, která se úzkostlivě nevymezuje vůči hudbě jiné. Diváci často uvítají jistotu známého jména, ovšem na festivalu Worldfest se význam slova „slavný" rozpouští v „zajímavém a objevném".

Máte i doprovodný program nebo u vás hraje hlavní roli hlavně muzika, tanec a divadlo?

Koncept celého festivalu je nastaven tak, aby opravdu celý hrad žil svým životem. Kromě koncertů na hlavní scéně, mohou diváci zavítat na divadelní vystoupení v interiérech hradu, ve sklepení hradu zhlédnout projekce animovaných filmů toho nejlepšího z ANI festu, popustit uzdu fantazie v tvořivých dílnách workshopech, či hudební" jam" na zahradě.

Jsou připravena další překvapení, která budou pro návštěvníky jistě příjemným osvěžením. Veškerý program naleznete na www.worldfest.cz, kde je možné vidět i historii předchozích ročníků.

PROGRAM GRABŠTEJN WORLDFEST

Pátek 7. září

19.00 Hrádek nad Nisou Horní náměstí / CIRCUS SACRA: DOMPTÉR

Hrad Grabštejn

19.00 L'ARRACHE-COEUR

19.30 OZVĚNY ANIFESTU

20.00 Squadra Sua: SOLDATES

21.00 SÍLA

22.00 Vojta Švejda: BLISS

22.00 MARTIN CHIK BAND

23.00 TARAFUKI

00.00 RASPUTIN BAND

Sobota 8. září

12.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

12.30 OZVĚNY ANIFESTU

13.00 SONGS FROM UTOPIA (CH)

14.00 BEZOBRATŘI

15.00 Dagmar Urbánková: MECHANICKÝ CIRKUS

15.00 Divadlo Líšeň: FIGURKOV

15.30 JAKUB NOHA BAND

16.30 PRAGUEMATIQUE

16.30 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

17.00 ZRNÍ

18.00 PRAGUEMATIQUE

18.00 Divadlo Líšeň: ANDĚLÉ Z LESA

18.30 NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

19.30 Andrea Miltnerová: TRILOGIE POHYBU

20.30 FEKETE SERETLEK

21.30 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

22.00 VLTAVA

23.00 ALVA VINARIKO ORCHESTRA

23.30 HADRY Z TĚLA

Neděle 9. září

11 .00 Markéta Dvořáková a René Vitvar: OBLÍKACÍ POHÁDKA

12 .00 CIRKUS CERMAQUE

13.00 HUSO REVIVALSSHOW