Dvě pódia pro kapely, dvě stage s elektronickou hudbou, skejtové a longboardové závody, workshopy, fireshow, hodně skvělého vege i nevege občerstvení. Už čtvrtý ročník multižánrového festivalu Ještědská odysea proběhne tuhle sobotu 7. června ve veseckém areálu. Odysea startuje už brzy po obědě.

MICHAEL ČEJKA, jeden z pořadatelů Ještědské odysey.V areálu už teď probíhají předfestivalové přípravy. Pro živé kapely letos budou k dispozici dvě pódia. Zatím je potvrzeno 17 interpretů, mezi nimi Manon Meurt, Gagarin, Beazet Kritiks nebo Got a Wolf. Také DJská pódia budou dvě stejně jako minulý rok. Na Ještědské odysee budou připraveny i projekce, workshopy a výstavy. Příchozí si mohou zažonglovat, zkusit si sítotisk, zahrát si Červy. Na místě budou i stánky Food not Bombs, Šance zvířatům. Na večer se chystá fireshow.

Více nejen o hudebním programu prozradil jeden z pořadatelů Michael Čejka.

Loni jste se přestěhovali do areálu Vesec, byla to šťastná změna? Jak se loňský ročník vydařil?

Myslím, že loňský ročník dopadl výborně, zaznamenali jsme víceméně jenom pozitivní zpětnou vazbu. Řekl bych, že akci pomohl přesun do menšího uzavřeného prostoru. Festival je kompaktnější a není rozprostřen na několika od sebe vzdálených lokacích, jako tomu bylo v předchozích ročnících na Ještědu.

Tento rok se mírně vracíte ke sportovnímu dni, budou skejtové a longboardové závody. V čem se bude soutěžit a mohou se lidé ještě hlásit?

Proběhne skateboardový závod klasického střihu na několika dovezených překážkách a longboardový závod ve sjezdu. Oba tyto sporty zažívají v Liberci v posledních letech očividný boom a věnuje se jim čím dál tím více mladých lidí, takže jsme zvědaví, jestli se to podepíše i na účasti a výkonech jezdců. Ti se mohou přihlašovat v sobotu cca do 13 hodin, okolo půl druhé pak vše pomalu vypukne.

Letos zahraje mnoho kapel a DJ, jak se vám daří akci financovat?

Vzdali jsme veškerou snahu o získání nějakých dotací na sport nebo na kulturu od města a akci financujeme pouze tržbou ze vstupného. Abychom dostali od města příspěvek na sport, museli bychom tam nejspíš uspořádat hokejový turnaj.

Ještědská odysea ale není klasický komerční festival, naším cílem není finanční zisk, nemusíme tomu tedy podřizovat chod celé akce. Je to sice ta těžší cesta, ale jsme přesvědčeni, že za to stojí. Proto například nebudeme na vstupu prohledávat příchozím batohy, jestli si nenesou vlastní pití nepovažujeme to za důstojné. Doufáme, že to lidé ocení a užijou si akci v klidu a v pohodě, abychom se ve Vesci za rok mohli opět sejít.

Co bude hudební vrchol festivalu? I když je to asi těžké určit.

Nechci vybírat z programu jedno jméno. Ještědská odysea není o žádných hudebních hvězdách, nejsou zde „headlineři" ani žádná „výplň". Všichni vystupující jsou si v našich očích rovni a zaslouží si stejnou pozornost. Vzhledem ke stylové pestrosti vystupujících si pak každý to své „nej" musí vybrat sám.

Na co osobně se vy těšíte?

Z muziky asi na vystoupení originální liberecké dvojice Loop Station, jinak ale hlavně na to, až budou dokončeny všechny přípravné práce, akce se začne pomalu rozjíždět a organizátoři si budou moci trochu vydechnout a užít den.

Zahrají na Ještědské Odysee i nějaké místní kapely?

Samozřejmě, hned několik. Svou show tu rozjedou Fasteratu, Feeding Crows, Jovanera, LES, Loop Station a We are the Indians. To je však jen zlomek letošního bohatého programu, jehož kompletní výčet čtenáři naleznou v sekci Program na našem webu na adrese www.jestedska-odysea.cz/program/.

Chystáte i mimohudební program, co bude k vidění?

Proběhne například výstava o obětech neonacismu v Československu po roce 1989, vystoupení jabloneckých žonglérů, v noci fireshow, budou tam různé workshopy, informační a prodejní stánky, výborná videoprojekce studia STROY… a rodiče určitě ocení přichystaný dětský koutek.

Co nabídnou workshopy?

V sítotiskovém stánku si budete moci potisknout vlastní tričko, jinde třeba vyrobit stylové doplňky oblečení.

Na vašem festivalu vždy běží kampaň na záchranu zvířat a najde se tam hodně vegetariánského a veganského jídla, je to nějaká vaše filozofie?

Na tom mají zásluhu především lidé okolo libereckého baru Azyl, občanského sdružení Šance zvířatům (www.sancezviratum.cz) a z iniciativy Food Not Bombs. Nechceme dělat prázdnou a bezmyšlenkovitou zábavu, chceme dát festivalu něco navíc a propojit kreativní lidi z různých libereckých subkultur, které by se jinak míjely. Chceme předat tuhle myšlenku a ukázat, že kultura se dá dělat i takhle. Dokonce i v Liberci.

Ještědská odysea - program

4. ročník festivalu

Koncerty

ADOLPHO (Plzeň)

BEAZET KRITIKS (Jablonec nad Nisou)

DEBBI LOVE (Praha)

DOMINIK KOTYZA (Žižkov)

FASTERATU (Liberec)

FEEDING CROWS (Liberec)

GAGARIN(Praha/Havířov)

GOT A WOLF (Blansko)

JOVANERA (Liberec)

KRÜGER (Praha)

LES (Liberec)

LOOP STATION (Liberec)

MANON MEURT (Rakovník)

NIK (Aš)

OI OI PIRATOI (Praha)

UL FARMA (Ústí nad Labem)

WE ARE THE INDIANS (Liberec)

DJ a Liveacty

BOŽÁK BOYS

FERTILIZER (koncert)

MISOLOGY

MOORIS & FIREBALL

NONAME

LEMUR live

MARTY, ZIKY (PESS)

MOZKOCUC

Projekce, workshopy, výstavy

VIDEOPROJEKCE STROY

VÝSTAVY

FIRESHOW & CIRKO MINIMO

SÍTOTISKOVÝ WORKSHOP

STÁNKY S NÁUŠNICEMI, PLACKAMI ATD.

DĚTSKÝ KOUTEK

VEGE I NEVEGE OBČERSTVENÍ

FOOD NOT BOMBS

AMNESTY INTERNATIONAL ČR

ŠANCE ZVÍŘATŮM

Sk8 & longboard

Závodit se bude na skejtech i longboardech v řadě disciplín. Třešničkou na dortu by měl být smrtící long downhill o long komplet.

Více informací o akci naleznete na webu www.jestedska-odysea.cz/program/.

Více o longboardových závode čtěte ZDE.