Oblastní galerie v souvislosti s touto výstavou připravila i tři komentované prohlídky. Druhý komentář k dílu Ladislava Zívra podá tento čtvrtek, 18. února, od 17.00 Jaromír Typlt. Ten byl nejen dlouholetým kurátorem Malé výstavní síně a později Galerie U Rytíře, ale i velkým znalcem a milovníkem Zívrovy sochařské práce.

Ladislav Zívr začínal jako sochař koncem 20. let 20. století. Přímo navázal na práci sochaře Otty Gutfrenda, která ho oslovila kvalitou a hlavně moderností. Oba dva autoři byli absolventy stejné keramické školy a měli v oblibě práci s keramickou hlínou.

První Zívrovy plastiky byly ovlivněny civilistní tvorbou, jednalo se hlavně o podobizny přátel a známých. Jemně modelované plastiky byly opatřené polychromií a barvou a Ladislav Zívr zde potvrdil svůj výjimečný pozorovací talent. Ve třicátých letech se v jeho práci objevilo krátké období ovlivněné kubismem. Ve dvaadvaceti letech v roce 1931 vytváří svoji nejlepší kubistickou sochu, sochu Sedící ženy. Později je jeho práce ovlivňována surrealismem a během okupace se stává členem Skupiny 42. Další podrobné informace získají návštěvníci během komentované prohlídky.