„Jestli čekáte seriózní večer, nečekejte!" Těmito slovy začal své setkání s publikem v Kryštofově Údolí herec Jaromír Hanzlík.

A všechny ujistil, že mu před pár týdny volali z Hollywoodu s úmyslem ho pozvat ve stejném termínu na večeři se světoznámým producentem, ale dal přednost tomuto pohodovému setkání v muzeu a svému hostiteli Martinu Chaloupkovi, kterému shodou okolností přišla textová zpráva, že 30. února navštíví Kryštofovo Údolí Robert Redford.

Pak už se rozjela smršť vzpomínek rodáka z Českého Těšína, představitele skvělých rolí a sportovce Jaromíra Hanzlíka.

„Úvodem vysvětlil návštěvníkům svou vazbu ke Kryštofovu Údolí. Jeho akční průšvihy vznikaly právě zde na chalupě Hanzlíkových přátel," popsala Martina Chaloupková Motshagen za pořadatele setkání.

Neckyáda

V roce 1974 se prý všichni rozhodli jít se plavit na neckách. Zjistili, že vesnici není dostatečně silný tok místní říčky Rokytky, tak vzali necky a odvezli je na nedalekou Ploučnici a tím začala oblíbená Neckyáda v České Lípě.

Později o rok déle se na jednom z mejdanů v této kryštofácké chaloupce zrodila myšlenka na „Podvodní hry", které jeli realizovat na nedaleké jezero Hamr. Pod taktovkou Jaromíra Hanzlíka a jeho přátel se na místo sjeli kamarádi herci a novináři a bojovalo se proti mladým svazákům z podniku Uran. Tak návštěvníci poznali další ze skrytých talentů pana Hanzlíka.

Jaromír Hanzlík Český herec Jaromír Hanzlík se narodil 16. února 1948 Českém Těšíně. V letech 1966 až 1993 byl členem souboru Vinohradského divadla, kam jej angažoval ředitel František Pavlíček rok po svém nástupu do funkce spolu s dalšími mladými herci (mimo jiné s Jaroslavem Satoranským). Brzy se stal oporou souboru. Partnerkou v uváděných inscenacích mu v tu dobu nejčastěji byla Daniela Kolářová (např. jako Shakespearova Ofelie a také Blažena nebo Dostojevského Soňa). V roce 1988 byl jmenován zasloužilým umělcem. Po odchodu z divadla se příležitostně věnuje vystupování v televizi a ve filmu. Diváci ho mohli vidět ve filmech: Romance pro křídlovku, Nejlepší ženská mého života, Žert, Záhada hlavolamu, Taková normální rodinka, Metráček, Žena za pultem, Léto s kovbojem, Nemocnice na kraji města, Ve znamení Merkura, Sanitka, My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba skláře, Cirkus Humberto, Muži v říji, Nepolepšitelný, Smyčka, Sanitka 2 a mnoha dalších.

„Povídání v kryštofáckém muzeu bylo nesmírně živé, pan Hanzlík neposeděl ani chviličku na nabídnuté židli, pořád pochodoval sem a tam, předváděl různé chování svých hereckých kolegů a sypal z rukávu jednu vzpomínku za druhou, připomněl divákům kolegu Ladislava Kršku, který mu hrál jeho hereckého tchána a tatínka herečky Zlaty Adamovské v první Sanitce," zhodnotil večer Martin Chaloupka, který večer s oblíbeným hercem moderoval.

Herec Krška byl prý nesmírně svědomitý, hodný, ale především velmi zvědavý člověk, vždy chtěl vědět všechno naprosto přesně a byl schopen zavolat i ve tři ráno jedné své herecké kolegyni, aby se dozvěděl, jak to tedy je, když mu to nechtěla říci přes den. Tou kolegyní byla paní Jiřina Bohdalová, která byla minulý rok hostem pana Chaloupky v Muzeu betlémů.

Diváci slyšeli mnoho krásných vzpomínek z natáčení filmu Lucie postrach ulice či na jeho roli Pepina z české klasiky filmu Postřižiny a padla také zmínka o filmu Léto s kovbojem, kde hrál s Kolářkou, prozradil, že zde jim režisér Ivo Novák nechal svobodu slova, takže hlášky ve filmu byly autentické a osobní.

Též zavzpomínal na své herecké kolegy Zdenka Řehoře, Františka Filipovského, Jaroslava Moučku, ale i na přítele Martina Chaloupky Jiřího Lábuse.

Pokrevní bratři

Také prozradil tajemství, že v jeho krvi koluje krev Petra Štěpánka ze slavného hereckého rodu Štěpánků. Petr byl a stále je jeho veliký kamarád, znají se od dětství a společně si v dětském věku „podřízli žíly" a výměnou krve se z nich stali pokrevní bratři.

Vzpomínky se ten večer rozproudily takovým tempem, že diváci nestačili utírat slzy smíchu a v jednom momentě se návštěvníci Muzea betlémů ocitli na představení Cyrana z Bergeracu a slyšeli hlasovou imitaci tří velikých hereckých bardů herce Eduarda Kohouta, pak intelektuálního Karla Högera a v momentu, kdy se prostorem rozezněl fenomenální hlas Zdenka Štěpánka.

„Viděli jsme, že pan Hanzlík je herec mnoha talentů. Herec plný pohody, šarmu a osobního profesionalismu. Návštěvníky kryštofáckého Muzea betlémů bavil více než hodinu," pochvalovala si Martina Chaloupková Motshagen.

Další film?

Během večera samozřejmě padla i otázka, jestli ho diváci spatří ještě v nějakém dobrém filmu. „Odpověděl jasně, že by se chtěl věnovat filmu, ale nabídky, které dostává nejsou nejlepší. Hlavním důvodem ovšem je i nedostatek dobrých scénářů! Nepřímo si postěžoval, že za posledních dvacet let neviděl opravdu vynikající scénář, který by ho oslovil okamžitě," řekl Martin Chaloupka, ředitel Muzea betlémů v Kryštofově Údolí.

Jaromír Hanzlík také prozradil, že na své filmy se téměř nekouká.Například snímek z roku 1970 Kateřina a její děti, který se natáčel ve vyhořelé hospodě v Kryštofově Údolí, vůbec neviděl. Když měl film premiéru, hrál v představení v divadle.

Setkání s hercem ukázalo, že prostory Muzea betlémů v Kryštofově Údolí jsou multifunkční a herci, umělci, malíři i fotografové a publikum se zde cítí jako doma a podle toho se také chovají. Na setkání s hostitelem Martinem Chaloupkou se umělci těší a publikum je přijímá s otevřenou náručí.

Dalším, osmým hostem kulturního léta kryštofáckého Muzea betlémů bude příští týden ve středu 13. srpna jazzový muzikant, prezident republikového Bohemia Jazz Festu pan Rudy Linka a bude zde mít republikovou premiéru Linkovo vydané CD Acoustic & Electric retrospective Limited Edition 2. Na besedě s tímto jazzmanem proběhne rovněž autogramiáda.