Františka Xavera Šaldu jako obyčejného člověka s milostnými i jinými patáliemi představí novinka Šaldova divadla na malé scéně. Premiéru hraje činohra v pátek 11. října od 19 hodin. Hru napsal dramaturg Tomáš Syrovátka. Režíruje ji Mikoláš Tyc, který s libereckým divadlem spolupracuje vůbec poprvé.

„S nápadem napsat hru o Šaldovi přišel ředitel divadla Martin Otava, který si přál, aby ke 130. výročí otevření historické budovy Šaldova divadla každý ze souborů připravil původní inscenaci s tématem dotýkajícím se Liberce nebo regionu. Každý v našem městě ví, kdo to byl Šalda, ale málokdo má představu, jak žil a jaký to byl člověk. Ale kdybychom o něm chtěli hrát jen proto, že se tu narodil, bylo by to samozřejmě málo. Aby měla inscenace smysl, musel nás zajímat Šalda jako člověk, jeho osud, jeho vnitřní rozporuplnost," vysvětlil autor hry Tomáš Syrovátka.

Hercům na míru

Komedie, která vznikla přímo pro herce Divadla F. X. Šaldy, vychází z půdorysu klasické frašky tzv. „dveřovky". Diváci se mohou těšit na pokoj, do něhož lze třemi dveřmi vstoupit a nebo rychle zmizet, je-li toho třeba což je docela často. Obyvatel bytu má totiž dar padat do složitých situací. Do života i obydlí doktora Š. vstupují tři ženy současně, jedna z nich je navíc provdaná za doktorova přítele.

„F. X. Šalda je kritik evropského formátu, ale my jsme ho zachytili jako obyčejného člověka se všemi jeho lapáliemi. Měl dlouhodobý vztah s manželkou svého přítele, který se rovněž jmenoval František Xaver. Hlavní hrdina ve hře zápasí s českou malostí i milostnými vztahy," řekl režisér Mikoláš Tyc.

V hlavních rolích si zahrají Barbora Mottlová a Tomáš Dianiška. „Šaldu hraji rozverně. Nesnažíme se ho vypodobnit jako sošnou postavu či legendu. Ale jako obyčejného člověka s problémy. Hodně čerpám ze sebe. Velká moudra se snažím polidštit. Nevím, jestli to je správná cesta. No uvidíme," smál se představitel Františka Xavera Šaldy Tomáš Dianiška.

V dalších rolích diváci uvidí Přemysla Houšku, Veroniku Korytářovou, Karolínu Baranovou, Michaelu Lohniskou, Jakuba Albrechta a Michala Maléře.

Tomáš Syrovátka:

EROTIKON DOKTORA Š.

komedie

Malé divadlo, Liberec

Premiéra:

Pátek 11. října od 19 hodin

Reprízy:

Úterý 15. října

Pátek 25. října

Středa 13. listopadu

Úterý 26. listopadu