Menší komorní koncert odhadem pro tisíc největších fanoušků Queen, to byl Freddie Mercury Tribute Concert v divadle Clapham Grand Theatre v Londýně.
Mými dvěma láskami je kapela Queen a nakupování, proto jsem neváhala vyrazit na queenovský výlet do Londýna se sedmi českými fanoušky. Ještě když se spekulovalo o tom, že na koncertu by se mohl objevit kytarista Queen Brian May nebo bubeník Roger Taylor.
Brian May a Kerry Ellis
Nákupy se mi málem staly osudnými. Koncert začínal v 18 hodin karaoke, které mě moc nelákalo, rozhodla jsem se tedy prozkoumat Oxford Street. Při zpáteční cestě se nám s kamarádkou nedařilo najít zastávku autobusu, který nás měl z metra zavést k divadlu. Nakonec jsme ji přeci jenom našly, ale čas se už krátil. Když jsme doběhly do divadla, na pódiu už hrál Brian May a zpívala Kerry Ellis z muzikálu We Will Rock You.
Uff! Stihly jsme to právě včas. Vlítla jsem mezi diváky a prorazila si cestu až k pódiu. Vytáhla jsem svojí zrcadlovku a stoupla si vedle fotografa s dvěma velkými canony a dělala jsem, že jsem taky fotograf. Na třetí písničku mě dokonce bodyguard pustil na schody, abych Briana zachytila lépe. Tak on opravdu přišel, ale který trouba ho dal na začátek koncertu? Byla jsem opět dojatá jako na koncertu v Praze v O2 areně 31. října 2008. Brečela jsem jako želva.
Bylo mi jasné, že po tomhle koncertu už se nám asi nepodaří Briana odchytit před klubem nebo u hotelu, jako se nám poštěstilo v Praze. Možná můžu být ráda, že s ním mám fotku, kde má ještě tmavé vlasy. Teď už je z něj starší pán s bujnou šedou kšticí. Pořád mu to sluší. Brian zahrál No-One But You, nádhernou baladu, kterou složil, zpíval a hrál se dvěma zbylými členy Queen po smrti Freddieho.
Zahrál jen tři písničky
Pokračoval mojí nejoblíbenější Somebody to Love a rozjetou Tie Your Mother Down, kterou Queen často začínali koncerty. Možná to byla poslední možnost, vidět Briana Maye naživo. Moc často už nevystupuje. Bohužel Brian zahrál opravdu jen tři písničky. Po něm už přišli na řadu další hosté, kteří také nebyli k zahození, ale celý večer jsem doufala, že se kytarista Queen ještě objeví.
Moc se mi líbily dvě písničky od kapely Manfred Mann's Earth Band: Davy´s On The Road Again a Blinded By The Light, které zpíval bývalý člen Chris Thompson za doprovodu SAS Bandu. Kapelu jsem neznala, ale většina fanoušků, asi anglických, si obě skladby nadšeně prozpěvovala. Hosté zpívali písně Queen, svoje skladby nebo hodně známé předělávky. Vokály celý koncert zpívaly Susie Webb and Zoe Nicholas, které si říkají Fabba tribute band. Samozřejmě zazpívaly i dvě věci od Abby.
Tony Vincent překvapil
Velkým překvapením pro mě byl i zpěvák Tony Vincent, který byl od roku 2001 do roku 2005 hlavní hvězdou muzikálu We Will Rock You. Americký zpěvák měl úžasné pohyby, hlas i charisma. Bohužel mu sedí jen cover verze, jeho sólová alba za moc nestojí. Na pódiu to rozjela i americká soulová zpěvačka Madeline Bell, které už je sice 69, ale zpívalo jí to úžasně. Všichni účinkující se rozloučili předělávkou Beatles With A Little Help From My Friends, kterou zpíval Joe Cocker na Woodstocku.
V Londýně jsem také zastavila u domu Freddieho Mercuryho, ve kterém žije jeho bývalá přítelkyně Mary Austin, která bohužel není moc nadšená z kytek, nápisů a svíček, které fanoušci před dům již 20 let nosí. Nechává dárky pro Freddieho odklízet a nápisy smýt. Proč radši z domu neudělá muzeum?