Co čeká Městské divadlo v Jablonci nad Nisou v nadcházející 18. divadelní sezóně, prozradil v rozhovoru ředitel Pavel Žur.

Jabloneckého divadlo zahajuje 18. sezónu. Co je nového?

Městské divadlo Jablonec nad Nisou vstupuje do své plnoletosti, respektive od rekonstrukce uběhlo 17 let. Musím říci, že do 18. roku jde divadlo s pěknou dramaturgií. Máme celkem šest abonentních řad: tři činoherní, jedna je určená hudební produkci, naopak si vychováváme i potenciálního diváka, takže zachováváme rovinu rodiče s dětmi a poslední je určená studentům.

Kromě abonentních řad ale divadlo uvádí i další představení.

Přesně tak. Uvádíme i další inscenace na volno, ať už je to hudební sekce nebo hry. Například Můj báječný rozvod s Eliškou Balzerovou. Tuto one woman show, která je obdobného rázu jako například Shirley Valentine se Simonou Stašovou, uvedeme 24. listopadu.

Dočkají se i milovníci opery a vážné hudby?

Jsem velmi rád, že jsme loni zrealizovali krásné pořady operních pěvců, tak letos bude patřit prosinec velmi úspěšnému sólistovi Vídeňské opery pražského basistovi Adamu Plachetkovi, který získal velké renomé i v Metropolitní opeře v New Yorku v opeře Don Giovanni. Vystoupí s mozartovským repertoárem společně s brněnskou komorní filharmonií. Bude to krásný adventně-vánoční bonus pro příznivce operní tvorby. Koncert se uskuteční 13. prosince.

Zaujala mě rovněž prosincová akce Sinatrology.

Ano, to jsem si myslel, že by mohlo zajímat právě vás. Jde o velice úspěšný projekt ke stému výročí narození Franka Sinatry, plánujeme ho na 14. prosince. Společně se zpěvákem Honzou Smigmátorem zde vystoupí Orchestr Felixe Slováčka mladšího. Budou tu i další hvězdy jako filipínský zpěvák Arthur Manuntag nebo slavný německý swingař Tom Gaebel.

Určitě letos chystáte mimo představení i nějaké koncerty.

Ano, v této sezóně si přijdou na své fanoušci Brouků. V divadle vystoupí 22. října nejlepší evropský revival Beatles ze Slovenska The Backwards. Pak ještě Aneta Langerová zazpívá 3. prosince. Za ni jsem rád, protože to byla poslední Slavice, která v Městském divadle v Jablonci nevystupovala. Měli jsme tu Bartošovou, Zagorovou, Bílou, Vondráčkovou, Pilarovou, Naďu Urbánkovou…

Jak hodnotíte předešlou divadelní sezónu?

Když se podívám na celkovou skladbu loňského roku, tak úspěšný byl například muzikál Zoro brněnského divadla, nebo už zmiňovaná Shirley Valentine, kterou jsme letos měli dvakrát v lednu a červenci. Klicperovo divadlo přivezlo Velkou mořskou vílu. Mě osobně nejvíce nadchl koncert Lucky Bílé, tentokrát v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Horním náměstí. Přišlo zhruba 800 diváků. Přeci jenom ta atmosféra byla jedinečná a i ten repertoár, co s Petrem Maláskem zvolila, byl výjimečný. Koncert dostal duchovní rozměr. Jsem rád, že jsme získali i Evu Urbanovou, která patří do pokladnice českých operních pěvců. Navštívili nás Cimrmani se Záskokem. V lednu přivezou Dobytí severního pólu.

Já jsem byla nadšená z představení Leni s Vilmou Cibulkovou.

Ano, to máte pravdu. To bylo mimořádné. Mám určité srovnání. Viděl jsem tuto inscenaci na festivalu v Hradci Králové. Režisérku hrála Zdena Studénková z Národního divadla. Taky úžasné. Ale musím říct, že Cibulková byla němečtější. Bylo to silné téma.

Jak je na tom divadlo s financemi?

Chci poděkovat městu Jablonec, protože i pro rok 2014 je divadlo dobře zajištěné a můžeme vytvářet velmi zajímavou a obsáhlou dramaturgii.

Přes léto se divadlo podílelo na akci Město plné tónů.

Ano. Plánujeme festival hudby a divadla i na příští rok. Letos jsme měli první ročník, přestože jsme vycházeli z konceptu Rok české hudby. Další ročník podporu dostane. Budeme opět vyhledávat další zajímavé lokality, kde se budou akce konat přehrada, Tyršův park nebo Mírové náměstí, kam lidé rádi zavítají a mohou to mít zpříjemněné dobrou muzikou nebo divadle.

Kolik se konalo dohromady akcí?

Akcí bylo 64. Město financovalo a vstupovali do toho i další partneři. Částka se pohybovala kolem 700 tisíc korun.

Nejúspěšnější byl asi koncert na mole na přehradě, viďte?

Ano. Ten byl zdarma, takže nemůžeme spočítat návštěvníky, tipoval bych necelá tisícovka. Ale nejúspěšnější placená akce byla na přehradě s revivalem kapely Abba, kam přišlo 1100 návštěvníků. Vstupné bylo symbolické 50 Kč.

Program Městského divadla v Jablonci nad Nisou

Úterý 22. září

JITKA ZELENKOVÁ

Středa 23. září

BIOSTORY

Sobota 26. září

STO ZVÍŘAT

před radnicí

Neděle 27. září

PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA

Úterý 29. září

V+W Revue

Středa 30. září

MUSICA FLOREA

Středa 7. října

VÍM, ŽE VÍŠ, ŽE VÍM

Pondělí 12. října

Dárek seniorům

TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ

Úterý 13. října

PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

Středa 14. října

ČERVENÁ

Pátek 16. října

10 LET IUVENTUS, GAUDE!

Pondělí 19. října

MRTVÉ DUŠE

Úterý 20. října

BEST OF… SLOVEM A HUDBOU NAPŘÍČ STALETÍMI

Středa 21. října

BEZ ROUCHA ANEB JEŠTĚ JEDNOU ZEZADU