Čtrnáctý ročník Hrádeckého rockového léta klepe na dveře. V sobotu 27. června v areálu Kristýna zahraje deset kapel. Více o letošnímu ročníku řekl jeden z pořadatelů Stanislav Dlouhý.

Pořadatel Hrádeckého rockového léta Stanislav Dlouhý.

Loni jste zaznamenali velký úspěch s headlinerem Divokej Bill. Očekáváte stejnou návštěvnost s Horkýže slíže?
Náš koncept je pozvat vždy jednu, dvě všeobecně známé kapely. Kapely pro lidi, kteří si muziku pustí třeba v autě, nebo maximálně v práci rádio. A to splňoval loňský Divokej Bill a maximální mírou i letošní Horkýže slíže. Podle předprodejů můžeme říci, že se i letos tento koncept vyplácí.

Takže byl loňský ročník hodně úspěšný? Soběstačný?
Bez podpory města Hrádku nad Nisou bychom festival 
v takovémto rozsahu nemohli pořádat. Snažíme se zachovat lidové vstupné. Vždy si klademe před festivalem jediný cíl, aby festival skončil aspoň nulou. To je pro nás úspěch. Protože nás festival neživí, ale děláme to jako koníčka, jsme na druhou stranu celkem svobodní ve volbě interpretů. Respektive nemusíme zvát jména, která jsou sice mediálně profláklá, ale nás jejich muzika absolutně nebaví.

V programu se opakuje zahraniční Dilana. Jde o srdcovku?
Dilana byla vloni pro nás a i návštěvníky absolutně pozitivním překvapením. Jako by do toho českého „zaprděného" rybníčku skočila piraňa. Show byla neuvěřitelně propracovaná a jako bonus navíc Dilana opravdu umí zpívat a tyto dvě věci nejsou vždy 
v souladu. Pokud bychom se řídili pouze srdcem, možná bychom rezignovali na českou scénu a zvali pouze zahraniční kapely. Ale lidi nemají zájem objevovat nové věci. Raději si po 180. poslechnou své oblíbence, než objevovat.

Na jaká další zahraniční jména se mohou návštěvníci těšit?
Snažíme se vždy přivážet zajímavé zahraniční kapely a letošek nebude výjimkou. Brazilská trash metalová Eminence přiveze velmi rychlou až zběsilou muziku. Inspirace ranou Sepulturou je více než patrná. Polská punk rocková legenda Bulbulators byla vzhledem k poloze festivalu na trojstátí logickou volbou. Horkýže jsme zmiňovali, Dilana přijede s čistě ženskou kapelou. Pikodeath má zase zpěváka z nedaleké Žitavy. Prostě letos máme muzikanty z 9 států.

A co tuzemští interpreti, co byste doporučil?
Z našeho rybníčku se nejvíce těším na Supergroup.cz. Už jenom stačí vyslovit ta jména. Pavlíček, Střihavka, Kulhánek, Meier, Dragoun, Hrubý. Co jméno, to legenda. Tihle chlapi se už za ničím nehoní, 
v poklidu si dají jedno vystoupení denně. A ta radost z muziky je cítit z každého tónu. Letos mámě dvě čistě ženské kapely a po Dilaně je druhou The Agony. Těším se i na plzeňské bardy Positive Mind a další.

Doplní letošní line up zase nějaké regionální kapely?
Vždy se snažíme alespoň jedno místo na line-upu nechat pro zajímavou regionální kapelu. Letos nás nejvíce oslovili The Scoffers.

Loni jste měli i nějaký sportovní program, pokud se nemýlím, bude i letos?
Vzhledem k tomu, že jsme festival jednodenní a obě stage se pravidelně střídají, není čas na nějaký doprovodný program. U nás to je vše apriori 
o muzice. Kdo chce kolotoče nebo mořskou pannu v akváriu, musí na nějaké městské, nebo pivní slavnosti.

Máte už představu, jak oslavíte jubilejní patnáctý ročník příští rok?
Jak bude vypadat jubilejní 15. ročník v tuto chvíli neřešíme. Vždy jdeme rok od roku. Má jediná obava, tak jako všech pořadatelů, je směrem 
k počasí. 

Kapely:

DILANA (USA/RSA)
HORKÝŽE SLÍŽE (SK)
EMINENCE (BRA)
SUPERGROUP.CZ
BULBULATORS (PL)
POSITIVE MIND
THE AGONY
PIKODEATH
DOBRÉ RÁNO BLUES BAND
THE SCOFFERS