Mladý, ale zkušený tým Naivního divadla v ní tentokrát tématem starých řeckých bájí zacílil na starší děti. A mířil přesně.

Každý, kdo někdy seděl v hledišti společně s páťáky a šesťáky, ví, jak těžké je právě tohle jedenáctileté publikum zaujmout. V případě představení Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč nejsou jakékoliv obavy na místě.

Na celkem obyčejné zápletce z nudné noční služby v ordinaci lékařské pohotovosti rozehraje autor Vítek Peřina spolu s režisérkou Michaelou Homolovou celou kaskádu skečů.

Odrazovým můstkem je příběh amatérského hvězdáře v podání Marka Sýkory a vdavekchtivé sestřičky Andrey v komediálním pojetí Miroslavy Bělohlávkové. Dialog o noční obloze se pomocí improvizace změní v akční příběh bájného hrdiny Persea a dalších mýtických postav, po nichž jsou pojmenována známá souhvězdí.

Autoři v duchu té nejlepší tradice Naivního divadla vsadili na tvořivost a hravost, a tak ztichlé publikum s úžasem pozoruje, jak se před jejich očima mění rentgenový snímek v bájnou nestvůru, která má zahubit krásnou Andromedu, dýchací přístroj v zlotřilého krále Polydekta a světla z operačního sálu v hlavu Gorgony Medúzy. Tvůrcům se tu mistrovsky podařilo předvést to, co nám dospělým často tak zoufale schází. Umění propojit realitu s fantazií a představivostí. Zkrátka, umět si občas hrát.

Rychlé střídání skutečného příběhu s příhodami Persea, improvizace a množství skvělých gagů nenechá děti ani na okamžik vydechnout. Báječně se baví a ani na chvíli je přitom nenapadne, že právě prožili hodinu dějepisu. Jedna z nejznámějších řeckých pověstí jim však pravděpodobně natrvalo v hlavě uvízne. Autorský tým doplnila půvabnou a nápaditou výpravou Barbora Jakůbková a nebylo by fér vynechat třetího aktéra představení, herce Tomáše Bělohlávka, který doslova exceluje v roli řeckého doktora Medikopulose.

Zbývá snad už jen dodat, že kdybych byla učitelkou dějepisu, nevodím své žáky jinam. Naivní divadlo tentokrát opět ukázalo, že má svým divákům co nabídnout. A zdaleka to není jen blížící se Mezinárodní přehlídka dětské tvorby Mateřina 2011, která vypukne už za několik dnů.