Tři desítky let rozdávají úsměv nejen na tvářích dětí. Je čas bilancovat? Možná. Slavit? To určitě. Jablonecký loutkářský soubor Vozichet má narozeniny. Už u jeho kolébky stála Jiřina Polanská.

Jaká je budoucnost loutkového divadla?
To je pro amatéra otázka moc složitá a těžká, ale vzhledem k tomu, že loutkové divadlo existuje pomalu odnepaměti, od pravěku, tak věřím, že budoucnost je stále stejná. Věřím, že budoucnost má, protože loutkové divadlo patří určitě hlavně k dětem a loutka je nezastupitelná.

Diváci jsou především děti, ale co herci? Je zájem mezi mládeží?
Mohu to posuzovat jen z té oblasti, kde se pohybuji. Je pravda, že dětské soubory spíše inklinují k činohernímu divadlu, ale určitě mezi loutkoherci ten zájem neutuchá. Nebo se nemění. Z mého pohledu jsem stále fascinována tím, že je tam obrovské zastoupení chlapů a kluků.

Proč?
Protože některé loutky jsou strašně těžké, tak to je ta technická stránka věci. To je jasné. Ale za tou loutkou se v uvozovkách ten dospělák nebo loutkovodič schová. Takže, když by si kvanta lidí netroufla činoherně hrát, tak s loutkou to jde.
Existujeme třicet roků a dá se říci, že třicet let jezdíme i na národní přehlídky, kde se zúčastňujeme různých seminářů a na „čumendu“. Každým rokem nepostoupíme, to se nám podaří tak jednou za pět let. Ale v tom velkém davu je vidět příval mladých lidí. Je tam deset až patnáct seminářů, a ty jsou během čtrnácti dnů, když se termíny vyvěsí na web, beznadějně obsazené.

Peníze na stromech nerostou. Nejen loutky, kulisy doprava… to jsou náklady. Co je pro amatéry největší problém?
Peníze nejsou největší problém. Když budete chtít dělat loutkové divadlo, tak můžete hrát na stole, na židli. Shodou okolností se také tak i jmenuje jeden soubor, který bude tady v Jablonci hrát. Můžete hrát se špalkem ze dřeva, s obyčejnými rekvizitami. I když nebudete mít rekvizity reálné, dá se hrát s imaginárními a bude to úžasné. O ty peníze až tak nejde. Mluvím o amatérech, kteří se divadlem neživí.
Asi největší problém pro soubory celkově jsou prostory, kde mohou zkoušet.

Jak připravujete loutky. To si každý vezme úkol a toho se ujme?
To by bylo ideální, když by byli všichni zapojeni. U amatérů není rozděleno, kdo je výtvarník, dramaturg či režisér. Ty role jsou kumulované. Jsou lidé méně aktivní a jiní více aktivní, na kterých ta tíha představení leží.

Jaké máte zázemí vy? Zkoušíte u někoho v obýváku?
Recipročně spolupracujeme s Domem dětí a mládeže Vikýř v Jablonci. Máme tam zkušebnu, která ale pochopitelně neslouží jen nám.

Třicetiny. U ženy by se řeklo rozumná a plná síly. U muže možná už trochu moudrý. Ale co soubor, mladík nebo stařec?
Je to krásný soubor a chvílemi i trochu rozumný. Kumuluje se v něm třicetiletá zkušenost, těch, co jsou v něm tak dlouho, a ti noví do něj vnášejí mládí a elán.

Hodnotíte tedy třicet let jako úspěšných? Na co vzpomínáte?
Řekla bych: Was heisst úspěšnost? Podle toho, jak by se měřila. Za největší úspěch považuji to, že vůbec fungujeme takhle dlouho.
Za veliký úspěch pak, že lidé třeba odešli podnikat, třeba na deset let, a vrátili se, protože zjistili, že dobře vydělávat peníze, užívat si v zahraničí je jedna věc, ale chybí jim parta a odreagování se.
To bych zařadila k těm nejhezčím vzpomínkám. Lidé přijdou, přijdou po letech, na zkoušku, zapadnou tam, jako kdyby chyběli týden.

Následují ty pravé oslavy, jak jinak než divadlem. Co připravujete?
Nejen pro diváky, ale i pro mladé autory. Připravili jsme projekt Můj pohádkový svět, který začal už v lednu. Toto téma se stalo námětem literární soutěže Múza. Pro diváky připravujeme sérii pohádek, víkend plný pohádek pro veřejnost a v rámci výstavy, na níž se prezentují školy a školní zařízení, divadelní zařízení pro dětské kolektivy.

PROGRAM AKCÍ LOUTKÁŘŮ SOUBORU VOZICHET

VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRACÍ Od středy 12. května do čtvrtka 20. května – 13. ročník dětských a studentských prací na soutěžní téma Můj pohádkový svět. Součástí výstavy je oblíbená Aukce výtvarných prací, jejíž výtěžek bude věnován dětskému oddělení Nemocnice v Jablonci nad Nisou. Ta proběhne v úterý 18. května v 16.00 hodin.
VÝSTAVA LOUTEK Od středy 12. května do soboty 22. května – Loutky jabloneckého Spolku loutkářů Vozichet a spřátelených divadelních souborů. Výstava k 30. výročí založení souboru.
MŮJ POHÁDKOVÝ SVĚT Loutkářská přehlídka k 30. výročí spolku loutkářů Vozichet .
12. května – 10.30 a 11.30 – Vozichet Jablonec: Zlaté kuře.
13. května – 10.00 a 11.30 – Čmukaři Turnov: 7 trpaslíků a Sněhurka.
14. května – 10.00 a 11.30 – Spojáček Liberec: O zakleté labuti.
15. května – 10.00 – Vozichet, Jablonec: Nevymřeme po přeslici. Na Židli Turnov: O pejskovi a kočičce.
15. května – 13.00 – Vozichet Jablonec.: Zlaté kuře.
15. května – 15.00 – Čmukaři Turnov: Medvídek Pú.
16. května – 10.00 – Poli Hradec Králové: Znáte Kačenku?
16. května – 14.00 – Spojáček Liberec: O zakleté labuti. Vozichet Jablonec: Papírové pohádky.
17. května – 10.00 a 11.30 – Rolnička Liberec: Dračí pohádky.
18. května – 10.00 a 11.30 – Vozichet Jablonec: Nevymřeme po přeslici. Dramatický kroužek DDM Vikýř: Zlo a dobro.