Už po dvacáté šesté se umělci z různých koutů republiky i světa sjíždějí do Hejnic na Přehlídku varhanní a duchovní hudby. A tentokrát je tam návštěvníci mohou najít i v listopadu.

Festival začal tradičně v květnu, končí však o měsíc později, než bylo dříve zvykem. „Je to poprvé, co pořádáme koncert později než v říjnu. Dvanáctého listopadu se zde na česko-německém vystoupení sejdou význační sólisté. Návštěvníci se mohou těšit na Mozartovo Requiem v podání těch nejlepších,“ řekla za organizátory Eva Machková z hejnického Mezinárodního centra duchovní obnovy.
Jeden mezinárodní koncert už hejnická bazilika Navštívení Panny Marie v tomto roce hostila.

„V červenci jsme uspořádali česko-polsko-německý koncert, který slavil velký úspěch. Přišlo na něj okolo dvě stě osmdesáti lidí,“ upřesnila Machková.

Průměrně zavítá na jeden koncert zhruba sto dvacet návštěvníků. Festival jich už osm nabídl a ještě na čtyři se mohou milovníci varhanní a duchovní hudby těšit.

„Velkým lákadlem bude kromě závěrečného koncertu jistě i vystoupení houslisty Václava Hudečka, které připravujeme na patnáctého října,“ uvedla Machková.

Dodala, že hejnické koncerty v místní bazilice nejsou výjimečné jen díky vystupujícím umělcům, ale i zásluhou jedinečné atmosféry. Tuto kombinaci si přijíždí vychutnat nejen lidé z Česka, ale i z Německa a Polska.

Peníze na festival získávají organizátoři od sponzorů. „Je skvělé, že nás sponzorují i firmy z druhé strany Jizerských hor, třeba jablonecké. Jistou částku jsme získali i díky spolupráci s Němci a Poláky,“ řekla Machková. Smutněji však dodala, že finanční pomoc už festivalu nedopřává Liberecký kraj. Dříve se mezi sponzory počítal, letos peníze na přehlídku v rozpočtu nenašel.

Varhany v hejnické bazilice, jejichž zvuk mohou lidé při hudebních vystoupeních obdivovat, se pyšní třemi tisíci píšťal. „Časopis National Geographic kdysi napsal, že naše varhany mají nejkrásnější zvuk na světě,“ pochlubila se Machková.

Autor: Kateřina Vodičková