Král gentlemanů, zpěvák, stepař, herec i komik Ondřej Havelka přivezl se svým big bandem do Šaldova divadla druhý díl programu Perly swingu.

Suchý humor

Při dvouhodinové dobové show byl všudypřítomný suchý laskavý humor. Havelka jako intelektuál a kavalír neustále poučoval své naoko neotesané kolegy nejčastěji houslisty Jiřího Sládka a Martina Zbrožka, sekundoval jim i klavírista Miroslav Lacko, kterého si frontman co chvíli dobíral za jeho citovost a emoční nestálost.

Trojice hudebníků glosovala téměř každou Havelkovu sebevědomou hlášku a publikum se každou chvíli zalykalo smíchem.

Humor ale nezastínil hudební nabídku, jen ji doladil. Playlist byl tentokrát dobově dost různorodý, posluchači se dočkali skladeb z raného období českého swingu, vrcholných rozjetých šlágrů a nechyběly ani světové perly, u kterých zpěvák a moderátor v jednom překládal text.

Komunikace s publikem

Jeho komunikace s publikem byla neodolatelná. Potřásl si rukou s fanynkou, humorně komentoval, když si ho diváci fotili nebo trpělivě nacvičoval text refrénu.

Melody Makers jsou známí propagátoři tradiční swingové muziky, na jejich koncertu se tedy nestane, že by se hrály stále dokola ohrané hity. Jen pro ten dnešní den je největším českým swingovým šlágrem. Orchestr se ho nechce, ba dokonce nemůže vzdát, tak z něj udělal vtip… Hráli ho ve zkrácené patnáctivteřinové aranži.

Letem světem historií

Koncert dvacet let hrajícího tělesa je zároveň takovou procházkou nejen českou hostií swingu. Taková zábavná edukace.

Například vzdělal přítomné, že americkou swingovku Diga-diga-dou ve svých začátcích někdy kolem roku 1928 opatřili českým textem Voskovec a Werich. Objevila se v předježkovské revue Fata Morgana, kterou ovšem nikdy nenahráli. Je to naivní až dadaistické, ale právě tuto skladbu si rádo zazpívalo liberecké publikum.

S touto skladbou také loni lehce experimentovali s elektro swingem. Zůstávají ale věrni klasice.

U Osvobozeného divadla Havelka ještě zůstal, zapěl Ježkovu zpověď Tmavomodrý svět, která prý vznikla jako náhodná improvizace, když se V+W nepřipravili na společnou zkoušku.