„Prohlídková trasa nebyla pro návštěvníky atraktivní, byla jen výstavou věcí, proto se Národní památkový ústav rozhodl ji zcela změnit. “ uvedl Vladimír Tregl z referátu restaurování a instalací památkového ústavu v Liberci, který se na proměně interiérů podílel.

Tento krok následně upřesňuje šéf Památkového ústavu Josef Baumgartner: „Pro Grabštejn byla vypracována zcela originální prohlídková trasa. Pod názvem Proti proudu času zavede návštěvníky do nejhlubší historie hradu a jeho okolí. „Každý interiér chceme věnovat určitému období, konkrétním událostem i osobnostem spjatých s Grabštejnem.“

Podle Vladimíra Tregla však už nebylo možné vrátit hrad do podoby z doby posledních majitelů, protože v té době v něm šlechta nebydlela, což by ale, jak současně dodává, stejně nebylo pro návštěvníky příliš zajímavé. Objekt totiž sloužil jako správní budova, kde byly kanceláře a byty personálu. Z původního vybavení se navíc prakticky nic nedochovalo. „Zůstala nám jedna židle a křeslo, interiéry jsme vybavili vhodným mobiliářem z našich depozitářů,“ vysvětlil Tregl.

V soukromí paní hraběnky

Tyto, za současných poměrů navíc pochopitelné, nedostatky by měly návštěvníkům Grabštejna vynahradit novinky. „V plánu máme zpřístupnit dámské pokoje. Jeden z nich bude obnoven jako svébytný pohled do soukromí hraběnky Josefíny Clam-Gallasové rozené Clary-Aldrigenové, která se úzce přátelila s významným hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem.

„Připomenuta zde bude pochopitelně i hudební tradice jejího rodu,“ popisuje Josef Baumgarter. Nově zařízen byl na Grabštejně také společenský pokoj nebo sál s krbem.

Láká i konkurence

Nové pokoje připravil pro letošní turistickou sezonu i zámek Hrubý Rohozec. „Prohlídková trasa se rozšířila o dětské pokoje a pokoj guvernantky a dvou služebných. Návštěvníci také uvidí posilovací stroj, který jsme poprvé představili o Vánocích,“ řekl kastelán zámku Jiří Holub. Na Rohozci se stále pracuje. „Dětské pokoje ještě nejsou hotové a návštěvníci tak dostanou možnost vidět, kolik práce je za zpřístupněním každé nové místnosti,“ dodal Tregl.

Nově doplněné interiéry přivítají i návštěvníky na Lemberku nebo Sychrově. Tam se navíc po rekonstrukci otevře zámecká oranžerie. Její obnova stála přes 16 milionů korun a z velké části byla financována z takzvaných norských fondů.

(ve, čtk)