Češi si libují v napodobeninách. V jídle. V módě i doplňcích. V kosmetice. A bohužel i v hudbě. V posledních letech se v programech festivalů a městských slavností rozmnožily revivaly a cover bandy. Dokonce v naší republice najdeme několik akcí, které se specializují jen na napodobování slavnějších kapel.

Na revival lze nahlížet z několika perspektiv. Menším zlem jsou skupiny, jež napodobují zesnulého interpreta nebo kapelu, která již nekoncertuje, rozpadla se, či nedej bože někdo z hudebníků zemřel. I napodobovat se dá různými způsoby. Můžete být dokonalá kopírka s kostýmy, pódiovou show, aranžemi, pohyby… Prostě svůj vzor zkopírovat se vším všudy a nevnést do projektu žádný svůj nápad.

Jednoocí mezi slepými králem jsou kapely, které sice „ukradnou" písně někoho jiného, ale zaranžují je po svém a předkládají je publiku v novém kabátě, například více vokálně nebo s orchestrem. Když tedy existuje pár revivalů Beatles, Elvise Presleyho, Queen, Led Zeppelin, nikomu to neubližuje. Na tyto kapely si už jejich fanoušci do kotle zapařit nezajdou… Ještě nepatrný smysl vidím v provozování tribute bandu kapely, která ještě existuje, ale přestala koncertovat nebo vyjíždí na turné jen velmi málo Rammstein, U2, Deep Purple, Black Sabbath…

Proč ale vznikají revivaly bandů, které hrají na každém třetím „fesťáku" a ještě jezdí celá turné? V Česku najdeme zhruba dvacet napodobovatelů Michala Davida a dalších dvacet falešných Kabátů. Jeden si příští víkend zahraje na Hrádeckých slavnostech, přestože koncert originálu se v sousedním Liberci konal v červnu.

Údajně snad všech dvacet revivalů má každý víkend kde hrát… To je nepředstavitelné! Svůj cover band má i Dara Rollins, Lucie, Elán, Wanastowi Vjecy nebo Divokej Bill. Poslední dvě zmiňované falešné formace si zahrají na open airu Zas Ten Rock v Zásadě.

Je smutné, že pořadatelé nedají prostor místním kapelám nebo začínajícím muzikantům, ani si nepřiplatí za kvalitní hudbu a raději jdou, podle nich, jistou cestou známého jména a hitů, ale už nehledí na kvalitu. Přitom revival není žádná „laciná sranda". Některé stojí i několik desítek tisíc. Řada akcí, na kterých vystupují, je zadarmo a placených z městských peněz. Pořadatelé se tedy nemohou vymlouvat na malou návštěvnost nebo nedostatek financí… Naštěstí pořád existují povedené akce, jejichž dramaturgii vezmou do rukou odborníci - open airy v pivovaru ve Frýdlantu, městské slavnosti v České Lípě, Eurion na Smržovce, Festival Dolánky nebo jiřetínský open air Mezi kopci. Jen houšť!