V roce 2012 byl jejich koncert v Rock Pubu v hledáčku policie. Umístili se dvakrát na stupních vítězů ve Slavíkovi a mimo jiné napsali hymnu Dělnické strany a její frontman spoluzakládal neonacistickou kapelu Conflict 88. Dnes pořádají s dalšími třemi kapelami koncert v druhém největším kulturním stánku v Liberci.

Multikulturní Dům kultury

„Neznám pozadí událostí okolo této kapely. Oslovil nás manažer, který koncerty pořádá a pronajal si prostory. Nevystoupí samotný Ortel. Bude tam hrát také Brichta, část Arakainů a Nová Růže. Nemůžeme dělat selekci. Děláme festivaly pro Romy, Asiaty… Nevyhýbáme se ničemu. Navíc jsme soukromý subjekt a musíme se živit. Pořádá to agentura. Nejsme pořadatelé koncertu, jen pronajímáme," vysvětlil jednatel Domu kultury Pavel Škoda.

Ortel naplánoval po celé republice několik mega koncertů, v krajském městě vystoupí společně s kapelami Nová Růže, BIGDOG a Aleš Brichta Projekt v pátek 8. dubna.

„Policie zajišťuje klid a pořádek, ale i dopravní obslužnost na koncertech i sportovních akcích a postupuje podle dostupných informací a na jejich základě pak přijímá adekvátní opatření. Nepamatuji si, že bychom v posledních letech zaznamenali nějaké problémy v souvislosti s konáním koncertů," reagovala na dotaz, zda policie bude i tentokrát koncert monitorovat tisková mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Druhý a třetí Slavík

Jak reagují čtenáři Deníku?
Stanley Prade
„Ortel přišel v době, kdy je národ nasraný nejen na situaci kolem ISIS, migrantů apod… Však si vzpomeňte na zrod kapely Orlík (Bílá liga hovoří za své). Landa si našel své fanoušky a věřím, že i Ortel je mít bude. Ale abych se hnal na koncert, hmm, tak to néé…"

Martin Veselka„Domnívám se, že jsou hudebně i textově slabí a osobně primitivové, ale nemá-li někdo dostatečný vkus a soudnost, ať si na ten koncert jde. Ovšem slyšel jsem jen pár úryvků, zbytek znám z různých článků, rozhovorů a diskuzí."     
Jiří Bareš„Kapela, která se hlásí k Hitlerovi a nacismu, která třídí lidi podle rasy a ne podle toho jací lidé jsou, která otevřeně vyzývá k násilí, je nebezpečná a od takové kapely se distancuji."

Jiří Stránský                     „Já půjdu, mně se líběj a jsem rád, že budou u nás."

Denisa  Divišková Kuntová
„Dobrý počin, bohužel nebudu moct, mám tříměsíční princeznu, ale fandím Vám! Mám doma tři slečny a hlava mi nebere, kam se naše země řítí."

Týna Dvořáková
„Nic mi neříkají. Nechápu, že se umístili na Slavíkách."

Jan Soukup
„Kdyby tam zahráli Iron Maiden, tak je to na zlatýho bludišťáka. Ale tihle mi jsou tak jedno, že už jsem skoro zapomněl, proč to sem píšu.
 
Karel Sýkora
„Podprůměrný rock, který šíří nenávist na všechny strany a který si nahnal promo Slavíkem… Odraz české společnosti!"

Milan Piskač
„No sláva. Doufám, že zahrajou Mešitu a aspoň 10x za sebou a hodně nahlas."

Lukáš Procházka
Nevím jestli bych se nazval fanouškem, ale mě Ortel vůbec nevadí, prakticky "testuje" svobodu slova a nutno říct, že prostě mají v hodně věcech pravdu, nemluvě o tom, že zas tolik, no.. Řekněme rasistických písniček nemají, mají i normaální skladby o bežných věcech ze života.

O Ortelu se v posledních dvou letech mluví hlavně v souvislosti s anketou Český slavík. Skupina se umístila hned za rockovou stálicí Kabát a její frontman v kategorii zpěvák na třetím místě. Jejich videoklip Mešita má na serveru Youtube tři a půl milionu zhlédnutí. Koncert v tak velkém sále mezi Liberečany vzbudil nadšení i negativní emoce.

„Je to hudba, kterou nevyhledávám. Nerozumím takové kapele. Nechápu, že skupina, ke které jsou takovéto výhrady, koncertuje právě v Domě kultury, kde se tolik koncertů za rok nekoná. Jestli je naplněna skutková podstata, tak by měly nastoupit orgány s trestním řízením. Žijeme v demokratickém systému a jestliže jejich tvorba nepřekračuje hranici zákona, mají právo hrát. Zásadní pak je inteligence a vkus posluchače… Jsem hrozně rád, že mezi mými žáky jejich posluchači nejsou," konstatoval liberecký pedagog a hudební publicista Jan Prchal.

Řada provozovatelů a pořadatelů se zamyslela, zda by podobný koncert podpořila.

„Už jsme to řešili na Facebooku. Někdo se ptal a reakce byly spíše negativní. Určitě bychom je nezvali. Ta muzika, kterou on hraje, se nehodí k nám na festival. Kulturák je mohl odmítnout, ale chápu, že je to pronájem. Hlavně ta kapela není soudná. Když s ní jsou nepříjemnosti už několikrát, tak by měla hodit zpátečku a nepřilévat olej do ohně. Na druhou stranu chápu, že chtějí využít popularitu. Díky Slavíkovi měli propagaci zadarmo, tak ji chtějí využít, lidi na ně asi přijdou. Uvidíme, jestli kulturák není příliš velké sousto. My bychom to určitě nepořádali, i kdybych za tím viděl velký zisk. Taky si vybírám. A na festival už vůbec ne," řekl Pavel Mikez pořadatel Benátské a Maloskalské noci.

Nacionalismus?!

Příznivci se naopak na koncert těší a kapelu hájí. „Rozhodl jsem se pustit si po mediální masáži, hlavně kolem Slavíka, tvorbu Ortelu, protože mě zajímá, co je na těchto skladbách vlastně „na hraně" zákona. Víkend jsem strávil poslechem této „extrémistické" skupiny. V uvozovkách proto, že nic extrémistického jsem nenašel," řekl Dan Jégl z Liberce, který přemýšlí, že se na koncert půjde podívat.

Podle něj je Ortel nacionalistická kapela, která oslavuje češství.

„Texty těch x skladeb, které jsem si poslechl, nejsou v žádném případě na hraně zákona, paradoxně nejvíce na hraně je skladba Absurdistán, nikoliv však textem, nýbrž tím, že v její melodii je použita česká státní hymna, což může hraničit maximálně tak s hanobením státních symbolů. Ve většině textů je pouze vyzdvihováno vlastenectví, láska k vlasti a varování před nabouráním českých hodnot hodnotami z jiných zemí. Zemí, kde nejsou respektována základní lidská práva, kde jeden je nadřazen jinému ať již pro víru, rasu nebo národnost," dodal Jégl.

Kyselina isovalerová

Na Zlínsku se zatím neznámý odpůrce kapely snažil překazit koncert vylitím kyseliny isovalerové, která nesnesitelně zapáchá.

„Skupina Ortel ve mně vyvolává spíše negativní emoce, ale to, že vystoupí v Liberci, mě nechává v podstatě chladným. Určitě jejich koncert s klidným srdcem vynechám. Ač mám podobnou hudbu rád, tak obsah jejich textu mi opravdu lidsky ani morálně nesedí. Neumím si představit že budu v davu lidí nadšeně fandit a povzbuzovat skupinu s rasistickým a xenofobním textem písní. V klidných dobách by si jich lidé ani nevšimli, teď ale podobné názory dostávají prostoru víc, než si zaslouží, nejen v muzice ale i jinde," zamýšlí se na sociálních sítích Martin Chroust z Liberce.

GLOSA HANY LANGROVÉ

Vykalkulovaný metalfolk sází na strach a nenávist

Redaktorka Hana LangrováPro někoho šiřitelé pravdy, pro jiné vrchol trapnosti a nevkusu, pro další nebezpečná xenofobní kapela. V souvislosti s mediálním šumem okolo Ortelu mě napadá, zda se v této zemi dá hudebně proslavit i jinak než kauzou, nejčastěji spojovanou se Slavíkem a neonacistickou minulostí. Nechci téma zlehčovat. V hudbě se jistě zrcadlí stav společnosti. A tou českou se v poslední době šíří strach a obavy z budoucnosti. Není to celé jen dopředu promyšlený kalkul, který sází na populismus? Podobnosti se Žitem 44 kontroverzního Dana Landy by se našly.

Přestože už Slavík na hudební scéně nemá téměř žádnou váhu a hlasují v něm převážně starší ročníky (proto ten masový úspěch po Facebookové výzvě, ať fanoušci hlasují), vždy se po něm opakuje mediální smršť, která zařídí zdarma někomu promo. Špatná reklama, taky reklama.

Ortel svými texty neporušuje zákon. Za hranou už mi připadá to, že se stále hlásí k neonacistické kapele Conflict 88, kterou spoluzakládal. S Ortelem hraje některé její písně – Krásné časy či Vrať se k nám, což lze dohledat na záznamech z koncertů. Lehce rasisticky a xenofobně vyznívá většina písní oslavující český národ, s homofobií pak pracuje song Gayparáda. Kapela také ráda rozvíjí konspirační teorie. Například v písni 11. září Tomáš Ortel s naprostou jistotou tvrdí, že si Američané způsobili útoky sami. Velmi odvážné!

Silná slova, čtyři akordy, patetické texty, které zpěvák ještě umocňuje svým naléhavým hlasem a intonací. Spojitost s Karlem Krylem je smutně úsměvná, bohužel už někoho napadla! Možná tak jeho karikatura. Ortel vlastně hrají takový politický folk v metalovém kabátě. Nad celou tvorbou se vznáší patos, pro někoho možná i strach. A strach budí nenávist. Lhostejno ke komu. Stačí jen trochu ukázat.

ANKETA S HUDEBNÍMI OSOBNOSTMI KRAJE

Jaké emoce ve vás vzbuzuje koncert Ortelu v Domě kultury Liberec?

Marek Jiran, provozní Klubu Vlak LiberecMAREK JIRAN
pořadatel koncertů
Liberec

Mně až tak nevadí samotná kapela Ortel. Provozuje obyčejný hospodský zábavový styl muziky s, v některých případech, rádoby vlasteneckými texty. Spíš mi vadí to stádo posluchačů, kteří si pak pod vlivem muziky a několika piv myslí, že proti něčemu bojují 
a jsou z nich rázem hrdí vlastenci, chránící naši zem před vším cizím. A co mi vadí nejvíc, je to, že se takovéto kapele dává tak velký prostor, který si rozhodně nezaslouží. Mrzí mě přístup KD, že chtějí vydělávat za každou cenu. Také pořádám kulturní akce, ale k takhle lacinému výdělku bych se nesnížil.

Tomáš Hajíček provozovatel Bunkr Rock Clubu (bývalá Casta), zpěvák kapely Backfist LiberecTOMÁŠ HAJÍČEK
provozovatel Bunkru, zpěvák kapely Backfist
Liberec

Ortel nehraje v Liberci poprvé a samozřejmě se dalo čekat, že po úspěších na Slavíkovi se budou hrnout do velkých sálů, kulturák s tím jakože nemá co do činění, protože jen pronajímá sál. To neberu! Tato kapela využívá 
a vydělává na hlouposti českých lidí, kteří propadli panice z médií. Jak s oblibou říkám, lidi kteří souhlasí s texty této kapely jsou ti, co byli ve svém životě na dovolené nejdál tak v Chorvatsku. Tato kapela je od prapočátku napojena na Nazi komunitu, a tudíž by se měli lidi co pronajímají sál této kapele nad tím opravdu zamyslet!

KAPELNÍK Marek Ottl diriguje a zpívá.MAREK OTTL
kapelník Big'O'Band
Liberec

Poslechl jsem si pár písniček a myslím, že se není čemu divit, že budou hrát ve větším sálu. Dům kultury je soukromá firma 
a není dotována ani městem, ani krajem. Jen reaguje na poptávku hudebního trhu. Přes 3 miliony zhlédnutí na Youtube je poměrně velká záruka toho, že na akci neprodělají. Když se podívám na výsledek prezidentských voleb, tak chápu, proč je Ortel v kulturáku. Naštěstí máme i jinou volbu. Běžme tam, kde organizátoři přemýšlí. Nesmíme zapomenout na to, že 
i špatná reklama je reklama! Jsem rád, že to není povinné a každý se může rozhodnout.

TOMÁŠ VOHRADSKÝ. Kytarista UDG.TOMÁŠ VOHRADSKÝ
kytarista UDG
Liberec, Praha

Popularita, pokud se to tak dá nazvat, se Ortelu nedá odepřít. O ní rozhodují lidé a bohužel i tito se občas objeví mezi promotéry či majiteli koncertních sálů. Jít na koncert, ba dokonce pořádat akci tohoto typu, jde naprosto mimo mé chápání. To, že Tomáš Ortel je rasistickej chudák a že Brichta vypitec a hlupák první kategorie, už vím dlouho. Co mě ale udivuje, jsou členové Nové Růže – Ota Balage a Vilém Čok, kterých jsem si vážil jako muzikantů a nestačím se divit, s kým se dokáží spojit. Je mi jich líto, stejně tak jako ostatních muzikantů, pořadatelů a všech lidí, co na koncert dorazí…

Jan Bílý, zpěvák Ovčie Kiahně, Dědkové a Waldovy Matušky a jeden z provozovatelů libereckého klubu Viadukt.JAN BÍLÝ
zpěvák Ovčie Kiahne
Kacanovy

V libereckém Domě kultury už bylo hodně špatné kultury, takže proč by tam nemohl hrát i Ortel? Je to smutné… Všechno je to o penězích. Dnes si může udělat koncert prakticky kdokoliv, když má prostředky. Bohužel 
i touto diskuzí jim děláme reklamu. Je jasné, že po tom promu ve Slavíkovi pořadatelé cítí výdělek a koncert se uskuteční. Mrzí mě na tom jediná věc, že se do toho přihlásil i Ota Balage z Nové Růže. Vilém Čok je trošku ulítlý a nemá se jak prezentovat, u toho už mě to nepřekvapilo, a Aleš Brichta už mě zklamal dávno, ale u Balage je mi to opravdu líto.

LADISLAV KREINER. Provozovatel libereckého klubu Bedna.LADISLAV KREINER
provozovatel Bedny
Liberec

Mně se jako muzikanti nelíbí. Jsou populární proto, že naše politická scéna není v pořádku 
a myslím si, že lidi se necítí dobře a v bezpečí. Kapely po stránce populismu toho využívají a není to o muzice. Naznačuje to něco o vkusu národa. Takovéto projekty budou dostávat čím dál víc prostoru, protože lidé jsou naštvaní. Jako otec 
a manžel budu ve volbách taky hledat politickou stranu, která bude nabízet řešení špatné situace, než jen o věcech mluvit. Ale do hudby bych to nepromítal. Ortel ani druhý protipól Duo Jamaha bych nepozval. Jsou to dva extrémy.

THE SCOFFERS jsou liberecká grunge kapela.TOMÁŠ POSPÍŠIL
zpěvák Scoffers
Liberec

Je každého volba, zda na koncert půjde, ať už z přesvědčení, nebo z recese. Když pominu ubohost textů, tak tu stále musíme poslouchat tvorbu, která nemá ani na to, aby uspěla před dvacetičlenným publikem, které kapelu Ortel, dle jejich historie na webu, poslouchalo v jejich začátcích. Proto ti Tomáši přeji, aby ti přišlo tolik fanoušků, kolik si zasloužíš, tedy těch dvacet. Pokud budeme tolerovat interprety, kteří šíří v naší zemi xenofobní texty a nálady, nezasloužíme si nic jiného, než si zase natlouct hubu v nějakém totalitním režimu.