Výstava v grafickém kabinetu Oblastní galerie Liberec nabízí podobně fantaskní, snový svět jako expozice Jaroslava Róny o dvě patra výše. „Tvorba Adolfa Lachmana je v českém prostředí hodně výjimečná," přiblížil výstavu ředitel galerie Jan Randáček. „Lachman totiž kombinuje realistické až hyperrealistické prvky vymyšlených robotů s vysněnými barokně laděnými krajinami," dodal ředitel.

Znepokojivé spojení malebné přírody a podivných mechanických tvorů je Lachmanovou poznávací značkou. On sám se přiznal, že balancování na hraně reality a nadpřirozena jej fascinovalo od dětství. „Vždycky jsem si vysníval tajemné bytosti odjinud," vysvětluje a pokračuje. „Mám rád to balancování na hraně legrace a vážnosti, kdy tomu chcete věřit i nechcete," vysvětluje Lachman s tím, že z toho důvodu pro něj byla ideální práce na počítačové hře. Výjev ze slavné hry Machinárium, které Lachman vtiskl nezaměnitelnou výtvarnou podobu, je v liberecké galerii rovněž k vidění.

Lachman při své práci kombinuje klasickou kresbu i digitální úpravy. „Něco nakreslím tužkou, pak to naskenuji a nakonec v počítači upravím: vymodeluji, vystínuji," vysvětluje autor s tím, že počítač používá v tomto případě především jako prostředek k urychlení práce. „Jsem schopný díky tomu vystihnout detaily, výsledek musí být hodně iluzivní, hyperrealistický," dodal na závěr.

Výstava Mechoboti Adolfa Lachmana bude v liberecké oblastní galerii k vidění do 19. září.