Každý, kdo vejde do výstavní místnosti Galerie CFA + H libereckého Centra Babylon, je náhle obklopen veselými barvami a optimistickými výjevy ze života. Většina obrazů je namalována na hedvábí, jen několik na překližku akrylovými barvami.

Alena Zoláková, která lektorsky vede tvůrce z Jedličkova ústavu, vysvětlila výběr materiálu.

„Překližku jsme zvolili nejen proto, že je poměrně levná, ale i proto, že na ni jde lepit přírodní materiály, což naše mladé umělce baví. Stačí jim ukázat techniku, například způsob vytvoření kontur při malbě na hedvábí a co vznikne, když se přetáhne barva. Také mladé výtvarníky vedu k tomu, aby se nebáli vytvořit si vlastní barevný rejstřík a pracovali s plochou,“ řekla lektorka.

Každý z nich tíhne k něčemu jinému

Vernisáž výstavy obrázků v Babylonu proložil Jan Kryl legendárními písničkami svého bratra Karla. Dorazil také akademický malíř Rostislav Zárybnický. „Všímám si toho, k čemu kdo tíhne, nechám je vyzkoušet různé věci a směřuji je pak k nalezení své osobitosti. Někdo rád maluje přírodu, jiný lidi, někdo domy, někdo zvířata. Je to v nich, jsou úžasní, nechci je nijak brzdit ani příliš ovlivňovat. Když se dozvěděli, že jejich díla budou vystavena, velmi je to podnítilo k ještě usilovnější tvorbě než obvykle,“ dodala lektorka Alena Zoláková.

Úspěch u diváků měly kočky i slepice

Svou spokojenost s obrázky neskrývali ani návštěvníci výstavy. „Všechny obrazy, jeden jako druhý, vyzařují radost ze života. I když autoři mají svá trápení a svůj hendikep, nikde tu není žádný smutek nebo sebelítost. Možná právě proto, že poznali i to těžší v životě, váží si každé kytičky, každého lístku,“ podotkla Marie Čvančarová.

Sama si hned koupila jeden obraz s kočkami. „Bude těšit, že prostřednictvím koupeného obrázku jsem přispěla na dobrou věc. Snad se najdou i nějací bohatší sponzoři,“ poznamenala návštěvnice. Vedle obrázků budily pozornost také slepice vytvořené košíkářskou technikou pod vedením Jany Dörflové a keramická zvířátka, tvrze nebo třeba Trosky a další keramické výrobky, k nimž mladé umělce motivovali jejich lektoři Alena Horáková, Jana Hajná Pavel Dravec.

Zárybnický: Mohla by z nich být knížka

Jeden návštěvník, který se sám věnuje malování, si koupil keramickou kočku a podotkl: „Kdybych kupoval takovýto výtvor od akademického umělce, byla by cena minimálně o nulu vyšší. Přitom tahle kočka je opravdu pěkná a veselá. Bude zdobit moji zahrádku,“ řekl.

Malíř Rostislav Zárybnický ocenil vystavená díla tím, že podle jeho mínění by mohla být použita jako ilustrace k dětským knížkám – někdy by byla možná vhodnější než to, co se uveřejňuje. Také si myslí, že z nafocených děl by mohla být pěkná knížka, pokud by se našel někdo, kdo by se do tohoto nápadu pustil.

Prodejní výstava potrvá do 8. dubna. Otevřeno je od pondělí do soboty od 10.00 do 18.00 hodin. Peníze z prodeje děl půjdou podle organizátorů zpět do Jedličkova ústavu na nákup materiálu a barev pro další tvoření.

Anna Košárková