Jde vůbec o první výstavu obrazů v této nové galerii, která se dosud specializovala především na fotografie. Vernisáž výstavy Ondřeje Kopala, nazvané Právě teď, se uskuteční dnes od 17.00 hodin, a výtvarník na ní nebude chybět.

Z akademie jej chtěl Knížák vyhodit

„Když chtěl Knížák Ondřeje Kopala za čtyři obrazy motýlů vyhodit z Akademie výtvarných umění, hned jsem koupil jeho dva obrazy, a postupně jsem je začal sbírat,“ řekl autor výstavy Richard Adam, umělecký ředitel Wannieck Gallery v Brně.

Kolekce v Galerii U Rytíře předvádí vždy pár ukázek z nějakého cyklu, jemuž se mladý výtvarník v posledních letech věnoval. Každý cyklus současně představuje exkurzi Ondřeje Kopala do jiného výtvarného cyklu.

Diváci zde tak naleznou například street art, inspiraci grafitti, anebo akvarely či koláže, ve kterých hrají důležitou úlohu písmena či čísla. „Baví mne zkoumat různé možnosti výtvarného vyjádření. Když ale dělám jeden styl příliš dlouho, už se u mne objeví rutina, a proto jej opustím a začnu něco jiného,“ vysvětlil 34letý výtvarník, který nyní žije v Praze.

Ondřej Kopal hodně cestuje, a vždy s malířským plátnem, stočeným pod paží. Proto jeden jeho cyklus obsahuje obrazy z cest, například po Indii, Egyptě nebo Novém Zélandu. Jiný cyklus představuje technicistní obrazy, třeba balón známého dobrodruha Fossetta. Další cyklus věnoval autor sportovcům.

Diváci tu naleznou také galerii portrétů známých hereček – Lollobrigidu nebo Annie Girardotovou. Na výstavě nechybí ani ukázka z cyklu, inspirovaného komiksy. „Ondřej maluje vždy jinak, vždy překvapuje a vždy je dobrý,“ zdůraznil Richard Adam.

Mnohovrstevnatou kolekci obrazů si budou moci návštěvníci prohlédnout do 7. listopadu. „Ondřej Kopal je autorem proovokativním, proto předpokládám, že jeho výstava vzbudí protikladné reakce. Vychází z vnímání současného světa, z toho, co nás obklopuje, včetně třeba grafitti,“ dodal dramaturg galerie Jaromír Typlt.