Až na mrazivé pláně Sibiře, kde v krutých podmínkách přežívali vojáci útrapy první světové války, zavede unikátní výstava v Oblastní galerii Liberec.

Za jednoduchým názvem Na Sibiř! se skrývá řada litografií, grafik i olejomaleb, které odhalují otřesné životní podmínky na východní frontě a v prostředí zajateckých táborů.

„Autory jsou německy hovořící umělci pocházející z Čech nebo Moravy," sdělila kurátorka výstavy Anna Habánová a dodala, že pod každým exponátem si návštěvník může přečíst i příběh umělce-vojáka.

Tisíce kilometrů dlouhou cestu výstava doslova mapuje, neboť jednou z jejich dominant je precizně namalovaná mapa na podlaze výstavní síně. „Každý si tak může představit, jak obrovskou vzdálenost museli vojáci urazit," vysvětlila kurátorka a upozornila, že jsou na mapě vyznačená všechna místa, která jsou zároveň zachycena i na vystavených exponátech.

Výstava symbolicky začíná v Turnově na nádraží, odkud odjížděl 94. pěší pluk, pod který spadalo i Liberecko. „Osudy vojáků z tohoto regionu mohou návštěvníci vystopovat i na některých litografiích či malbách," sdělila kurátorka.

Součástí výstavy je také mezinárodní odborná konference Na cestách, která v galerii proběhne dnes a zítra.

Výstava Na Sibiř! byla slavnostně zahájena včera a potrvá do 17. ledna. Na její zdlouhavé a pracné přípravě se podíleli také historičky z Německa a Rakouska.