Varšava pod tlakem multikina skončila jako kino v závěru minulého roku. Diváci se sem už nevrátí. „Nebudeme jen filmovým klubem, chceme také promítat pro důchodce, pro školy a dopoledne pro maminky s dětmi. Rádi bychom vytvořili jakousi alternativu vůči zdejšímu multikinu, k němuž v Liberci brzy přibude druhé,“ řekl ředitel Filmového klubu Liberec Miroslav Randák.

Lípa bude hrát i pro jednoho diváka

Filmový klub bude provozovat stejnojmenné občanské sdružení. Strach o diváka vedení kina zatím nemá, neboť jeho chod bude zčásti podporovat dotace z magistrátu, a také partneři a sponzoři.

„Hlavním partnerem je firma VGD. Protože některá představení bude město dotovat, můžeme lidem slíbit, že budeme hrát i pro jednoho diváka. Vstupenky na dopolední promítání pro maminky s dětmi budou stát kolem 25 korun, pro důchodce 50 korun, kolem padesáti až šedesáti korun by měl stát lístek i na večerní promítání,“ zdůraznil Miroslav Randák.

Febiofest bude v kamenném kině

V únoru bude filmový klub hostit přehlídku Projekt 100 a v době jarních prázdnin přibudou také dopolední filmy pro děti. Vedení kina se podařilo udržet si pořadatelství regionální odnože festivalu FenbioFest, takže liberecká Lípa bude opět jedním z posledních kamenných kin v republice, kde Febio proběhne. Ve většině velkých měst se už totiž festival natrvalo zabydlel v multikinech.

„Bude to trvat asi rok, než se kino vyprofiluje, než se usadí. Dali jsme si na plakát slogan, který zní střed města – střed kultury. Proto budeme v Lípě pořádat i besedy a pořady pro školy,“ dodal ředitel Miroslav Randák.