Novou filmovou komedii Román pro muže podle scénáře a literárního bestselleru nejprodávanějšího českého spisovatele Michala Viewegha natočil režisér Tomáš Bařina, tvůrce divácky úspěšné komedie Bobule.

„Producent Biermann a Michal Viewegh mi nabídli, abych si přečetl knihu, jestli nemám zájem o režii adaptace. A kniha mě zaujala. Její příběh je pro mne především o vztahu mezi třemi už dospělými sourozenci, sirotky. Jsou tu čtyři hlavní postavy, z nichž každá je absolutně jiná a dohromady skládají hlavní postavu filmu. Michal má obrovskou schopnost empatie s různorodými povahami, a to je na tomto příběhu to krásné. Podařilo se mu napsat čtyři velmi zajímavé charaktery, na kterých vše stojí,“ říká Tomáš Bařina na otázku, proč se rozhodl přijmout nabídku adaptovat úspěšný román Michala Viewegha.

Filmy podle Vieweghových předloh patří již řadu let k divácky nejúspěšnějším titulům. První adaptaci jeho knihy Báječná léta pod psa natočil již před třinácti lety režisér Petr Nikolaev. Následovaly Výchova dívek v Čechách, režiséra Petra Koliha v roce 1997, Román pro ženy, režie Filip Renč, Účastníci zájezdu, Jiřího Vejděleka a Nestyda od Jana Hřebejka.

Film Báječná léta pod psa byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997. Román pro ženy vidělo přes 600 tisíc diváků a film získal Českého lva pro divácky nejúspěšnější snímek roku 2005. Film Účastníci zájezdu se stal s téměř 800 tisíci diváky nejnavštěvovanějším filmem roku 2006 v ČR. Podle knihy Povídky o manželství a o sexu natočil Jan Hřebejk komedii Nestyda, kterou v kinech vidělo na půl milionu diváků.

Většina filmů podle literárních předloh Michala Viewegha vznikla s několikaletým odstupem. U Románu pro muže dělí vydání knihy a natáčení nejkratší doba. Psal knihu už s výhledem na případnou filmovou verzi, třeba i v souvislosti s diváckým úspěchem Románu pro ženy? „Žádnou knihu jsem zatím „nedělal rovnou pro film“. I tentokrát jsem se snažil napsat co nejlepší román, na nic jiného jsem nemyslel,“ říká spisovatel a autor scénáře.

Příběh komedie o rodinných vztazích

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti.

Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání – včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů. „Pro mě je to příběh o lásce, o charakteru, o bohatství, o rodině. Dá se těch témat dosadit za to slovo příběh hodně,“ říká představitel Cyrila Miroslav Donutil.

„Jsem strašně vděčnej, že mám možnost zahrát si ve filmu zase trochu jinou komediální parketu,“ přiznává herec. „Třeba v televizi jsem si v pořadu 3 + 1, se kterým po šestileté úspěšné éře právě končím, měl možnost vyzkoušet kde co a hlavně spolupráci s mnoha režiséry, a v divadle jsou charaktery postav také úplně jiné - co postava, to jiné téma. Ať si vezmete Sluhu dvou pánů, Revizora, Dona Juana… Co se týče filmu, tak tam opravdu převládaly v posledních letech takové ty brutálně komické figury nebo lidi jednoduššího naturelu, což v tomto případě - Románu pro muže - není.“

Jaké přijetí čeká novou komedii Román pro muže, ukáží následující týdny a měsíce, kdy bude film uveden do kin v celé České republice. Oficiálním datem premiéry je 23. září.