Počasí je v červnu ještě proměnlivé, ale mnoho pořadatelů menších festivalů sazí na to, že zaujmou návštěvníky ještě před tím, než se vydají na dovolené nebo na větší festival s dlouholetou tradicí.

Tato myšlenka nejspíš zaujala mnoho organizátorů, a tak obyvatelé Libereckého kraje stojí před těžkým rozhodováním, protože červnové festivaly opravdu stojí za to. Jsou doslova narvané skvělými kapelami i doprovodným programem.

Některé se konají venku, jiné uvnitř. Většina počítá i s variantou, pokud nebude akci přát počasí. Těžko říci, podle čeho se nakonec posluchači rozhodnou. Roli bude hrát výběr kapel, doprovodný program, dostupnost a určitě i ceny vstupenek.

O autorskou hudbu není příliš zájem

V poslední době jsou stále více oblíbené festivaly tzv. revivalových kapel, které napodobují nebo interpretují hudbu slavnějších kolegů. Není se čemu divit. Posluchači jsou čím dál línější. Proč by se zajímali o novou kapelu s autorskou muzikou, když si mohou poslechnout hity zahraničních legend za přijatelné vstupné.

V dnešní době vznikají i revivaly kapel a zpěváků, kteří ještě běžně vystupují. Nejde už ani o zahraniční interprety. Svůj revival má třeba Karel Gott, Kabáti, Michal David nebo slovenští Eláni.

Revivaly jsou teď prostě v kurzu

Na převzatou muziku sází hned tři červnové festivaly v Libereckém kraji: jablonecký Woodstock nad Nisou, který se bohužel uskuteční naposledy, Bugrfest v Českém Dubu, který změnil svou koncepci a sází na legendy, a Street party v Liberci, která se v předchozích třech ročnících věnovala spíše diskotékové muzice, kterou minulý rok doplnili Rammstein Members Club. Letos pořadatelé rozdělili žánrově akci na dva dny. Pátek bude patřit rocku a metalu, sobota pak taneční muzice a i dalšímu nejen hudebnímu programu.

Na dalších šesti festivalech dostane slovo i autorská hudba a dokonce i místní kapely.

Regionální kapely i slavnější bandy

Výhradně regionální kapely představí smržovský festival Z-fest s domácí atmosférou a přírodním prostředím. Podobně je na tom i Kozafest v Dolánkách u Turnova. Sedmihorské léto v červnu nabídne tři trampské kapely. Funkový festival Funkin´ Turnov namíchá pestrý koktejl nejen funky kapel. Dvoudenní OstrovArt Festival připravil country i rockovou muziku a navíc ještě divadlo. Desátý ročník Hrádek rock summer ovládnou místní i slavnější interpreti.

Sedmihorská trampská lokálka

Pátek 22. června od 18 hodin

Kapely: Pacifik, Roháči z Lokte, Pavel Petran a kapela

Sedmihorské léto nabízí další hudební akci Sedmihorská trampská lokálka v pátek 22. června od 18 hodin v areálu společnosti Kinghous v Sedmihorkách, kde vystoupí tři trampové kapely Pacifik, Roháči z Lokte a Pavel Petran a kapela . Vstupné je 150 Kč.

Street Party Liberec

Pátek 22. a sobota 23. června

Pátek: Meredith Hunter, AC/DC Revival, Kiss Revival, Rammstein Members Club, Dusty Kate
Sobota:
Street Dance Battle, Staň se barmanem Liberecka, RoSeck & Muerto, Dance Night – 2 stage: STUDIO 54, YAN DARK, FAITH, ENRICO, RONY, KATCHA, IM CYBER, SKUBAN, ZERO

Dvoudenní liberecká party na libereckém výstavišti spojí dva odlišné žánry – rockovou a taneční muziku. Festival startuje v pátek 22. června. První den bude patřit dvěma libereckým kapelám a revivalovým bandům AC/DC Revival, Kiss Revival a Rammstein Members Club. V sobotu si přijdou na své spíš posluchači taneční muziky. Sobotní program také nabízí bohatý doprovodný program jako barmanskou show, módní přehlídku, pokus o zapsání do knihy rekordů v umíchání největšího drinku a další zábavu. Vstupné na 1 den 100 Kč a na oba dva dny 150 Kč.

Kozafest

Sobota 23. června od 14 hodin

Kapely:Pavoucy, In Touch, Doktor Triceratops, Hush, Swanflowers, All Friends Dead, TartarO:s, Red Baron Band, Silent Session, Rain, Hallodrn

Jednodenní Kozafest se koná v sobotu 23. června od 14 hodin v areálu Zrcadlová koza v Dolánkách u Turnova. Vystoupí na něm jedenáct kapel. Vstup je volný.

Woodstock nad Nisou

Sobota 23. června od 14 hodin

Kapely: Kiss Forever Band, Jimi Hendrix Revival Stonefree Czech Experience, Led Zeppelin Revival Myst, Black Sabbath Revival, Deep Purple Revival Koberec Band, 
Megadeth Tribute Vortex, Motörhead Czech Republic revival

Jablonecká přehlídka revivalových kapel se letos uskuteční naposledy. Poslední cover bandy ovládnou letní scénu jabloneckého Eurocentra v sobotu 23. června. Začátek festivalu plánují pořadatelé na 14. hodinu. Finální ročník revivalového festivalu nabídne sedm kapel a bude opět patřit hard rocku a heavy metalu. Woodstock nad Nisou končí svým jedenáctým ročníkem, protože není finančně soběstačný. Vstupným se nevybere na honoráře kapel. „Na poslední ročník jsme vybírali kapely se zvláštní péčí. Silným tahákem se jistě stanou Kiss Forever Band z Maďarska, kteří jsou považováni za nejvěrnější kopii populární skupiny," řekl Jan Ocilka, programový vedoucí Eurocentra Jablonec nad Nisou. Vstupenky na Woodstock nad Nisou stojí 180, Kč, 197 Kč a 220 Kč.

Bugrfest

Sobota 23. června od 16.30

Kapely: Darinka Rolincová Revival, Smokie Revival, The Beatles Revival Band, Kiss Forever Band, Judas Priest Revival

Českodubský Bugrfest se dříve zaměřoval na místní kapely, rozhodl se ale zacílit na širší publikum a letos pozval pět cover bandů. Festival začíná v sobotu 23. června od 16.30. Vstupné stojí na místě 200 Kč, v předprodeji 150 Kč. Děti do 15 let zdarma, mládež do 18 let 50 Kč.

Hrádek Rock Summer

Sobota 23. června od 16 hodin

Kapely: Relicseed, Lord Bishop Rocks, Kohout plaší smrt, Nou Koment, Krucipüsk, Těla, Pěchota, Xavier Baumaxa, Dusty Kate, Earthbend, Kanystr, Amanita Muscaria, Pankix

Nejvíce podívané v jednom dni nabídne desátý ročník festivalu Hrádek Rock Summer v areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou, který se koná v sobotu 23. června. Rocková zábava startuje v 16 hodin. Na dvou pódiích se vystřídá třináct kapel. Vstupenky se prodávají v předprodeji na evstupenka.cz za 249 Kč, na místě pak za 350 Kč.

Funkin´ Turnov

Sobota 29. června od 19 hodin

Kapely: Super Hero Killers, Hitfakers, Atomic Gogolo, 10Dance a Erika Fečová

Pestrý koktejl nejen funkové muziky namíchá v pátek 29. června od 19 hodin Funkin´ Turnov. Tentokrát zahraje pět kapel různých žánrů: Super Hero Killers, Hitfakers, Atomic Gogolo, 10Dance a Erika Fečová se svým sólovým projektem. Vstupenky v předprodeji stojí 160 Kč pro dospělé a 130 Kč pro studenty. Na místě pak 200 Kč dospělí a studenti 170 Kč.

OstrovArt Festival vol. 5

Pátek 29. a sobota 30. června

Kapely: 

Pátek: coutry večer – Hobrbule, Naruby Band

Sobota: Divadlo Tyl – pohádka, Romsong, Picky Pills, Prádelna, Znouzecnost, Hangover Painters, The Scoffers, Natvrdo, MessenJah

Open-air fest na Ostrově v Semilech oslaví v pátek 29. a v sobotu 30. června 5. výročí dvoudenním programem s tradičními kapelami a tentokrát i se sobotní hvězdou. V rámci doprovodného programu se bude malovat. Vstupné zůstává dobrovolné.

Z-Fest

Pátek 29. a sobota 30. června + neděle 1. července (after party - dopíjení)

Kapely:

Pátek: Dpos Triou, Stanovy mimiry, Vomit Electronic, Bukvice

Sobota: LizArt, Shiny Objects, The Scoffers, Exil 51, Ajtakrajta, Exots, Cynik 84 a The Blue Doctos

Přehlídku domácích kapel a pár hostů z okolí nabízí Z-Fest v přírodním prostředí v Jiřetínské ulici na Smržovce v pátek 29. a v sobotu 30. června. Vstupné na jeden den je 150 Kč, na oba dva dny 200 Kč. Začátek v pátek v 18 hodin.

POŘÁDÁTE FESTIVAL?

Dejte nám vědět!
Pokud pořádáte nebo rádi 
chodíte na nějaký letní festival 
v Libereckém kraji nebo v jeho blízkosti.

Napište nám na emailovou adresu 
hana.langrová@denik.cz