Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festivalu Worldfest hrozí zánik

Liberecko - Rozhovor s pořadatelkou alternativního festivalu muziky a divadla na Grabštejně Štěpánkou Kašparovou.

14.9.2014 1
SDÍLEJ:

POŘADATELÉ WORLDFESTU Jiří Vydra a Štěpánka Kašparová. Foto: archiv

Dvanáctý ročník Worldfestu skončil a festivalu hrozí, že už se příští rok neuskuteční na hradě Grabštejn. Přestože Štěpánka Kašparová s Jiřím Vydrou pořádají Worldfest již od roku 2003 a mají všechno výborně vychytané, letos se jim nedostalo důvěry jako v minulých letech. Nevyhovovala jim komunikace s památkovým úřadem a vedením hradu. Nebyla výhodná pro obě strany. Za stejných podmínek by pořadatelé už bohužel festival nemohli v dalších letech na Grabštejně pořádat. Více řekla v rozhovoru Štěpánka Kašparová.

Máte za sebou 12. ročník World-festu, jak probíhal? Po tolika letech už musíte mít všechno zaběhlé, nebo se pletu?

Festival proběhl nade vše očekávání, byl hodně nabitý, novinkou byly Komnaty cizokrajin, což bylo i pro mě překvapivé zpestření. Přálo nám počasí, což je pro festival konaný převážně venku na nádvoří či zahradě hodně důležitý moment.

Ano, systém organizace je po dvanácti letech zaběhnutý, vše má svůj „srdeční tep". Události a organizační věci na sebe navazují. Zažili jsme díru před hradem, lešení, půl zahrady zastavěné taškami na střechu, nebyla elektřina, vše jsme nakonec zvládli, pokud je ochota a vůle lidí. Představte si, například že je to jediný hrad v celé republice možná i na světě, kde všichni účinkující jedou 100 metrů přes vojenský prostor, což má taky svá pravidla, která se musí dodržovat. To víte, „Vojna není kojná!", ale naštěstí pan velitel je vstřícný a vždy se domluvíme.

Co vám na organizaci připadá nejtěžšího?

Nejtěžší je zorganizovat čas před samotným festivalem. Skloubit to vše, máme svá jiná povolání a často vše řešíme po e-mailech v noci. Nic neopomenout, co by se pak někde mohlo negativně projevit. Vše má nějaký časový sled, dramaturgie, získávání peněz, komunikace s kýmkoli možným, jídlo, mobilní WC, technika, tisk, média, propagace celková, ubytování, převozy věcí od Jirky z Valdštejnské lodžie a odjinud, kabely, stojky, židle atd… Letos jsme nebyli úplně sami dva, ale vytvořili jsme tým ještě tří děvčat, která se starala o jiné úkoly, například trička, Komnaty cizokrajin, komunikaci s pořadateli atd., díky Dominice, Janě a Veronice to bylo méně stresující a moc jim za to děkuji.

Jak je to s financemi? Máte sponzory? Je festival aspoň na nule?

Dobrá otázka, ze vstupného samozřejmě celý festival financovat nejde, to asi každý pořadatel bude souhlasit. Musím stále hlídat rozpočet, měli jsme letos více nákladů, které jsme předtím nemuseli řešit, muselo se s tím proto počítat. Bez sponzorů bychom byli ztraceni, i když je nemohu jmenovat, patří jim obrovské díky. Naštěstí v alternativě se s muzikanty a divadelníky dá rozumně domluvit, stojí o to na Worldfestu hrát, protože máme vnímavé, věrné, vděčné a pohodové diváky.

Jezdí k vám i cizinci? Co říkají na to, že se u nás koná festival na hradě?

Ano jezdí, pokud jde o diváky, tak hodně ze sousedního Německa, ale i z Polska, to jsme vždy chtěli, vždyť jsme na Trojzemí. Pokud jde o účinkující, tak ti jezdí z mnoha zemí, Francie, Irsko, Brazílie, Německo, Chorvatsko, Polsko, Švédsko, USA.. V ČR je více koncertů na hradech, co vím tak Telč, Jindřichův Hradec, ale je pravdou, že 3 dny „okupujeme" hrad ve dne v noci, což asi obvyklé není.

Můžete poodhalit trošku i zákulisí, kde třeba bydlí umělci?

Zapeklitá otázka! Někteří tedy prakticky nespí. Letos se to povedlo Helemese, ale většinou využíváme laskavého svolení Veterinární jednotky Grabštejn, kde využíváme vojenskou ubytovnu, taky i na hradě ve spacácích, je to trochu bojovka, nicméně věřím, že všichni pak dva dny dospávají pěkně doma v posteli v pohodlí.

Jak se stravují interpreti, máte pro ně nějaký speciální catering? Jsou nároční?

Ano, hrozně speciální. Letos jsme měli k dispozici improvizovanou kuchyňku 2 x 2 metry, mikrovlnku, jeden vařič a varnou konvici hned vedle pódia a byl to vskutku mazec. Pořád se točí pořadatelé, kapely, páté přes deváté, ale Nikča s rodinou to dala na výbornou, ovšem víme, že to není dobře.

Skočme ke dramaturgii. Jak se vám podařilo získat Ivu Bittovou?

Ivu jsem chtěla na Grabštejn už cca před 6 lety, ale byla pořád v Americe, letos měla a má ještě v Čechách hodně letních vystoupení, tak jsme se jen vpasovali.Její vystoupení určitě bylo vyvrcholením večera. Lidi byli, myslím, nadšení. No, není to tak mladá holka, kam se na ni hradbou dvacítky, nechápu, to je od pána Boha, neuvěřitelný živel, emotivní, bezprostřední, přitom pokorná a pohodová i za našich polních podmínek. Opravdu jsem ráda, že jsem měla možnost s ní chvíli pobýt.

Koho považujete za největší hvězdu ze všech ročníků? Jakého interpreta si nejvíce ceníte, bude to asi těžké, ale zkuste.

Tedy vy mi dáváte. My to s Jirkou máme asi trochu rozdílné, nemáme asi ty hvězdy, jak Vy myslíte, ale třeba Bran, Traband, Tarafuki, Neočekávaný dýchánek, Korjen, Vojta Švejda, Lenka Dusilová, Už jsme doma, jasně i Iva Bittová, ovšem za sebe pana Vladimíra Mišíka, Michal Prokopa a Vláďu Mertu, není tajemstvím, že jsem vyrostla na bigbeatu, na těchto pánech, tak jsem si udělala radost a pozvala je v průběhu minulých let.

Plánujete po těch peripetiích jít do dalšího ročníku?

Kdyby to šlo slyšet, tak jsem povzdechla. Skutečně nevím, je mi to líto, ale v tuto chvíli za daných podmínek nového vedení hradu a Správy NPÚ to už nechceme absolvovat.

Všichni milujeme Grabštejn, Jirka tu vyrostl, zažili jsme tu hodně a hodně věcí setkání, zkušeností, ovšem cítili jsme naprostou absenci jakékoli důvěry a neochotu se domluvit rozumně a spravedlivě pro obě strany. Nejsem žádný začátečník. Myslím, že komunikovat umím a hlavně chci, ale pokud není vůle, nic s tím nenaděláte, jsme tu jen v pronájmu a s tím vše souvisí.

Není to škoda? Vyberete si jiné místo, nebo festival úplně skončí?

Je to škoda hlavně pro diváky, hrad Grabštejn, pro alternativní hudbu. Obětovali jsme, a rádi, mnoho hodin práce, volného času, energie, nechceme vše zahodit. To určitě ne, nechceme zklamat důvěru diváků v nás, hlavně v Jirku, protože on tvoří dramaturgicky a lidsky páteř festivalu. Je to týden, nechala bych to otevřené, Jirka je kastelánem ve Valdštejnské lodžii, tak se nabízí tato volba, jasně…

Ovšem, je to spojeno s mnoha dalšími finančními, technickými, prostorovými a časovými aspekty, neumím na to nyní odpovědět.

Chcete něco vzkázat vaším příznivcům?

Všem, kdo se naší worldfesťácké cesty za 12 let účastnil jako divák, kapela, pořadatel, sponzor, partner, občerstvovatel, moc vám všem děkujeme, bylo nám ctí a potěšením s vámi pracovat a sdílet jeden čas na jednom místě, budete s námi vždy a chceme se s vámi potkávat i jinde a jindy. Díky!

Autor: Hana Langrová

14.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení